200745-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/45

Koupit vydání
200744-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 27. 10. – 3. 11. 2007 200746-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 10.–17. 11. 2007
Editorial
Příštích 7 dní Respekt Evropská komise zveřejní 6. 11. každoroční hodnotící zprávu uchazečů o členství z Balkánu. Anketa Ondřej Nezbeda Člověku to trhá srdce, když zavítá do knihkupectví ve Varšavě, Záhřebu či Vídni a vidí na pultech Kunderovo kompletní prozaické dílo. Editorial Martin M. Šimečka V osmdesátých letech jsem občas vyšel na kopec Sandberg u Bratislavy, z něhož bylo vidět přes Dunaj hluboko do Rakouska.
Dopisy
Dopisy Respekt Charakteristika se ale měla týkat pouze Sparty. Fanouškům Bohemians 1905 i čtenářům se omlouváme.
Krátce
Krátce Respekt Po bezproblémovém porodu odjela Eva Hanzelková i se zcela zdravým synem z hořovické porodnice domů.
Vaše otázky
Vaše otázky. Respekt Na pražském hlavním nádraží probíhá rozsáhlá rekonstrukce, čímž se zmenšila plocha, kde mohou cestující čekat na spoj.
Blogy
První verze článku je jen začátek Petr Třešňák, Respekt Určitě pozoruji větší snahu autorů a editorů o čtivost. To samo o sobě není vůbec špatné, dobrý časopis by měl umět podávat vážná témata poutavě. Vždycky je ale potřeba ohlídat, aby se „poutavost“ nestala hlavním a jediným kritériem. Životní partie Garriho Kasparova Martin Rosocha O tom, že se Garri Kasparov vzdal své šachové kariéry a kandiduje za opoziční platformu Jiné Rusko na post ruského prezidenta, laskavý čtenář jistě ví.
Na pozvání
Národní blob a demokracie Cenná je diskusní vřava okolo projektu nové Národní knihovny a znovu potvrzuje, jak užitečná je demokracie, jelikož se můžeme v úsudku tak snadno mýlit. Politika obrazů a chimér První jsou peníze.
Rozhovory
Život je jako jízda v TGV Marika Pecháčková Mladý výtvarník Hynek Martinec (26) působí jako klidný a sebevědomý člověk.
Ekonomika
Třesení CzechInvestem Silvie Lauder Po pouhých sedmi měsících odchází Roman Čermák za nejasných okolností z čela vládní agentury CzechInvest. Ač se to na první pohled nezdá, nejspíš ho stihl stejný osud jako jeho odvolaného předchůdce Tomáše Hrudu. Výpadek elektřiny na obzoru Jana Havligerová Odhady se zatím různí. Zveřejnění hned několika analýz má ovšem hmatatelný výsledek: kolem české energetiky začíná být politické dusno.
Kultura
CO SE ČTE V RESPEKTU Martin M. Šimečka Rád čtu britské konzervativní spisovatele, abych si provětral své usedlé liberální myšlenky. Novinky Respekt Péčí havlíčkobrodského nakladatelství Hejkal u nás vychází další humoristická knížka populárního finského spisovatele. Televize Jan Gregor Asi to nebude náhoda. V den připomínky neslavné křišťálové noci zařadila Česká televize do vysílání jeden z nejzajímavějších zástupců žánru film noir druhé poloviny čtyřicátých let s názvem Křížový výslech (1947). Výstavy Jan H. Vitvar Loňský vítěz kunsthistorické ankety Osobnost roku letos oslavuje dvacáté výročí svého odchodu z koksové kotelny do důchodu. Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Zátiší s kletbou Pavel Klusák Z rozhovoru na protější straně se dá leccos poznat. Třeba že Blixa Bargeld rozhodně není prototyp skromnosti nebo člověk bez ega. Nahrávací společnosti si zaslouží trest Tomáš Turek O industriálních rockerech Einstürzende Neubauten se už dnes dá těžko mluvit jako o „berlínské“ kapele. Její šéf Blixa Bargeld žije střídavě v Pekingu, Šanghaji a San Francisku. Kámoši za všechny prachy Adam Javůrek Internetový svět má nového korunního prince. Zatímco předloni byli všichni pobláznění z videoserveru YouTube a loni básnili o internetové síti přátel MySpace, letos je miláčkem odborné veřejnosti konkurence MySpace – sociální síť Facebook. Kdo dá víc Jan H. Vitvar O velkou slávu v ní nejde, na to je tu výtvarné umění příliš okrajovou zábavou. V Ceně Jindřicha Chalupeckého se spíš soutěží o vnitřní uspokojení umělců: pár zajímavých lidí vám potvrdí, že vaše práce není zbytečná. V boji proti pojišťovnám Jan Gregor V USA nemá téměř 50 milionů lidí zdravotní pojištění a v žebříčku kvality a dostupnosti lékařské péče je země podle statistik WHO až na 37. místě na světě. Ještě žijeme, tak co! Vladimír Karfík Sám si s povzdechem odpovídá: „Ještě dlouho, moc dlouho.“ V závěru poslední povídky mu docházejí síly, ale když ho chlapi v hospodě posadí ke stolu a on vidí, že o něj mají strach, jeho pomačkaný somrácký škleb se promění v úsměv. Poezie jako botanický průzkum Viktor Šlajchrt Moderní básníci občas vyhledávají nezvyklé zdroje metafor i v oblastech poezii na hony vzdálených, jaké spravuje a střeží přísná exaktní věda. Příběhy ze Země Boží Tereza Brdečková Příběhy o Tomáši Baťovi, Heleně Vondráčkové nebo Stalinově pomníku zná každý Čech starší dvaceti let. Jenže u každého záleží také na tom, kdo, jak, komu a proč ho vypráví.
Jeden den v životě
Jak je na světě Jaroslav Formánek Nad hlavou sytě modrá oblaka, slaměné slunce a téměř průhledný bílý měsíc. Je to opravdu poslání Lenka Dobešová Ráno vstanu v 6.15 a jdu připravit snídani a svačinu pro děti. Manžel je státní zaměstnanec a odjíždí na magistrát do Brna už kolem šesté, protože mu cesta trvá déle.
Česko
Jiné oči Anneke Hudalla Kdo jsem? Velká šance pro Vidnavu Adam Šůra Těšit se na příchod nebezpečných sousedů není v Česku zvykem, ale ve Vidnavě to neplatí. Ty peníze za to nestojí Adam Šůra Ještě na začátku léta si v Liberci podával ruku úspěch s rozechvělým očekáváním. Emoce vyvolala „malá česká olympiáda“, mistrovství světa v klasickém lyžování naplánované na rok 2009. Konec lovce zločinu Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný ÚOOZ nepřežije plukovníka Kubiceho. Volní jako Schengen Tomáš Sachr, Anneke Hudalla Během příprav na oslavy se neuškodí zeptat, jak se na vstup do „Schengenu“ těší ti, kdo na hranicích tráví svůj život.
Komentáře
Glosa Martin M. Šimečka Nebyla to provokace, že 26. října, dva dny před výročím vzniku Československé republiky, přijal slovenský parlament zákon o zásluhách katolického faráře a politika Andreje Hlinky „o slovenský národ a Slovenskou republiku“. Problémy s počty The Economist Pro pravicové politické strany ve většině rozvinutých zemí je to ošemetné téma. Jakmile nastolí téma přistěhovalectví, okamžitě se dočkají nařčení z rasismu. Po Čunkovi Jaroslav Spurný První zvěst nám docela jasně říká, co veřejnosti vadí, co dnes politikům neprojde. Druhá může být začátkem debaty, která vymezí, co by si politici neměli dovolit a jak jim v tom zabránit. S korunou na věčné časy Petr Fischer Čeští vývozci se opět bouří. Koruna je podle nich tak silná, že to škodí nejen jejich ziskům, ale celému hospodářství.
Z kraje
Tudy cesta nevede Adam Šůra Hejtman Středočeského kraje Petr Bendl má problém.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Český dělník zahynul pod zříceným lešením na stavbě tepelné elektrárny v německém Grevenbroichu. Odboráři oznámili, že vzhledem k očekávané vysoké inflaci budou pro příští rok požadovat osmiprocentní růst mezd. Připravujeme Respekt Co připravujeme na příští týden
Ve hvězdách
Bojovnice v bílém František Hodek Začalo to zprávičkou v novinách: V roce 1867 získala Naděžda Suslovová jako první Ruska a druhá žena na světě v Curychu doktorát medicíny.
Eseje
Dějiny jako facka Rudolf Chmel Naši slovenští parlamentní dějepisci nedávno sáhli do hlubin svých vědomostí o historii a najednou nám vzkázali, že dějiny vůbec nejsou tak složité, jak si je my, naivní vzdělanci, představujeme. Vše je v nich přece jasné – jako ta pověstná facka. Ruský soumrak osvícenství Viktor Jerofejev Ať už byla ruská politika za posledních dvacet let jakákoli, byl to čas, v němž se ruské umění cítilo svobodně.
Trendy
Máslo, které je máslo Karolína Vránková Všechny noviny píší poslední dobou o másle. Ale řekl už někdo, co to je? Jak ho poznat mezi desítkami alobalových balíčků na regálech? Sídliště: opepřit, zahustit! Karolína Vránková Žůrkovi jsou mladí manželé a jejich nový mezonetový byt vypadá opravdu vydesignovaně: velká obytná kuchyň s cihlově červenou stěnou, dřevěná podlaha, italská světla.
Civilizace
Gotické perly Jiří Suk Pojem historická památka vyvolává dojem něčeho zakonzervovaného a sterilního, umístěného do vitríny nebo obehnaného provazy. Proč mlčet o vraždě? Richard Vašek Rodiče vnuků prezidenta Masaryka neměli co ztratit. Kdyby byl jejich syn zavražděn, promluvili by. Kolik stojí deprese Peter Singer Deprese je čtvrtým největším zdravotním problémem na světě – měřeno podle počtu let, kdy pacient nemůže žít plnohodnotným životem. Návrat k harpunám Tomáš Lindner Barevné upoutávky umístěné na malé lodi lákají chodce na „velrybí safari“. Zvídavý návštěvník přístavního mola v Reykjavíku se ihned vydá pátrat po cenách výpravy, která nabízí pozorování majestátních mořských savců v jejich přirozeném prostředí.
Prvních 15 minut
Zbourat vilky, přeložit trať Karolína Vránková Slezský Těšín má vypadat úplně jinak. Místo rodinných domků u řeky v něm má vyrůst hotel, obchodní dům a další vícepatrové stavby.
Téma
Po inteligentních zbraních inteligentní vojáci The Economist Vzpoury jsou tak staré jako moc sama a totéž přirozeně platí i pro jejich potlačování. Před téměř dvěma tisíci lety židovští radikálové, takzvaní zélótové, pozvedli zbraně proti tehdejší největší světové velmoci a terorizovali ty, které podezřívali ze spolupráce s ní.
Svět
Špatné zprávy z BBC Jan Rozkošný V BBC to vře. Šéfové se snaží ušetřit, kde se dá, a odboráři se chystají stávkovat, aby si udrželi svá místa. A obě strany se přitom ohánějí snahou zachovat poslání a odkaz stanice. Strýček Putin to zařídí Alexandre Gajdamacký Blíží se parlamentní volby. Prezident Klaus má pocit, že by jeho strana nemusela vyhrát. Co udělá? Paní Tučňáková a její Argenčína Markéta Pilátová V nedělním odpoledni, když šli Argentinci k volbám, mnozí po cestě zaskočili do obchodu pro brambůrky nebo trochu koly. Ve frontě před volební místnosti se budou hodit.
Úspěch
V cizině ano, doma ne Tomáš Pavlíček „Na tuhle chvíli jsem čekal sedmnáct let,“ otáčí v dlaních dřevěnou briketu z vlastní linky Zdeněk Černý (44). Na zdi jeho kanceláře se pod skly lesknou ocenění pro jednoho z nejúspěšnějších podnikatelů posledních let, ale o tom není řeč.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte