200744-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/44

Koupit vydání
200743-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 20.–27. 10. 2007 200745-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 3.–10. 11. 2007
Editorial
Anketa: Mají se čeští sportovci zúčastnit olympijských her v Pekingu? Respekt Olympijské hry ztratily původní smysl: soupeření fair play. Nahradil jej showbyznys ovládaný marketingovými skupinami. Příštích 7 dní Respekt V neděli 4. listopadu vyjdou do ulic Minsku představitelé běloruské opozice společně s částí odborů. Editorial Martin M. Šimečka Půvab demokracie spočívá kromě jiného v tom, že kopíruje přirozený – tedy nepředvídatelný – svět.
Rozhovory
Pořád je komu věřit, říká Jaroslav Spurný Jaroslav Spurný Ano. Není to příjemné vědět, že čtou SMS vaší dcery o tom, proč neudělala zkoušku na právech. Oni bílé pásky nosit nemuseli Libuše Koubská Sudetští Němci jsou i přes debaty uplynulých osmnácti let v povědomí většiny Čechů zařazeni jako sympatizanti třetí říše.
Blogy
O čem sní mongolské dvacítky Lucie Kellnerová-Kalvachová V Mongolsku se vydělává špatně. Plat ve státním sektoru je kolem sta dolarů měsíčně a s tím se i tady vyžije mizerně. Peníze lze vydělat jen v zahraničí.
Na pozvání
Vzdálené vzdělání Kolik dalších ministrů a ministryň školství se ještě vystřídá, než se začne hovořit o tom podstatném? Polsko: návrat do Evropy Polsko si ulevilo a s ním i celá Evropa.
Krátce
Krátce Respekt Dítě ze zkumavky by v budoucnu měla mít možnost počít i žena bez partnera. Zatím mají na umělé oplodnění nárok jen dvojice, u kterých se muž rozhodne upsat k otcovství.
Vaše otázky
Proč chce vláda méně podporovat spoření na důchod? Respekt Proč chce vládní koalice snížit daňové odpočty na penzijní připojištění, když na druhé straně usiluje o přijetí důchodové reformy a chce motivovat občany, aby si sami spořili na penze?
Komentáře
Policie bez Kubiceho Jaroslav Spurný Sociální demokraté jásají, Jan Kubice odchází od policie. Muži v přechodu Marek Švehla Není jisté, kdy se Usáma bin Ládin a jeho druzi rozhodli zaútočit na New York a další americká města. Gratulujeme! Máte trojčata! The Economist Zdá se, že i významné politické dohody přicházejí v Evropské unii na svět vždy jako novorozeňata v časných ranních hodinách a po dlouhých porodních bolestech. Malý důkaz velkých změn Martin M. Šimečka Ještě nedávno by sotva někoho napadlo, že česká vláda bude v roce 2007 vážně uvažovat, že povolí přítomnost ruských vojenských inspektorů na svém území.
Dopisy
Dopisy Respekt Není to trochu pokrytecké? Ať už si odpovíme jakkoliv, otázka je jistě správná.
Česko
Co ukuchtí zelení Silvie Lauder, Tomáš Pavlíček To, že ministerstvo školství povede někdejší aktivistka protitemelínského spolku Jihočeské matky, by si před rokem tipnul málokdo. Stejně tak by se ještě před měsícem nikomu nesnilo, že tahle úspěšná a naprosto loajální politička Bursíkových zelených se postaví do čela vnitrostranické rebelie. Máme snad raději barmany než Barmánce? Jorge Zúniga Pavlov Blíží se listopad a já si vzpomínám na typické rozhovory, jaké jsem absolvoval v Praze na začátku 90. let. Soumrak bohů Vladimír Ševela Nervozita způsobená přiznáním amerického atletického idolu Marion Jonesové k dopingu zasáhla i tuzemské stadiony. Čeká Prahu dlouhá noc? Tomáš Sachr, Adam Šůra Desítky demonstrantů dozorovaných policejními těžkooděnci, ale také členové židovských organizací, skauti nebo „živý řetěz“ složený z českých politiků – ti všichni by se desátého listopadu měli setkat v úzkých uličkách pražského Židovského Města. Penze v ohrožení Marek Švehla Dnešní třicátníci a mladší dostanou od státu mnohem menší důchod, než jaký dnes čeká na jejich rodiče. Dokonce tak malý, že jim to nemusí stačit ani na zaplacení běžných potřeb, jako je bydlení, oblečení a jídlo.
Kultura
Výtvarné umění Jan H. Vitvar Výstavy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Televize Jan Gregor &bdquo;Otevřu oči a nic nevidím. Jediné, co si pamatuju, je, že se stala nějaká nehoda.&ldquo; První věty vnitřního monologu vypravěče filmu Ruská archa (2002) jsou zahaleny v úplné tmě. Podzimní plody a chmury Pavel Klusák Ne že bychom mohli Prahu prohlásit za světovou metropoli kulturního dění, ale s koncertním programem na tom už dlouho nebyla tak dobře jako letos. Místo Googlu Baidu David Antoš Čínský internet je zvláštním prostředím. Počet jeho uživatelů roste nevídaným tempem a trh se má v dohledném horizontu stát největším na světě. Od golfu k výtvarnému umění Jan H. Vitvar I v tomto sychravém počasí si půvabná hosteska u vchodu vystačí s tenkou halenkou na tři knoflíčky. Uvnitř novináře vítá stůl přeplněný chlebíčky, tousty, bagetami, dortíky, kávou a džusem. Sbohem, Angelino Jan H. Vitvar Zapomeňte na Daniela Craiga, kterak se coby James Bond prohání po ruzyňském letišti. Angelinu Jolie, hvězdu dokončovaného filmu Wanted, budou napříště paparazzi nahánět také jinde než v Praze. K čemu je dobré mít svůj Prostor Jaroslav Formánek Jak se dělal za komunismu nezávislý časopis, člověk pochopí při prohlídce výstavy, jež u příležitosti výročí právě probíhá na jedné z chodeb pražského Klementina. Kdy odcházejí zlé laně Jaroslav Formánek Když si v roce 1994 Milan Kundera nepřijel převzít Cenu Jaroslava Seiferta, zaslal omluvný dopis, v němž se mimo jiné píše: <em>&bdquo;Budu Vám vděčný, proměníte-li předání ceny (&hellip;) ve vzpomínku na mého drahého přítele, jehož poezie byla tím nejkrásnějším, co mi dala česká literatura za posledních několik desetiletí.&ldquo;</em> Pár šancí, ale žádný gól Jan H. Vitvar &bdquo;Jak jsme tak v baru zapíjeli pivem to slavné vítězství, maličko jsem si vzpomněl na film Titanic &ndash; na palubě slaví, pijou šampáňo a loď zatím dole začíná nabírat první vodu.&ldquo; Co se čte v Respektu Markéta Pilátová Co čte Markéta Pilátová (zahraniční rubrika). Novinky Respekt Knižní novinky. Další poklady templářovy truhly Markéta Pilátová V Lisabonu, zachmuřeném jižním městě na okraji Atlantiku, lze narazit na velikána portugalské moderní literatury Fernanda Pessou na každém kroku.
Z kraje
Zmáčkněte to, konstáble Tomáš Sachr Šéf městských strážníků ve čtyřicetitisícovém městě Česká Lípa má od minulého týdne hned dva důvody k radosti.
Ve hvězdách
Toulavý pes ve studené válce Petr Třešňák Byl to takový americký sen v sovětském balení. V létě roku 1957 se bezprizorně potulovala ulicemi Moskvy a hledala v popelnicích něco na zub. Za pár týdnů z ní byla chlouba sovětského impéria a první živý obyvatel planety Země, který se podíval na oběžnou dráhu.
Úspěch
Nejde jen o halušky Jáchym Topol Usměvavý hostinský vítá hosty, jeho žena v kuchyni připravuje voňavé speciality a dcerka se svižně točí za barem.
Eseje
Jazzový posel Haruki Murakami Haruki Murakami (1949) je spisovatel a překladatel. Hned za první román Slyš vítr zpívat (1979) získal japonskou literární cenu Gunzo. Jak selhávám jako občan Karel Hvížďala Karel Hvížďala (1941) je novinář a spisovatel. V letech 1978&ndash;1990 žil v exilu v Německu.
Jeden den v životě
Vděčnost politice Petra Hůlová Je nás šest, je nám mezi čtyřiadvaceti a šestatřiceti a všechny jsme z východní Evropy. Říkají nám mladé autorky a pozvali nás do Německa na turné s názvem Střídavý proud. Do práce na kole Helena Knappová Svítá. Při pohledu z okna na bezmračnou oblohu se definitivně rozhoduji. Dnes vyrazím do práce na kole.
Ekonomika
Stesk po bosých doktorech The Economist Kraj Luo-čchuan na sprašové náhorní rovině severní provincie Ša-an-si býval v Číně jedním z nejchudších.
Trendy
Stříbrné ponožky a telefon Karolína Vránková Již nikdy zápach nohou. Poněkud nechutný slogan, zajímavější je ovšem to, co by mělo tento malý zázrak způsobit. Čínština výhodou Karolína Vránková &bdquo;Qing ershi,&ldquo; objednala si nedávno Iveta Vaněčková v čínské restauraci. A fungovalo to, přinesli jí jídlo číslo dvacet, jak si přála.
Civilizace
Věda jako zábava Pavel Jungwirth Čeští vědci se tradičně umísťují na žebříčku popularity profesí vysoko; v letošním průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění dokonce na druhém místě hned za lékaři. Pochod stromů Václav Cílek Jsme obklopeni věcmi blízkými i vzdálenými. Psaní o věcech vzdálených, například o deštném pralese nebo klimatických změnách v Číně, rozšiřuje a zpestřuje náš svět, ale psaní o věcech blízkých jej prohlubuje. Vražda vnuků TGM? Libuše Paukertová-Leharová Dva dospělí vnuci prezidenta Masaryka zemřeli na konci druhé světové války v Británii. Jejich smrt obestírá řada nejasností. Objednal si ji Stalin? Přinášíme text Libuše Paukertové-Leharové, dlouholeté pracovnice OSN v Ženevě a spolupracovnice Masarykovy dcery Olgy.
Prvních 15 minut
Kráva v porcelánu Karolína Vránková V roce 1987 pásl krávy ve vesnici Malinovka nedaleko Kyjeva. V roce 2007 sklízí úspěchy se svou sadou nádobí pro mondénní večírky.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Skončil letní čas. Česko si připomnělo nedožité 90. narozeniny Pavla Tigrida. Pod Pradědem se objevili první lyžaři. V dlouho odstavené Poldi Kladno byla opět slavnostně zahájena výroba oceli. Připravujeme Respekt Co připravujeme do příštího čísla.
Téma
Nové slabší pohlaví Silvie Lauder Debata o mužích v Česku se teprve rozjíždí. Možná proto, že vlastně české muže moc neznáme. Když už se tu o mužích někde debatuje, tak na akademické půdě a ne příliš dlouho. "Mužská studia" mají oproti Západu zpoždění a vyučují se a studují na českých a moravských univerzitách od konce devadesátých let.
Svět
Město chytrých Marek Švehla Jízda po amerických dálnicích je z pohledu Evropana poněkud stresující zážitek. My si to tu prohlídnem! Alexandre Gajdamacký, Klára Antonínová V autoritativním režimu prezidenta Lukašenka, podobně jako v někdejším komunistickém Československu, se stát nejrůznějšími způsoby snaží zbavit odporu opozice. Roztomilé helvétské ovečky Jan Rozkošný Předvolební plakáty, které letos v říjnu zaplavily Švýcarsko, musely návštěvníkům cestujícím za spořádanou krásou alpských strání trochu vyrazit dech. Ve dvojím ohni Cyril Bumbálek Nejen v Bagdádu, Teheránu, Kábulu či libanonském Bejrútu, ale také v odlehlých horských průsmycích na turecko-irácké hranici se v těchto dnech rozhoduje o tom, jak se změní mapa Blízkého východu. Hezky šedý Donald Tomasz Mackowiak &bdquo;Šedá je krásná&ldquo; &ndash; napsal před deseti lety Adam Michnik v eseji oslavujícím konečné vítězství demokracie ve střední Evropě.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte