200747-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/47

Koupit vydání
200746-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 10.–17. 11. 2007 200748-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 23.–30. 11. 2007
Editorial
Editorial Erik Tabery V Česku funguje zajímavá instituce: stát do ní lije miliardy, aby vychovávala kriminálníky. Je to dokonce tak propracovaný systém, že když není dostatek dětí na převýchovu, tak je prostě odeberou chudým rodičům. Měl by být zpřísněn zákon o shromažďování? Respekt Anketa ke zpřísnění zákona o shromažďování. Příštích 7 dní Respekt Události příštího týdne Proč lidé vstupují do stran? Respekt Průzkum
Komentáře
Plnoletí Češi Erik Tabery Takováto výročí jsou důležitá především pro to, aby se společnost zamyslela nad tím, co se podařilo naplnit z původních ideálů. Teď je bilance ještě zásadnější, protože vstupujeme do zralého věku, kde už platí větší nároky i odpovědnost Užitečné násilí Marek Švehla Televize Nova má problémy kvůli tomu, že v hlavních zprávách odvysílala příliš brutální záběry násilí. Havel se směje Havlovi Petr Fischer Václav Havel se vrátil mezi dramatiky. Stres z rozšíření The Economist Minulý týden přinesl události, jež otřásly dokonce i Bruselem, který je na to, že si rétorika a realita žijí každá svým vlastním životem, zvyklý.
Dopisy
Dopisy Respekt Tato slova Michaela Šojdrová neřekla, Respektu je sdělil jiný účastník konference, který si nepřál být jmenován.
Vaše otázky
Připravují se změny volebního zákona? Respekt Po volbách politici koalice slibovali, že změní volební zákon. Ten současný totiž málo čelí možným volebním patům, navíc je značně nespravedlivý k malým stranám.
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Tradice poslaneckých úplatků vlastním regionům pokračuje.
Blogy
Na povel se děti nerodí Angela Rogner Evropané se málo množí. Pravda je jen v mé hlavě Respekt Mám pocit, že je celkem normální, že si čtenář klade otázku, jestli si autor příběh vymyslel nebo ho někde slyšel nebo jak na to vlastně přišel
Na pozvání
Kandidáti na inzerát? Luboš Dobrovský Poté co navštívil parlamentní kluby komunistů a lidovců, představil se profesor Jan Švejnar jako prezidentský kandidát i televizním divákům. Po osmnácti letech Nad cestou, kterou jsme za těch osmnáct let urazili, a nad výsledkem, jehož jsme se dobrali, má podle našich výzkumů polovina lidí smíšené pocity, čtvrtina vyslovuje uspokojení, čtvrtina je naopak nespokojena.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Přišla zima a meteorologové oznámili, že tu už zůstane. Zemřel <strong>Norman Mailer</strong>. 18 uchazečů se přihlásilo do konkurzu na nového šéfa státních lesů. Atletkou roku 2007 se stala oštěpařská mistryně světa <strong>Barbora Špotáková</strong>. Připravujeme Respekt Co připravujeme
Jeden den v životě
Exil Petr Kratochvíl Ze zkušenosti emigrantů víme, že vrátit se z mnohaletého exilu je stejně obtížné jako emigrovat. Ve sluneční škole Jan Tillinger Nad zasněženými kopci, na které koukám přes rohové okno přímo ze spacáku, začalo svítat. Je půl šesté ráno. Zvednu se z karimatky uložené na nerovné hliněné podlaze.
Česko
Nejisté časy MHD Adam Šůra Od ledna podraží v Česku jízdné městské hromadné dopravy. Kromě mediálně propírané Prahy si lidé za jízdenky připlatí v deseti velkých městech od Plzně až po Ostravu. Měsíc extremistů Jan Brabec Na rozdíl od levicových extremistů &ndash; komunistů &ndash; má totiž hnutí nových nacistů v sobě energii a dynamiku, jeho protagonisty jsou mladí lidé. Máme-li vzít neonacistickou hrozbu vážně, měli bychom o jejích nositelích něco vědět. Jak přečíst Čecha Anneke Hudalla Jeden z mých nejoblíbenějších koníčků je pátrání po zmařených životních šancích. Kam bychom ty děti dali? Vladimír Ševela Nad tou kombinací zůstává rozum stát: polovina dětí vycházejících z dětských domovů a pasťáků končí v kriminále.
Ve hvězdách
Faraonova kletba 1922 Ondřej Nezbeda Počátkem listopadu roku 1922 poslal archeolog a egyptolog Howard Carter svému mecenáši lordu Carnarvonovi z Egypta do Velké Británie telegram: &bdquo;Konečně jsem učinil nádherný objev v Údolí králů. Velkolepou hrobku s neporušenými pečetěmi."
Eseje
Rasa a inteligence Peter Singer Peter Singer (1946) je profesorem bioetiky na Princetonské univerzitě a profesorem-laureátem na univerzitě v Melbourne. Napsal mimo jiné knihy How Are We to Live? (Jak máme žít?) a Writings on an Ethical Life (Statě o etickém životě). Touha po důstojnosti Martin Kohan Martin Kohan (1967) je argentinský spisovatel. Přednáší literaturu, je autorem pěti románů, dvou povídkových sbírek a dvou velkých esejí (jedna o Evě Perónové a druhá o Walteru Benjaminovi). Žije v Buenos Aires.
Ekonomika
Zaškobrtnutí na cestě k vrcholu The Economist Toyota očekává, že i přes silné první pololetí jí v tomto finančním roce vzroste čistý zisk o skromnější 3,4 procenta. Investuje totiž do nových továren a vývoje nových modelů, aby splnila ambiciózní plány výroby v příštích letech.
Trendy
Chemická zbraň zubní pasta Karolína Vránková Za pět eur plus poštovné lze po internetu objednat jubilejní zubní pastu Chlorodent. Chemická továrna Dental-kosmetik z Drážďan takto připomíná století velkého německého vynálezu. Architektura super hyper Karolína Vránková Politiku města Litomyšle vůči obchodním řetězcům lze shrnout do jedné věty: &bdquo;Přicházejí sem jako hosté, takže se podle toho musejí chovat,&ldquo; říká Antonín Dokoupil, vedoucí oddělení rozvoje na městském úřadě.
Civilizace
Dávné zvonění Hana Librová V roce 1947 vydal architekt Ladislav Žák Obytnou krajinu. Připravoval ji od třicátých let, v době, která se nám jeví jako ekologická idyla. Genetické jablko poznání Ondřej Dvořák Pokrok vědy, jehož jsme v posledních letech svědky, umožňuje přečíst genetickou informaci konkrétních lidí. Získáme tak údaje nejen o dědičných dispozicích člověka, z jehož organismu vzorek DNA pochází, ale nepřímo i jeho pokrevních příbuzných. Přívětivé Tokio David Mervart Japonská velkoměsta mají nepochybně své bezprizorné, ztroskotané a asociální existence, ale až dosud se v nich nevytvořily deklasované chudinské čtvrti.
Úspěch
Aby po mně něco zbylo Tomáš Pavlíček Kuchyňky, v nichž by se děti mohly pohybovat úplně jako ve skutečnosti, na trhu nebyly vůbec, nanejvýš se ze Spojených států dovážel stylizovaný plastový nábytek.
Z kraje
Vraťte to tam Místostarosta brněnské části Královo Pole se na prahu léta proslavil tím, že dal z nově opraveného pomníku padlým vojákům Rudé armády vysekat srp a kladivo.
Prvních 15 minut
Františčin ztracený ráj Jaroslav Formánek Prvotinu Františky Jirousové Velmi vzdálený oheň vydal Knižní klub v roce 2000.
Kultura
Jsem Gipsy.cz, tvůj vzor Kateřina Čopjaková Pětadvacetiletý romský rapper a zpěvák Radoslav Banga je na roztrhání: poslední album Romano hiphop se skvěle prodává a koncerty jeho romské kapely jsou čím dál větším magnetem.
Rozhovory
Švejk na nás něco ví Jan Němec Národní knihovna a Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR před nedávnem provedly první obsáhlý výzkum čtenářství v České republice.
Téma
Kam se řítí hudba Petr Třešňák Cédéčka se neprodávají, tisíce zaměstnanců gramofirem skončily na dlažbě, tisíce obchodníků zavřely krám. Ve hře je ale víc než problémy pár byznysmenů.
Svět
Trní a růže demokracie Alexandre Gajdamacký Ticho a dusný klid. Tohle po nedávných šestidenních demonstracích zažívá gruzínská metropole Tbilisi. Protesty proti politice prezidenta Saakašviliho a následné tvrdé zásahy speciálních jednotek policie skončily.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte