200741-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/41

Koupit vydání
200740-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 29. 9. – 6. 10. 2007 200742-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 13.–20. 10. 2007
Editorial
Anketa Respekt Státní úřady a soukromé firmy mají díky rozvoji technologií stále více informací o našem soukromí. Obáváte se tohoto vývoje? Příštích 7 dní Respekt ODS chystá sérii oblastních sněmů, ze kterých vzejde nominace na stranické posty. Editorial Erik Tabery Když jsme před dvěma lety rozkrývali podnikání tehdejšího premiéra Stanislava Grosse, což vedlo k jeho demisi a odchodu z politiky, zdálo se, že je to naposledy, co se věnujeme jeho aktivním činům. Průzkum Respekt Knihám se v Česku evidentně vede dobře.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Noviny přinesly zprávu, že zabíjením a násilím potlačila armáda revoluci mnichů, studentů a svobodomyslných lidí v Barmě. Přehlídkou chodících robotů začal 49. strojírenský veletrh v Brně. Připravujeme Respekt Koncem srpna založili pravicoví extremisté v Budapešti Maďarskou gardu.
Dopisy
Dopisy Respekt Milý Zdeňku, nechci Tvé devadesátiny znešvařit frázemi, jaké jsou k takové řídké příležitosti v zásobě; chci Ti místo toho připomenout několik společných vzpomínek.
Prvních 15 minut
Koně a písně se vracejí Pavel Klusák Jak bude vypadat v příštích desetiletích česká písnička? Přežije a díky čemu? A co pro ni znamená, že možná nejsilnější letošní písňové <a href="http://klusak.blog.respekt.cz/c/13008/MP3-PLEASE-THE-TREES-Wrong-Along.html">album</a> má všechny původní texty v angličtině?
Vaše otázky
Jednáme s Američany jen o radaru, nebo i o důchodech? Respekt Pro větší srozumitelnost si to můžeme ukázat na konkrétním případě: pan Novák byl deset let pojištěný v České republice a pět v USA.
Kultura
Novinky Respekt Klasika moderní české poezie vychází tentokrát výrazně rozšířená, především o novější básníkovy sbírky Magorova vanitas, Ubíječ labutí a Rattus norvegicus. Co se čte v Respektu Martin Uhlíř Před časem jsem byl několik týdnů nemocen a mohl jsem náhle přečíst víc knih než jindy za celý rok. Překvapilo mě, jak dobře si mezi nimi stojí &bdquo;perestrojkový&ldquo; román kyrgyzského spisovatele Čingize Ajtmatova Popraviště. Výtvarné umění Petr Třešňák Návraty k estetice pozdního východoevropského komunismu bývají populární a zejména v kinematografii také vklíněné do silného etického dilematu: je &bdquo;ostalgie&ldquo; skutečně jen nevinnou hrou, nebo skrývá nebezpečí polidšťování zločinného režimu skrze sentimentální vzpomínky ? Krásná a silná Frida Petr Třešňák Tenhle film nezapře, že ho vytvořily tři ženy. Hudba Pavel Klusák Potemnělý projekt kolem kanadské zpěvačky a skladatelky Liz Hysenové (přirovnávané k Patti Smithové a Cat Powerové) má v západních nezávislých kruzích zřejmý respekt. Evropa na jednu noc Jan Gregor Starý bonmot říká, že optimista je jenom nedostatečně informovaný pesimista. Střet civilizací 2.0 Radovan Holub Téma srážky kultur ve světovém filmu rezonuje už téměř dvacet let. Všichni dobří ajťáci Adam Javůrek Před několika dny usedly desetitisíce Čechů ke svým monitorům a podívaly se na poslední díl druhé série seriálu IT Crowd. Nová vlna českého komiksu Obsah je důležitý, ale dobrý <a href="http://www.respekt.cz/komiks/">komiks</a> musí být především pastva pro oči. Je to průkopnická práce &ndash; díla těchto tvůrců v knihkupectvích nenajdete, znají je jen komiksoví fajnšmekři z internetu či specializovaných magazínů. Rovný jako telegrafní tyč Jaroslav Formánek Mnohé literární osobnosti druhé poloviny minulého století už vstoupily do čítanek, jiné se pokorně drží zpátky. Když ticho čeká na výstřel z pušky Tereza Brdečková Na opuštěné cestě v albánských horách padne výstřel. Napůl moralista a napůl cynik Ladislav Nagy Když v roce 1998 vyšel ve Francii druhý román Michela Houellebecqa Elementární částice, zapůsobil jako zjevení. Konečné zúčtování s Polskem Jaroslav Formánek Román Trans-Atlantik polského spisovatele Witolda Gombrowicze představuje předposlední z řady jeho próz, jež právě vyšla v českém překladu.
Blogy
Příběh potratu Respekt Málokdy jsem na plátně viděla stav lidského strachu zobrazen tak hmatatelně, znepokojivě a konkrétně. Bez krve a násilných záběrů.
Rozhovory
Emoce máme z doby kamenné Petr Třešňák, Ondřej Nezbeda Psycholog a psychiatr Stanislav Grof (76) je zakladatelem holotropní terapie.
Z kraje
Jak chcete poznat zloděje? Anneke Hudalla Tři roky jsou možná trochu moc.
Na pozvání
Evropské fondy potisící Před týdnem na tomto místě profesor Slouka trefně objasnil, proč státní správa s ostudou nezvládá administraci dotací z takzvaných evropských strukturálních fondů. Radar, osobní pohled Čtu si v posledním průzkumu STEM o tom, kolik procent lidí je pro americký radar, kolik proti a kolik se jich necítí mít dostatek informací (22 : 49 : 29), a snažím se vzpomenout si, jestli jsem měl někdy v životě při nějakém hlasování povznášející pocit.
Komentáře
Věčný sen o Marsu Martin Uhlíř Možná ten vědecko-fantastický příběh znáte: líčí potíže astronauta, jehož raketě po startu z Měsíce selhaly motory. Neklidný sv. Václav Jaroslav Formánek Odpočívejte v míru a pokoji. Na cestě k decentralizaci Petr Fischer Drobná bouřka uvnitř vládní koalice skončila. Neporazitelní Jiří Sobota Dva týdny poté, co na ulicích největšího barmského města Rangúnu demonstrovalo sto tisíc lidí proti vojenské juntě, je ve východoasijské despocii &bdquo;klid&ldquo;.
Krátce
Krátce Respekt Plánovaný pochod neonacistů židovským městem, který se měl uskutečnit na listopadové výročí křišťálové noci, nebude.
Trendy
Chudák McDonald Tereza Brdečková Je všední den, osm hodin ráno. Kola, šunka a jejich horší tvář Karolína Vránková Kdo vypije tři sklenice koly, má v těle dost cukru na celý den. Chudák igeliťák Karolína Vránková Hraje romantická hudba a po moři běží vlnky. Náhle něco připlachtí. Na vodní hladinu se snáší pytlík, něžný jako sněhová vločka. Tak začíná film Vzkaz ve vlnách.
Jeden den v životě
Pondělní ráno v klášteře Josef Kracík O páté mě probouzí zvuk zvonů ve věži a modlím se Anděl Páně.
Ve hvězdách
Náš hrdina v Texasu František Houdek Osmého října 1832 vplouvá do newyorského přístavu plachetnice Dobrá naděje.
Eseje
Spisovatelé ve formuli Franz Franzobel Málokdy je vidět štěstí tak bezprostředně jako na tváři závislých lidí, kteří právě ukojili svou závislost: kuřáci, když si zapalují cigaretu, ochlastové, když otevírají lahev, hráči v kasinu. Ve znamení polopravdy Richard Wagner Země středovýchodní Evropy musí současně se svým prudkým rozvojem neustále čelit nezpracované historii komunismu a fašismu.
Civilizace
Jako vejce vejci Erika Hníková Také máte někdy pocit, že dnes žijeme v opravdovém individualistickém ráji, ve kterém je každý člověk kolem vás silnou osobností s vlastními, originálními názory? Bavorské duo bez šéfa Jan Rozkošný Donedávna neotřesitelný Edmund Stoiber se po dlouhých čtrnácti letech rozloučil s postem ministerského předsedy Bavorska a skončil i na místě předsedy CSU. Novým premiérem se stává Günther Beckstein a stranickým šéfem Erwin Huber. Když Buddhovi žáci bojují Tomáš Vystrčil Barmští mniši vyjádřili masovými protesty nespokojenost s politikou vojenské junty. Rakety a krev Tomáš Přibyl Raketa, která pouze dopadala na špatnou planetu.
Úspěch
Ještě jedno espreso, prosím Po čtyřech letech práce mezi svými potkalo Jakuba Balabána něco, čemu rozuměli úplně všichni.
Svět
Sluneční záře nad Pchjongjangem Martin Vlnas Soul se minulý týden octil na druhé koleji. Strážci veřejného zájmu Marek Švehla Američané přecházejí na červenou, nosí bílé ponožky, které se neperou, ale vyhazují, v barech koukají na několik fotbalů najednou, jsou mistři zdvořilostních frází, pijí litry mizerného kafe, rádi vyvěšují národní vlajku. Ukrajinské babí léto Dan Macek Je babí léto a hlavní kirovogradské náměstí hraje dva dny před volbami všemi barvami. Řekneme to vaší ženě Helena Březinová Velká Británie a Dánsko v posledních týdnech zaujatě diskutují o zavedení &bdquo;švédského modelu&ldquo;.
Téma
Příchod Velkého bratra The Economist, Jaroslav Spurný Bývaly doby, kdy nebylo obtížné poznat, zda se nalézáte ve svobodné zemi, nebo v diktatuře.
Ekonomika
Udávat směr The Economist O mužích se traduje, že se nikdy neptají na cestu. Nyní má mnoho z nich výmluvu v podobě přenosného navigačního zařízení. Vichr z hor Adam Šůra Díky silnému větru a pevně stanoveným výkupním cenám za elektřinu z větrné energie vtrhl do Krušných hor nový energetický byznys.
Česko
Češi v íránské válce Silvie Lauder Tihle muži v černém přijíždějí do Česka ve zvláštní chvíli. Jejich země byla totiž právě prohlášena za možnou rozbušku velké války. Jiné oči Silja Schultheis &bdquo;Nech toho, to není tvůj, máš doma také. Pojd&rsquo;, dělej!&ldquo; Grossův tajemný sponzor Jaroslav Spurný Dostupné informace naznačují, že transakce s akciemi pro Grosse se připravovala roky. Rozklíčování se může stát zásadní zprávou o tom, jak vynalézavě se v Česku korumpovali politici. Alimenty platí jen hlupák Tomáš Pavlíček Bude to zvláštní amnestie. K prvnímu lednu příštího roku tady dostane milost několik desítek tisíc zlodějů, kteří okrádají děti. Ještě jsme se nedohodli Ondřej Kundra Na dotaz, jaký názor má na klimatické změny koaliční kabinet, není zatím schopen nikdo odpovědět. Vzpoura venkova Vladimír Ševela Obce se poprvé v historii spojily a jsou slyšet. Zatím byly převálcované silou velkých měst.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte