200746-vobr-01_obalka_velka.jpg

2007/46

Koupit vydání
200745-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 3.–10. 11. 2007 200747-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 16.–23. 11. 2007
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Pro českou politiku to bude těžká chvíle, až se jednou lidovci nedostanou do parlamentu. Anketa: Jste šťastný – šťastná? A proč? (Podle Eurobarometru jsme jedni z nejméně šťastných v Evropě.) Respekt Nemůžu říct, že jsem šťastná, spíš že jsou chvíle, přesněji záblesky, kdy se tak cítím. Příštích 7 dní Respekt Události příštího týdne. Průzkum Respekt Podle průzkumu se jen 16% Čechů považuje za "velmi šťastné".
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Na českých hřbitovech se rozsvěcely svíce za duše zemřelých. Pokračující hypoteční krize v USA způsobila rekordní propad bank na tuzemském akciovém trhu. Pražským židovským městem neprošel plánovaný pochod neonacistů snažících se oslavit 69. výročí největšího pogromu na Židy v hitlerovském Německu známého jako křišťálová noc. Připravujeme Respekt <h3>TOYOTA NA CESTĚ K VRCHOLU</h3> Má už sedmdesát let, je symbolem spolehlivosti, vede v soutěži o hybridní auta a její produkt byl nazýván &bdquo;autem, které změnilo svět". Jenže není vše tak ideální, jak se na první pohled zdá. <h3>HUDBA NA ROZCESTÍ</h3> Gramofirmy prožívají historický úpadek, nelegální stahování vzkvétá a kdekdo se bojí, co přijde. Bude hudba zadarmo? Uživí se muzikanti? Hudební byznys se hroutí, ale v jeho sutinách už raší zelená tráva.
Jeden den v životě
Rozptýlení Jan Balabán Temný listopadový večer, plamínky svíček, bílé květy chryzantém a tlumené hlasy lidí pečujících o hroby. Noc na lince důvěry Pavla Koucká Večerní město halí tma. Jdu do práce. Chlad nabádá k rychlé chůzi. V 19.30 přicházím na pracoviště. Slyším hlas kolegy, a tak se chovám tiše, abych nerušila případný hovor.
Ve hvězdách
Muž, který přemohl bolest Petr Třešňák Medicína skýtá dnešnímu člověku mnoho zázračných možností, jak si vyspravit pošramocenou tělesnou schránku.
Eseje
Populismus: hrozba, či výzva? Ivan Krastev Když před deseti lety získaly nové národy nezávislost, zněla otázka: kolik z nich bude komunistických? Tato otázka byla tehdy úplně na místě, dnes je však poněkud neaktuální. Pokud se noví vládcové zmocňují nějaké ideologie, je to ideologie, která čím dál tím více nabývá charakteru populismu.
Trendy
Cesty za vínem Kateřina Kadlecová Na stoly právě přijíždí mladé víno. Tento týden tuzemské svatomartinské a příští čtvrtek francouzské beaujolais. Alíček má depresi Karolína Vránková Poruchy chování u domácích zvířat jsou běžné, dokonce stále častější.
Civilizace
Až na věky Erika Hníková Chcete si někoho vzít a přemýšlíte, jak bude vypadat vaše svatba? Jak se sobě oddáte? Na záletech u neandertálců Jaroslav Petr Po miliony let žilo na Zemi současně hned několik lidských druhů. Zpět k chudobě? Václav Cílek Pohled do minulosti ukazuje, že režimy s demokratickými tendencemi se vesměs rozvíjely v prostředí relativně laciné a dostupné energie.
Prvních 15 minut
Srozumitelnější než Hřebejk Jan Gregor Moře betonu může uklidňovat stejně jako pěkná příroda, směje se čerstvý absolvent Filmové akademie Miroslava Ondříčka Jakub Hussar (1985).
Kultura
Televize Jan Gregor Když v roce 1974 zemřel za ne úplně vyjasněných okolností na veřejných záchodcích stanice metra Penn Station v New Yorku, psal deník New York Times v nekrologu, že &bdquo;jeho mocné stavby z betonu a ocele ovlivnily celé generace&ldquo;. Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Výstavy Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Ať už to roznese vítr Pavel Klusák Tři akordy a pravda &ndash; tak popsala kdysi své zbraně Patti Smith. Ke kořenům blba a blbečka Jan H. Vitvar Neláká mne býti blbem, kterým je Spejbl. A blahořečím osudu, že jsem se nenarodil synem blba se všemi vyhlídkami na následky dědičnosti. Kdy mobily vykročí z pravěku? David Antoš Pokud by šlo o technologie, mohly by mobily fungovat jako malé počítače. Během kreslení jsem cítil úlevu Kateřina Čopjaková David B. je u nás známý především díky svému autobiografickému dílu Padoucnice. Na druhé straně mezi svými Tereza Brdečková Ali, hamburský gastarbeitr na penzi, se rozhodne žít s prostitutkou Yeter. Jeho syn Nejat je profesorem literatury a nelíbí se mu to. Dramata jednoho života Vladimír Karfík Ze všech tří příběhů své poslední knihy dokázala Eda Kriseová (1940) vykřesat drama: první je tragikomické, druhé tragické a třetí jenom smutné. Když vládla silná trojka Jaroslav Formánek Kniha britského novináře Johna O&rsquo;Sullivana Prezident, papež a premiérka by mohla začínat i následující historkou. Co se čte v Respektu Respekt Čtu neustále něco, ať už brakovou literaturu nebo vážně dobré knihy. Novinky Respekt Nové knihy Donkichot aneb reakčník Petr Placák Články, komentáře a poznámky Karla VI. Schwarzenberga (1911&ndash;1986), otce nynějšího ministra zahraničí, k dobové politické situaci, společenským či kulturním otázkám jsou všechno jiné, jen ne politicky korektní.
Ekonomika
Kde jsou ty hory másla Tomáš Sachr Karta na trhu se obrací, potravin začíná být málo Prodej &bdquo;příteli&ldquo;, co si přeje The Economist Minulý týden znamenal v závislosti na vašem věku a paměti buď radikální přelom v reklamě, anebo pouze mírný pokrok v rámci tradičních mantinelů. Tady střílím já Adam Šůra Čeští myslivci už zase dělají potíže. Tentokrát jsou ve sporu s farmáři chovajícími v oborách jeleny. Korunu českou nedáme Jana Havligerová Centrální banka otočila o sto osmdesát stupňů a postoj kabinetu podporuje stejně vehementně, jako když před časem přijetí eura propagovala. Argumenty, které vládní politici a centrální bankéři používají, vedou k jedinému závěru: koruna budiž zachována co nejdéle&hellip;
Rozhovory
Snaha dobrat se pravdy tu je Jaroslav Spurný Vstřícné a usměvavé vystupování nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké (46) je v ostrém kontrastu k jejím strohým a vyhýbavým odpovědím.
Téma
Eutanazie: bezbolestné pokušení Petr Třešňák Namísto trápení na smrtelné posteli postačí navštívit lékaře a jednoduše mu oznámit, že hodláte spáchat sebevraždu. V zemích, kde lékaři lidem pomáhají do hrobu už léta, ale vědí, že eutanazie zavedená do praxe dalece přesahuje naši představivost.
Svět
Dva dánské jazýčky Helena Březinová V dánských volbách se tento týden nestřetává jen pravice a levice. Stejně vyhraněný je souboj stranických lídrů dvou menších stran. Konec španělské amnézie Markéta Pilátová Tři roky lehávala v horách oblečená a na holé zemi, pila vodu z řeky a neměla co jíst. Remedios Monterová (81), bývalá bojovnice proti frankismu, příslušnice tzv. maquis neboli guerillových jednotek, dnes cítí velkou satisfakci. Uražená Hillary Jiří Sobota Lidé z prezidentské kampaně americké senátorky v tom mají jasno: nikoliv, kandidátka jako žena potřebuje zvláštní zacházení. Potřebná diktatura Tomáš Vlach &bdquo;Žádní žurnalisté. Žádné otázky. Sbohem.&ldquo; Tak vypadal pokus novinářů z listu The Guardian dostat se do domu předsedy Nejvyššího soudu Iftikhara Muhammada Čaudrího.
Česko
Udělám cokoli Vladimír Ševela Na tu zprávu čekaly tisíce českých žen řadu let. Tým ministra zdravotnictví koncem října představil návrh, jak zjednodušit život lidem, kteří se v touze po vlastním dítěti rozhodnou pro umělé oplodnění. Z vyvrhele ředitel Jan Brabec Dnes je z nově opraveného Vrchlického divadla proslulá a respektovaná scéna, kam za kulturou neváhají vyrazit ani zhýčkaní Pražané. Kam dosáhne mrtvý Mrázek Jaroslav Spurný Vláda se bojí úniku informací z policejních spisů. Tak moc, že premiér uvažoval o možnosti pustit na tu věc BIS. Ropa, radar a medvěd Benjamin Bebee Tento článek není pro ani proti radaru, je spíše o neochotě nebo neschopnosti vlády přihlásit se k odpovědnosti za spolurozhodování o tak důležité mezinárodní otázce, jakou radar bezpochyby je. Mezi knihami a kontejnery Jan Brabec Jsme v severomoravském Vsetíně, je středa sedmého listopadu a ve vzdálené Praze právě podává místní rodák a bývalý starosta města Jiří Čunek svou demisi na post vicepremiéra České republiky. Loučení s lidovci Ondřej Kundra, Tomáš Pavlíček Vláda si nemohla nic lepšího přát. Přišla o vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. A s ním i o aféry, kvůli kterým padali státní zástupci a členové kabinetu hrozili demisí.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy čtenářů
Blogy
Muži už nechtějí být za každou cenu skvělí Martin Jára Muži nechtějí zastávat hrdinské role a zároveň nevědí, jak by měly vypadat ty nové. Můžete, prosím, vysvětlit, jak by měly vypadat? Procházka krajinou určenou k odpisu Miroslav Šuta Chtěl jsem ji ještě vidět. Alespoň v dnešní podobě. A možná už opravdu úplně naposledy.
Na pozvání
Odvaha televizních reportérů I po vývoji v roce 2001, devastačním pro televizní vysílání jako službu veřejnosti, zůstala v surově překopaném až znásilněném zákonu o České televizi mimořádně vzácná formulace. Jménem trilobitů Učebnice dějepisu rády povzbuzují dojem, že historie je řetěz důležitých okamžiků.
Komentáře
Kostlivec ve výloze Jaroslav Spurný Nazývat to překvapením je málo. BIS oznámila, že našla disky s tajnými informacemi, které měly zmizet z jejích trezorů před třemi lety. Nesahej mi na penzi Jaroslav Formánek Francouzi se opět bouří. V úterý 13. listopadu začíná časově neomezená stávka železničářů, o den později odstartuje vypínání proudu státní energetický monopol EDF-GDF. Držte si klobouky The Economist Jakmile jen několik pochybných poznámek dokáže vyvolat horečnou prodejní vlnu, máme jasný signál, že nervy jsou napjaté k prasknutí. Atomová katedrála Marek Švehla Stavět jaderné elektrárny, nebo nestavět? Český premiér Mirek Topolánek má už jasno a minulý týden na debatě s podnikateli ohlásil, že ano.
Vaše otázky
Jak mám najít dlužníka, který se odstěhoval neznámo kam? Respekt Již rok se snažím zastihnout svého dlužníka v místě jeho dřívějšího pobytu.
Z kraje
Jeďte do hor Adam Šůra Stačil jeden chybný krok a Jiřímu Jiroudkovi se už ve dvaceti úplně převrátila budoucnost.
Krátce
Respekt Despekt Respekt Francouzská policie chytla českého fotbalového útočníka Milana Baroše při tom, jak po dálnici mezi Ženevou a Lyonem jede rychlostí 271 kilometrů v hodině. Krátce Respekt Praha zažila dlouho očekávané výročí židovského pogromu z roku 1938, tzv. křišťálové noci.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte