Jsme obklopeni věcmi blízkými i vzdálenými. Psaní o věcech vzdálených, například o deštném pralese nebo klimatických změnách v Číně, rozšiřuje a zpestřuje náš svět, ale psaní o věcech blízkých jej prohlubuje. Zatímco televize a noviny předstírají, že nejdůležitější jsou politické strany a celebrity všeho druhu, skutečnou součást našich životů tvoří spíš procházka v lese, letní louka nebo podzimní houby, které díky klimatickým změnám posledních několika let rostou jako divé.

Na příběhu buku můžeme ukázat jednu sympatickou tvář současné vědy: nejmodernější techniky výzkumu DNA dovedou zprostředkovat hlubší zážitek z lesního zákoutí.

Není buk jako buk

Když přijde doba ledová, lesy v našich podmínkách prořídnou a pak se promění v travnatou tundru s ostrůvky tajgy. Teplomilnější dřeviny nejspíš ustoupí až do oblastí jižně od Alp. S koncem ledové doby se oteplí a stromy znovu obsadí českou kotlinu, i když jejich příchod může trvat někdy i tisíce let.

Běžně se počítá s tím, že strom musí nejprve vyrůst do plodného věku, pak z jeho koruny popadají o pár metrů dál semena, z nich opět vyrostou stromy – a tímto pomalým tempem se šíří les. Na některých lokalitách můžeme dokázat, že postup buku či jiných stromů je jenom kolem 10 km za tisíc let.

Ukazuje se ale, že některé populace buku jsou „rychlé“ a jiné „pomalé“. Závisí to nejspíš na krajině a také na veverkách, plších, ptácích ořešnících a dalších…

200744-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200744-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte