200742-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/42

Koupit vydání
200741-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 6.–13. 10. 2007 200743-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 20.–27. 10. 2007
Editorial
Příštích 7 dní Respekt V pondělí 15. října přiletí do Česka delegace íránského parlamentu v čele s šéfem zahraničního výboru Aláeddínem Burudžerdím. Editorial Martin M. Šimečka Po druhé světové válce nebylo v poničené Evropě asi mnoho těch, kteří by ve svých tehdejších dvaceti letech počítali s tím, že si ještě v roce 2007 budou užívat života na tomto světě. Průzkum Respekt Podle výsledků agentury Mori se zdá, že voliči jsou lepšími politiky než jejich reprezentanti. Anketa: Mělo by být sdílení hudby a filmů na internetu trestné? Respekt Podle platné legislativy každý, kdo neoprávněně nakládá s autorským dílem, dopouští se protiprávního jednání.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Noviny přinesly zprávu, že vědci sestrojili brýle, které vidí skrz šaty. Policie navrhla státnímu zastupitelství, aby obžalovalo známého škůdce kapitálového trhu Pavla Tykače z miliardového tunelu v CS Fondech, při němž se přes bílé koně a neprůhledné zahraniční firmy ztratila v roce 1997 miliarda korun z majetku tuzemských drobných akcionářů. Připravujeme Respekt Současní roboti zdánlivě dovedou téměř vše, lidem se však zdaleka nevyrovnají.
Kultura
Ocelář, který se vyzná Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný Už roky patří mezi zdejší nejbohatší podnikatele. Na rozdíl od řady svých kolegů nebyl nikdy spojován s nejtemnějšími tunelářskými a korupčními kauzami.
Dopisy
Dopisy Respekt V rámečku <em>Česko se ještě nebojí</em> výše jmenovaného článku, který do tématu vnáší národní perspektivu, Jaroslav Spurný uklidňuje čtenáře poukazováním na pokulhávání českých zákonů, technických prostředků a nedostatek financí.
Vaše otázky
Proč nám ČEZ neustále zvyšuje ceny a stát s tím nic nedělá? Respekt <strong><em>Proč český stát jako majoritní akcionář ČEZ hledí pouze na své zisky z dividend, které vláda mnohdy nesmyslně utratí, a neplní svou základní funkci - starat se o své občany, jimž enormně ziskový ČEZ neustále zvyšuje ceny energie s odůvodněním, že je ve světě vysoká poptávka?</em></strong>
Blogy
Příběh růžového delfína Respekt Jde o jednu z nejsilnějších jihoamerických indiánských legend.
Na pozvání
Forum 2000 a odpovědnost politiků Luboš Dobrovský Na Foru 2000, které proběhlo minulý týden v Praze, se hovořilo o svobodě a odpovědnosti. Řečníci pojali téma různě, všichni však odpovědně. Kdo měl zájem, přišel, slyšel a poučil se. Problémy se střechou nad hlavou &bdquo;Nové země EU&ldquo; i přes společný rychlý růst ekonomik vykazují množství ekonomických odlišností. V něčem podstatném jsou si však podobné.
Krátce
Krátce Respekt Klub magistrátních zastupitelů za ODS ústy svého šéfa Pavla Žďárského oznámil, že si nepřeje stavbu nové Národní knihovny na Letné.
Česko
Jak přežít stárnutí Tomáš Pavlíček Jak se osmnáct let poté žije zdejším seniorům a jaká nás samotné čeká za pár let perspektiva? Od letošního roku zažíváme pokus o zásadní převrat: stát se rozhodl změnit dosavadní systém tak, aby na jeho konci byl sebevědomý, co nejvíc soběstačný člověk. Dejte ty ruce pryč Vladimír Ševela Ministerstvo dopravy varuje: blokování stavby dálnice může způsobit smrt neziskovky. Nenápadná síla rektorů Adam Šůra Rektoři českých vysokých škol se tím nikde příliš nechlubili, ale jejich podíl na pádu ministryně Dany Kuchtové byl mocný. Jiné oči Fabrice Martin Plichta Během své oficiální návštěvy Francie 8.&ndash;9. října poskytl premiér Mirek Topolánek rozhovor pouze deníku Le Figaro. Spolek neviditelných Kateřina Čopjaková Proč je profesní organizace českých novinářů dodnes &bdquo;neviditelná&ldquo;? A proč by to mělo zajímat někoho jiného než novináře?
Svět
Cesta do Evropy B Markéta Pilátová, Matěj Stránský Náš velký soused se ocitá na křižovatce. Kvůli neustávající vládní krizi, aférám a evidentním snahám mocných oklestit demokracii půjdou Poláci k předčasným volbám. Adios, Miami Marek Švehla Nejjižnější cíp USA se jmenuje Key West, je to poslední z malých ostrovů &bdquo;utržených&ldquo; z floridského laloku a v zahnuté řadě mířících do Mexického zálivu. Co bude s Arigonou? Jan Rozkošný V rakouském Frankenburgu se na začátku října sešla nečekaná demonstrace. Zhruba 500 lidí přišlo, aby podpořili kosovoalbánskou rodinu Zogajových.
Ekonomika
Všichni jsme inovátory The Economist Rozmach asijských inovátorů je podle něj &bdquo;tichý Sputnik&ldquo;. Co podle jeho mínění Amerika potřebuje, je velký tlak federální vlády na podporu inovací, jako v případě projektu Apollo, který vynesl člověka na Měsíc. Umíme se přizpůsobit Tomáš Sachr V pražském sídle telekomunikační firmy Sitronics TS přivítá návštěvníka na první pohled jen kancelářská šeď. Široké sály krájí do čtverců příčky mezi počítači, uličkami probíhají sekretářky.
Úspěch
Nekonečně tenká nit Tomáš Sachr Dnes si Mareš zve do své liberecké firmy specializující se na výrobu látek z mikroskopických vláken partnery ze tří kontinentů. Jeho volba byla od začátku prostá: chtěl dělat něco, o čem většina domorodců ještě neslyšela
Komentáře
Pomalá smrt digitálních práv The Economist Jak se dají v hudebním průmyslu vydělat peníze on-line? Glosa Erik Tabery Ta scéna se nedá zapomenout. Boxer Rocky sice už obličej vyměnil za pomačkaný a potrhaný hadr, ale stále se odvážně bije. Výkřiky přes hranice Martin M. Šimečka Maďarský nacionalismus je nebezpečný, protože má tuhé kořeny. Jsou staré tisíc let a živené pocitem osamocenosti prastarého národa, jenž se jakýmsi podivným řízením osudu octl uprostřed slovanského obklíčení. Co na mě víš? Jaroslav Spurný Největším strašákem zneužití informací je stát. Čistě teoreticky bychom se ho ovšem bát nemuseli. Zdejší zákony zdaleka nedávají policii a tajným službám moc vpadat nám nějak masivně do soukromí.
Jeden den v životě
Kde jest poklad váš&hellip; Jan Balabán Santini dal stavbě pohyb, rozhýbal ji v duchovním víru. Úterý na stánku Rostislav Vild Je těsně před čtvrtou a já vystupuji z noční tramvaje na Hradčanské.
Ve hvězdách
Brazilský Ikaros 1901 Ondřej Nezbeda Počátky létání si obvykle spojujeme s bratry Wrightovými, Brazilci si ale myslí něco jiného.
Eseje
Vzpoury spravedlivých Ian Buruma Ian Buruma (1951) je spisovatel, žije v New Yorku a přednáší na Bard College. Příběh o nenávisti Vladimir Arsenijevič Vladimir Arsenijevič (1965 v Pule) je srbský spisovatel, překladatel, redaktor a publicista.
Trendy
Tričko bio organic Jan H. Vitvar Organická bavlna? Ta dobře odsává pot, myslí si paní prodavačka v obchodním domě Marks&Spencer. Krášlení světlem Karolína Vránková Veřejné osvětlení se změnilo v komplikovanou disciplínu a specializovaní &bdquo;light designéři&ldquo; připravují &bdquo;lighting masterplany&ldquo;, tedy plány osvětlení, které noční město mění v romantické, bezpečné a přehledné místo.
Z kraje
Tschistatschiatschitzet Anneke Hudalla S nabídkou češtiny není tirschenreuthská škola v Bavorsku ani jediná, ani první.
Civilizace
Kdo neruší čejky Hana Librová Často se vytrhnu z města a prchnu v osamělá místa; tu zachvacuje krása přírody mysl mou, všem hnusnostem a protivnostem, kteréž mne z města pronásledovaly byly; Mazlíček vlk Zdeňka Sůvová Domestikace zvířat a rostlin představuje jeden z nejdůležitějších momentů v historii lidstva. Začarovaný kruh Kateřina Kadlecová V uplynulé dekádě získalo Nobelovu cenu za vědu téměř 100 lidí, z toho jediná žena.
Prvních 15 minut
Jonáš a velryba Jaroslav Formánek Nebude to biblický příběh, leč mladý básník Jonáš Hájek (1984, Praha) působil v poloprázdné pražské kavárně Velryba vskutku jako osamělý prorok Jonáš v břiše největšího mořského savce.
Rozhovory
Chci poznat tu neznámou krajinu v sobě Jaroslav Formánek, Ondřej Nezbeda Výtvarnice Běla Kolářová (84) patří k pozoruhodným ženám, které zůstaly opomenuty vedle svých úspěšných partnerů.
Téma
Do zbraně, Maďaři Anneke Hudalla Maďarští politici zrušili už domluvené termíny se svými slovenskými protějšky. Pravicoví extremisté protestovali před slovenskou ambasádou v Budapešti proti &bdquo;slovenským fašistům&ldquo;. Podle slov maďarského prezidenta Lászla Sólyoma nyní celé Maďarsko čeká na &bdquo;pozitivní gesto&ldquo; z Bratislavy.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte