Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Na pozvání

Síla veřejného mínění

Bilanci nálad veřejnosti v kalendářním roce je nejlépe studovat na podzim.

Fotografie: Jan Hartl. - Autor: Bartoš Günter • Autor: Respekt
Fotografie: Jan Hartl. - Autor: Bartoš Günter • Autor: Respekt

Jan Hartl

(1945) působil v letech 1975–1989 v Ústavu pro filozofii a sociologii ČSAV. V roce 1990 založil Středisko empirických výzkumů (STEM), první soukromou sociologickou firmu. Pod jeho vedením je dnes STEM špičkovou institucí, která se u nás věnuje především politickým výzkumům a analýzám sociálních problémů.

Bilanci nálad veřejnosti v kalendářním roce je nejlépe studovat na podzim. S netrpělivostí jsem proto očekával, jak dopadnou výzkumy veřejného mínění v září a v říjnu. Výsledek není nijak povzbuzující: rozmrzelost a stagnace, vládu hodnotí příznivě jen třetina veřejnosti, podpora nejsilnější vládní straně klesá, důvěra v premiéra je slabší, obava ze změn narůstá.

Možná si řeknete, že to jsou jen povrchní výzkumy, které zjišťují mělké názory, u nichž lze těžko odlišit chvilkovou emotivní reakci od solidně promyšleného stanoviska. V demokratické společnosti ale i to bývá důležité. I když lidé třeba vidí společnost v křivém zrcadle těkavých pocitů, nelze nad tím mávnout rukou. Právě na základě své, třeba i chatrné interpretace dění se účastní či neúčastní voleb a volí tu či onu stranu.

Popularita dodává odvahu

K čemu je popularita u politika, kromě toho, že mu načechrává sebevědomí a přiživuje ješitnost? Kdyby honba za popularitou byla jediným cílem, bylo by to nejen směšné, ale i nebezpečné. Popularita může být i…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].