200743-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/43

Koupit vydání
200742-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 13.–20. 10. 2007 200744-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 27. 10. – 3. 11. 2007
Editorial
Průzkum Respekt Češi posuzují nejlépe výuku na ZŠ a na gymnáziích. Nejhůře jsou hodnocena odborná učiliště. Příštích 7 dní Respekt V pondělí 22. 10. podá Česká sociální demokracie ústavní stížnost proti reformě veřejných financí. Anketa: Jak se média sama podílí na tom, že politici znevažují svobodu slova a mluví o potřebě nového tiskového zákona? Respekt Mediální scéna není schopna vystupovat jako celek a hájit své pozice bez ohledu na partikulární zájmy. Editorial Martin M. Šimečka Je to záhada, že Češi – pověstní svou racionalitou, když jde o peníze – bez odporu strpí lajdáctví politiků, kteří si hrají s miliardami ve státním rozpočtu, jako když si kluci házejí mincí.
Jeden den v životě
Love story Jiří Kratochvil Brno mívalo největší hustotu zalidnění funkcionalistickými architekty na kilometr čtvereční. Neděle v Pardubicích Pavel Kašný Je nedělní ráno krátce před půl osmou a já ležím v posteli hotelového pokoje nedaleko závodiště v Pardubicích.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Se sluncem a zářivými barvami lesů přišlo babí léto. Hrozba tureckého vpádu do severního Iráku zvedla ceny ropy na světových trzích. Závratně stoupl prodej filmových DVD. Připravujeme Respekt Politici si mohou být jisti, že za dvacet let se penzijní systém země ocitne na pokraji vážné krize a státní rozpočet s ním.
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Nedávno vzbuzená naděje, že skončí jeden z nejdelších tunelů této země, je zase o něco menší.
Blogy
Blog Miroslav Šuta Podle dosud nejkomplexnějšího hodnocení stavu životního prostředí na Zemi ovlivnili lidé během posledních 50 let povrch planety a biodiverzitu více než za celou předchozí historii.
Vaše otázky
Může mě lékař odmítnout, protože jsem cizinka? Respekt Pro nárok na poskytnutí lékařské péče není v tomto případě rozhodující národnost.
Rozhovory
Nechte děti,ať si hrají mezi slepičinci Ondřej Nezbeda, Martin Uhlíř Slábne imunitní systém „západního“ člověka?
Svět
Změny na Kubě půjdou velmi pomalu Marek Švehla Na Kubě dnes není jednotné hnutí proti režimu, ale různé skupinky disidentů. USA Marek Švehla Minnesota leží u kanadských hranic zhruba uprostřed USA. Kdysi tenhle kraj osídlovali skandinávští přistěhovalci a člověk musí uznat, že zvolili dobře. Bodyguard dělá pořádek Anneke Hudalla Bojko Borisov tak trochu vypadá jako jeden z „nich“. Jeden z těch, kdo večer pravidelně posílají své „kluky“, aby „odstranili“ nepohodlného protihráče. Mnichy odvedou v noci Tomáš Vlach Od demonstrací uplynulo několik dní a po celé Barmě se hromadně zatýká. Na seznamu jsou demokratičtí aktivisté, studenti, mniši a ti, které tajná služba identifikovala na záznamech z pouličních pochodů.
Dopisy
Dopisy Respekt V minulém čísle jsme chybně informovali v článku Spolek neviditelných, že Syndikát novinářů ČR reagoval na slova premiéra Topolánka až po devíti dnech.
Na pozvání
Smrt současné politiky V americké politice dnes existují dva zcela odlišné taktické modely, ale jeden jako druhý směřují k zániku politiky. Síla veřejného mínění Bilanci nálad veřejnosti v kalendářním roce je nejlépe studovat na podzim.
Prvních 15 minut
Šluknovský ráj to na pohled Jan Gregor Téma Sudet nebylo po revoluci v českém filmu pořádně zpracované.
Kultura
Pošťák, který nezvonil Silvie Lauder V luxusním modrém fordu propašoval za dva roky celkem tři tuny zakázaných knih, dopisů a technického vybavení pro samizdat
Eseje
Zrcadlo minulosti Tereza Brdečková Po vyhlášení Nobelových cen zmizely knihy Doris Lessingové z regálů všech pražských knihoven, přestože ještě nedávno se prodávaly z krabic v antikvariátech za dvacet korun. Privatizace politiky Ivajlo Dičev Jsme svědky operací soukromých armád v Iráku a privatizace dešťové vody v Bolívii; tak tedy dovolte jeden skromný příspěvek z Bulharska: soukromé podnikatelské strany vytvořené pro regionální volby (druhé kolo bude příští víkend).
Civilizace
Malá velká voda Václav Cílek Někdy v roce 1993 nás pracovníci chráněné krajinné oblasti Broumovsko zavolali k neobvyklému jevu. Chytří jako hmyz Matěj Hoffmann Výzkum v oboru umělé inteligence má za sebou celou řadu úspěchů. Jmenujme jeden triumf za všechny: v roce 1997 počítač Deep Blue firmy IBM porazil světovou jedničku v šachu Garryho Kasparova. Konec Bílé ploutve Michaela Mužíková Zhruba před rokem ochránci přírody připomněli, že nejohroženějším kytovcem není velryba, ale jistý druh říčního delfína.
Trendy
Po nákupech Karolína Vránková Spojené uměleckoprůmyslové závody byly před válkou největším tuzemským producentem nábytku, měly prodejny v pěti městech, několik továren, vlastní časopis i les. Posaďte se ve Skandinávii Daniela Vrbová To zjištění vyvolalo před dvěma týdny v Dánsku pobouření: firma McDonald’s loni nejdříve vylepšila interiéry některých poboček po Evropě nábytkem slavného dánského designéra Arneho Jacobsena (1902–1971), ale ve Velké Británii vybavila tamní restaurace už jen pirátskými kopiemi.
Ve hvězdách
Krásný nový potrat Petr Třešňák Není mnoho pilulek, kvůli nimž se demonstrovalo v ulicích, řečnili o nich prezidenti světových velmocí a magazín Time jim věnoval titulní stranu.
Téma
Vrátí se Clintonovi? The Economist, Jiří Sobota Washingtonský politický týdeník pro zasvěcené National Journal ve svém vydání z 29. září přináší šokující zprávu.
Úspěch
Jen tak si trochu pohrát Tomáš Pavlíček V podchodu panelového bloku to čpí močí, pod nohama křupou střepy, mezi šedí mosteckého sídliště přitahuje oči neon s nápisem Manhattan.
Ekonomika
Jak být nejlepší The Economist Jak říká sir Michael Barber, někdejší poradce britského expremiéra Tonyho Blaira, Británie změnila téměř všechny aspekty vzdělávací politiky v Anglii a Walesu a často více než jednou.
Česko
1100 miliard Tomáš Sachr, Jaroslav Spurný Oproti minulým letům je tu ale změna: veřejnost ani odborníci už nechtějí slyšet jen to, kolik peněz a na co má být vydáno, debata stále více směřuje ke smysluplnosti klíče, podle kterého se tady státní finance ze zvyku už roky rozdělují. Zvyšujeme tlak Ondřej Kundra Osm řadových íránských poslanců v elegantních oblecích si na nezájem hostitelů nemohla stěžovat. Mise: žádoucí Ondřej Kundra Irák už v Česku dávno není tématem titulních stránek a kromě aktuálního pozdvižení na hranici s Tureckem neplní ani zahraniční rubriky. A najednou ministr zahraničí začátkem října prohlásil, že chce z rozkolísané země stáhnout české vojáky. V osidlech BIS Jaroslav Spurný Česká tajná služba BIS halasně a bez mučení oznámila, že z jejích útrob někdo vynesl zásadně důležité ekonomické informace. A že v intenzivním pátrání po viníkovi začala sledovat i bývalé šéfy jiných tuzemských služeb a novináře masmédií. Radši ji někam ukliďte Po půl roce je to tady zase. Češi se hádají o stavbu Národní knihovny. Po jarních sporech, zda vítěz konkurzu, slavný londýnský architekt Jan Kaplický, porušil pravidla mezinárodní soutěže, přichází pražský primátor s podezřením, že „chobotnice“ zničí panoráma Prahy.
Komentáře
Božská zpráva Petr Třešňák Vládní komise a komise církevních expertů společně vymyslely řešení, které se líbí politikům, úředníkům, katolíkům i protestantům. Glosa Petr Třešňák Čísla mají velkou moc. Stačí ve správnou chvíli vytáhnout jedno přesné a věci, jež léta vypadaly jako neřešitelný problém, se dají do pohybu. Putinova íránská karta Jiří Sobota Říká se, že skutečným vítězem války v Iráku je sousední Írán. Národní chobotnice Marek Švehla Praha a celé Česko měly mít unikát, který se rýsoval v podobě futuristické stavby Jana Kaplického.
Z kraje
Já to nevzdám Adam Šůra Dům číslo 821 v městečku Doubrava kousek od Karviné vypadá jako ze škatulky.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte