Reklama
Předplatit
Respekt
komentáře
agenda
kontext
rozhovory
podcasty
Vyhledávání
2007/47 • RESPEKT 47/2007
Vyšel nový
Respekt Speciál
Archiv
Koupit předplatné
Předplatit
Přihlásit
2007/47
47/2007, 16.–23. 11. 2007
Koupit vydání
Vydání
10.–17. 11. 2007
Vydání
23.–30. 11. 2007
Editorial
Editorial
Erik Tabery
V Česku funguje zajímavá instituce: stát do ní lije miliardy, aby vychovávala kriminálníky. Je to dokonce tak propracovaný systém, že když není dostatek dětí na převýchovu, tak je prostě odeberou chudým rodičům.
Měl by být zpřísněn zákon o shromažďování?
Respekt
Anketa ke zpřísnění zákona o shromažďování.
Příštích 7 dní
Respekt
Události příštího týdne
Proč lidé vstupují do stran?
Respekt
Průzkum
Komentáře
Plnoletí Češi
Erik Tabery
Takováto výročí jsou důležitá především pro to, aby se společnost zamyslela nad tím, co se podařilo naplnit z původních ideálů. Teď je bilance ještě zásadnější, protože vstupujeme do zralého věku, kde už platí větší nároky i odpovědnost
Užitečné násilí
Marek Švehla
Televize Nova má problémy kvůli tomu, že v hlavních zprávách odvysílala příliš brutální záběry násilí.
Havel se směje Havlovi
Petr Fischer
Václav Havel se vrátil mezi dramatiky.
Stres z rozšíření
The Economist
Minulý týden přinesl události, jež otřásly dokonce i Bruselem, který je na to, že si rétorika a realita žijí každá svým vlastním životem, zvyklý.
Dopisy
Dopisy
Respekt
Tato slova Michaela Šojdrová neřekla, Respektu je sdělil jiný účastník konference, který si nepřál být jmenován.
Vaše otázky
Připravují se změny volebního zákona?
Respekt
Po volbách politici koalice slibovali, že změní volební zákon. Ten současný totiž málo čelí možným volebním patům, navíc je značně nespravedlivý k malým stranám.
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu
Respekt
Tradice poslaneckých úplatků vlastním regionům pokračuje.
Blogy
Na povel se děti nerodí
Angela Rogner
Evropané se málo množí.
Pravda je jen v mé hlavě
Respekt
Mám pocit, že je celkem normální, že si čtenář klade otázku, jestli si autor příběh vymyslel nebo ho někde slyšel nebo jak na to vlastně přišel
Na pozvání
Kandidáti na inzerát?
Luboš Dobrovský
Poté co navštívil parlamentní kluby komunistů a lidovců, představil se profesor Jan Švejnar jako prezidentský kandidát i televizním divákům.
Po osmnácti letech
Nad cestou, kterou jsme za těch osmnáct let urazili, a nad výsledkem, jehož jsme se dobrali, má podle našich výzkumů polovina lidí smíšené pocity, čtvrtina vyslovuje uspokojení, čtvrtina je naopak nespokojena.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Přišla zima a meteorologové oznámili, že tu už zůstane. Zemřel <strong>Norman Mailer</strong>. 18 uchazečů se přihlásilo do konkurzu na nového šéfa státních lesů. Atletkou roku 2007 se stala oštěpařská mistryně světa <strong>Barbora Špotáková</strong>.
Připravujeme
Respekt
Co připravujeme
Jeden den v životě
Exil
Petr Kratochvíl
Ze zkušenosti emigrantů víme, že vrátit se z mnohaletého exilu je stejně obtížné jako emigrovat.
Ve sluneční škole
Jan Tillinger
Nad zasněženými kopci, na které koukám přes rohové okno přímo ze spacáku, začalo svítat. Je půl šesté ráno. Zvednu se z karimatky uložené na nerovné hliněné podlaze.
Česko
Nejisté časy MHD
Adam Šůra
Od ledna podraží v Česku jízdné městské hromadné dopravy. Kromě mediálně propírané Prahy si lidé za jízdenky připlatí v deseti velkých městech od Plzně až po Ostravu.
Měsíc extremistů
Jan Brabec
Na rozdíl od levicových extremistů – komunistů – má totiž hnutí nových nacistů v sobě energii a dynamiku, jeho protagonisty jsou mladí lidé. Máme-li vzít neonacistickou hrozbu vážně, měli bychom o jejích nositelích něco vědět.
Jak přečíst Čecha
Anneke Hudalla
Jeden z mých nejoblíbenějších koníčků je pátrání po zmařených životních šancích.
Kam bychom ty děti dali?
Vladimír Ševela
Nad tou kombinací zůstává rozum stát: polovina dětí vycházejících z dětských domovů a pasťáků končí v kriminále.
Ve hvězdách
Faraonova kletba 1922
Ondřej Nezbeda
Počátkem listopadu roku 1922 poslal archeolog a egyptolog Howard Carter svému mecenáši lordu Carnarvonovi z Egypta do Velké Británie telegram: „Konečně jsem učinil nádherný objev v Údolí králů. Velkolepou hrobku s neporušenými pečetěmi."
Eseje
Rasa a inteligence
Peter Singer
Peter Singer (1946) je profesorem bioetiky na Princetonské univerzitě a profesorem-laureátem na univerzitě v Melbourne. Napsal mimo jiné knihy How Are We to Live? (Jak máme žít?) a Writings on an Ethical Life (Statě o etickém životě).
Touha po důstojnosti
Martin Kohan
Martin Kohan (1967) je argentinský spisovatel. Přednáší literaturu, je autorem pěti románů, dvou povídkových sbírek a dvou velkých esejí (jedna o Evě Perónové a druhá o Walteru Benjaminovi). Žije v Buenos Aires.
Ekonomika
Zaškobrtnutí na cestě k vrcholu
The Economist
Toyota očekává, že i přes silné první pololetí jí v tomto finančním roce vzroste čistý zisk o skromnější 3,4 procenta. Investuje totiž do nových továren a vývoje nových modelů, aby splnila ambiciózní plány výroby v příštích letech.
Trendy
Chemická zbraň zubní pasta
Karolína Vránková
Za pět eur plus poštovné lze po internetu objednat jubilejní zubní pastu Chlorodent. Chemická továrna Dental-kosmetik z Drážďan takto připomíná století velkého německého vynálezu.
Architektura super hyper
Karolína Vránková
Politiku města Litomyšle vůči obchodním řetězcům lze shrnout do jedné věty: „Přicházejí sem jako hosté, takže se podle toho musejí chovat,“ říká Antonín Dokoupil, vedoucí oddělení rozvoje na městském úřadě.
Civilizace
Dávné zvonění
Hana Librová
V roce 1947 vydal architekt Ladislav Žák Obytnou krajinu. Připravoval ji od třicátých let, v době, která se nám jeví jako ekologická idyla.
Genetické jablko poznání
Ondřej Dvořák
Pokrok vědy, jehož jsme v posledních letech svědky, umožňuje přečíst genetickou informaci konkrétních lidí. Získáme tak údaje nejen o dědičných dispozicích člověka, z jehož organismu vzorek DNA pochází, ale nepřímo i jeho pokrevních příbuzných.
Přívětivé Tokio
David Mervart
Japonská velkoměsta mají nepochybně své bezprizorné, ztroskotané a asociální existence, ale až dosud se v nich nevytvořily deklasované chudinské čtvrti.
Úspěch
Aby po mně něco zbylo
Tomáš Pavlíček
Kuchyňky, v nichž by se děti mohly pohybovat úplně jako ve skutečnosti, na trhu nebyly vůbec, nanejvýš se ze Spojených států dovážel stylizovaný plastový nábytek.
Z kraje
Vraťte to tam
Místostarosta brněnské části Královo Pole se na prahu léta proslavil tím, že dal z nově opraveného pomníku padlým vojákům Rudé armády vysekat srp a kladivo.
Prvních 15 minut
Františčin ztracený ráj
Jaroslav Formánek
Prvotinu Františky Jirousové Velmi vzdálený oheň vydal Knižní klub v roce 2000.
Kultura
Jsem Gipsy.cz, tvůj vzor
Kateřina Čopjaková
Pětadvacetiletý romský rapper a zpěvák Radoslav Banga je na roztrhání: poslední album Romano hiphop se skvěle prodává a koncerty jeho romské kapely jsou čím dál větším magnetem.
Rozhovory
Švejk na nás něco ví
Jan Němec
Národní knihovna a Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR před nedávnem provedly první obsáhlý výzkum čtenářství v České republice.
Téma
Kam se řítí hudba
Petr Třešňák
Cédéčka se neprodávají, tisíce zaměstnanců gramofirem skončily na dlažbě, tisíce obchodníků zavřely krám. Ve hře je ale víc než problémy pár byznysmenů.
Svět
Trní a růže demokracie
Alexandre Gajdamacký
Ticho a dusný klid. Tohle po nedávných šestidenních demonstracích zažívá gruzínská metropole Tbilisi. Protesty proti politice prezidenta Saakašviliho a následné tvrdé zásahy speciálních jednotek policie skončily.
Inzerce •
Předplatitelům reklamu nezobrazujeme
Vyhledávání
Autor
Rubrika nebo tag
Rok vydání (např. 1994-2001)
Zavřít vyhledávání
Tip:
Vyhledávejte dle autora pomocí autor:
autor:”Erik Tabery”
další tip
Výsledky vyhledávání
Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Nejvíce hledáte