Ve hvězdách•10. 11. 2007•4 minuty
Muž, který přemohl bolest
Medicína skýtá dnešnímu člověku mnoho zázračných možností, jak si vyspravit pošramocenou tělesnou schránku.
Medicína skýtá dnešnímu člověku mnoho zázračných možností, jak si vyspravit pošramocenou tělesnou schránku. Bez jednoho klíčového objevu by se ale většina z nich nikdy nemohla realizovat – anebo jen jako děsivá noční můra. Tento týden uplyne 160 let od chvíle, kdy skotský lékař James Young Simpson poprvé uspal pacienta chloroformem a umožnil tak rozvoj moderní chirurgie.
Otřesený liberál
Když se na sklonku 19. století ptali jednoho zasloužilého bostonského lékaře, jak vzpomíná na chirurgii před vynálezem anestezie, odpověděl, že jediné, k čemu to dokáže přirovnat, je španělská inkvizice. „Ten křik a vřískot je i po mnoha letech tím nestrašnějším, co si pamatuji,“ řekl. Opium, alkohol, omráčení ranou do hlavy, marihuana, rulík zlomocný a další rostliny – to všechno lidé pro ztlumení bolesti používali odnepaměti, ale pro potřeby moderní chirurgie tyhle techniky zdaleka nestačily. Lékaři zkoušeli nové – například hypnózu nebo navrtávání pacientovy lebky speciální pilkou, aby se v ní snížil tlak. Jenže ani tahle úleva nebyla dostatečná, a do čtyřicátých let 19. století se tak do živého řezalo jen málo.
Zážitek operace bez narkózy hluboce otřásl i mladým skotským medikem Jamesem Youngem Simpsonem. Sedmý syn chudého pekaře byl podle dobových svědectví nejen šarmantní a vtipný společník, což mu zajistilo řadu vlivných…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu