200748-vobr-01_obalka_velka.jpg

2007/48

Koupit vydání
200747-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 16.–23. 11. 2007 200749-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 2.–9. 12. 2007
Editorial
Editorial Erik Tabery Uvnitř sociální demokracie se dějí překvapivé věci. V Moravskoslezském kraji uzavřeli spojenectví dlouhodobí rivalové Jaroslav Palas a Lubomír Zaorálek. V čem jsou důležité parlamentní volby v Rusku? Respekt Anketa o parlamentních volbách v Rusku Příštích 7 dní Respekt Události příštího týdne Jak jste spokojeni s politickou situací? Respekt Průzkum veřejného mínění
Přílohy
Sarajevský atentát - dioráma Respekt Výjimečná příloha v podobě papírové vystřihovánky, ze které si můžete složit dioráma tzv. Sarajevského atentátu.
Blogy
Protekce se v hospicích netrpí! Respekt Lůžkových hospiců je v ČR k současnému dni 13, dohromady se jedná zhruba o 210 lůžek pro republiku (pro Prahu nyní 26!), což je děsivě málo. Jde to i po Indošovi. Levněji Lukáš Jelínek Nechvalně proslulá akce Internet do škol (INDOŠ) je již minulostí.
Dopisy
Dopisy Respekt Již delší dobu pozoruji nejrůznější přehmaty a omyly, jichž se dopouští řada žurnalistů při práci s informacemi kvantitativního charakteru.
Ekonomika
Nejistá nálada v centru byznysu The Economist Revidované statistiky vývoje HDP budou k dispozici 29. listopadu a i díky tomuto velkému rozmachu exportu z nich patrně vyplyne, že americké hospodářství rostlo v období od července do září tempem odpovídajícím zhruba 5% ročnímu růstu.
Česko
Martinova volba Tomáš Sachr Smrt, nebo život se znetvořenou tváří – rozhodnutí, před které život postavil Petra a Martinu Bielikovy, si většina lidí nechce ani představit. Sexy uklízečka vychází z módy Anneke Hudalla To malé auto prozradilo víc, než by leckomu bylo milé. Zahřej mi mozek Vladimír Ševela Je to vynález, který vám přivede celý svět třeba až do postele. Bezdrátové připojení k internetu čili wifi vyvolalo rychle celoplanetární nadšení, ale nic netrvá věčně. Palas se vrací Ondřej Kundra Jiného „Mrázkova muže“ – Miroslava Šloufa – chce přitom šéf ČSSD vyhodit ze strany. Náruč pro jednoho a vyhnání pro druhého jsou opačnými cedulemi na pomyslné křižovatce. Kudy chce ČSSD jít?
Na pozvání
Česko – ostrovní království Zapínáme mlhovky a zpomalujeme – zhruba tak zní poselství našich zastupitelů, co se týče pokračování integrace naší ekonomiky se zahraničím. Sousedi jsou důležitější Od roku 1989 se změnilo téměř všechno, včetně toho, že Spojené státy, dříve nepřítel, jsou dnes spojencem.
Komentáře
Zahraniční politika EU selhává Desátého prosince skončí jednání mezi Srbskem a kosovskými Albánci o budoucnosti Kosova a všichni tuší, že nepřinesou řešení. Čunkův návrat Jaroslav Spurný Případ údajné korupce Jiřího Čunka skončil. Rusko a Západ The Economist Prezident Vladimir Putin přirovnal Ameriku k Hitlerově třetí říši a protiraketovou obranu pro Evropu ke kubánské raketové krizi z roku 1962. Premiér a jeho doba Marek Švehla Premiér létá vládním letadlem za zábavou a pak nechává zamykat novináře na letišti, aby mu nemohli klást nepříjemné otázky. Šéf opozice brázdí silnice víc než dvojnásobnou rychlostí, než dovoluje zákon. Druhý muž vládní strany využívá levné bydlení ve vile podnikatele s realitami ve městě, kde je primátorem.
Svět
Tajemství kouzelníka Putina Alexandre Gajdamacký Anatolij Čubajs byl v Rusku mocným mužem. Za vlády prezidenta Jelcina se stal prvním místopředsedou vlády a z tohoto postu řídil ekonomiku Ruska včetně privatizace. Naděje jménem Annapolis Radek Palata Izraelský prezident se schází s prezidentem palestinské samosprávy na půdě tureckého parlamentu a společně si notují o nutnosti nepropásnout šanci. Když Jeho Výsost velí sklapnout Markéta Pilátová Všechno se seběhlo na nedávném sedmnáctém summitu 22 iberoamerických zemí v Santiagu de Chile. Jednáním byl přítomen i španělský král Příští nejbohatší Indové Michaela Kreuterová Není to tak dávno, co se Evropa dívala na Indii jako na exotickou zemi, která vyváží koření a odkud vysokoškoláci utíkají za prací do USA. To už ale dávno neplatí.
Vaše otázky
Čím mám topit, když uhlím to nepůjde? Respekt V první řadě není pravda, že by ministerstvo životního prostředí chystalo zákaz topení uhlím od roku 2014.
Z kraje
Tak to jsme nečekali Vladimír Ševela Nápis „Projekt financovala EU“ se tu skví na každé židli.
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Vládní koalice odsouhlasila plány na největší změnu zdravotního systému za poslední roky.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Na horách se rozjely a kvůli tání znovu zastavily lyžařské vleky. Vinaři začali lisovat ledové víno. Česko se postavilo proti účasti zimbabwského diktátora Roberta Mugabeho na summitu Evropské unie s Afrikou v Portugalsku. Připravujeme Respekt Co připravujeme příští týden
Jeden den v životě
Svět podle babičky Petra Hůlová Kdo si myslí, že důchodci jsou olysalé mátohy, které celý den jen přepínají kanály a k obědu si přihřívají bůček, nejen že nezná naši babičku, ale zřejmě ani staré lidi jejího kalibru. Papírová středa Marcela Davidová Spolu s manželem jsem začala v roce 1998 podnikat, pro mnohé možná dost zvláštně. Pustili jsme se totiž do výroby ručního papíru.
Ve hvězdách
Poselství irského Švejka Tereza Brdečková Třicátého listopadu roku 1667 se v Dublinu narodil Jonathan Swift, spisovatel, obhájce práv Irů a anglikánský kněz.
Eseje
Šťastné malé země? Ian Buruma Ian Buruma (1951) je spisovatel, žije v New Yorku a přednáší na Bard College. Znají ho i čeští čtenáři z knihy Západ očima nepřátel (2005, spolu s Avishaiem Margalitem), na Slovensku vyšel v překladu jeho Zrod moderního Japonska. Na experimenty není čas Jana Hybášková (1965) je politička a uznávaná odbornice na problematiku terorismu a evropské bezpečnosti. Je bývalou velvyslankyní ČR v Kuvajtu a Kataru.
Trendy
Omítka v marockém rytmu Karolína Vránková V Maroku prý na stavbách vládne pohoda. „Ráno jsem přišel tak na devátou, pak jsem čekal tak půl hodinky, až přijde někdo, kdo má klíče,“ vzpomíná umělecký designér a kovář Samuel Moucha na měsíc strávený mezi marockými zedníky. Děti: nemám, nechci, nemůžu Karolína Vránková Ještě v roce 1921 byla asi třetina žen neprovdaná a zhruba každé osmé až desáté manželství zůstalo bez potomků. Po druhé světové válce se to změnilo.
Civilizace
Oslabení památkáři Václav Cílek Ochránci přírody a památkáři logicky patří k sobě, ale ve skutečnosti jsou u nás vnímáni jako nesouměřitelné skupiny lidí. Věda v zapomnění Pavel Jungwirth Letos uplyne 120 let od chvíle, kdy pražský Němec Franz Hofmeister provedl na německé části tehdejší Karlo-Ferdinandovy univerzity převratné vědecké experimenty. I chudí mohou žít zdravě Martin Uhlíř Dr. Greg Martin ze Světového fondu pro výzkum rakoviny o souvislostech mezi životním stylem, obezitou a zhoubnými onemocněními. Češi a obezita Martin Uhlíř Ulice, obchody, školy či parky ve Spojených státech jsou plné obézních lidí. Statistiky to říkají jasně: počet obyvatel USA, kteří trpí obezitou či alespoň nadváhou, se blíží 70 procentům.
Prvních 15 minut
Česká železnice, země nikoho Pavel Klusák Když se něco odehrává na scéně, zvykli jsme si tomu říkat divadlo. Ale takhle snadno se Handa Gote pojmenovat nedá.
Kultura
Truchliví zajatci rozkoše Jan Gregor Jean-Luc Godard označil film Radovánky (1952) za nejlepší francouzský film od konce druhé světové války. To je hodně velká poklona, ale poklony a režisér Max Ophüls šli vždy ruku v ruce. Výtvarné umění Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Do Prahy znovu a jinak Karolína Vránková Příští týden vydá nakladatelství Zlatý řez průvodce Prahou. Ukáže novou tvář hlavního města, která vznikala během posledních patnácti let. Čekání na šanci Jiří Štefek Kapely, které takhle objíždí volné koncerty, jsou před vystoupením i po něm lidově řečeno „na nule“: za hraní sice nic nedostanou, ale na druhou stranu si neplatí zvukaře, propagaci ani další náklady, které se běžně počítají v řádu mnoha tisíc korun. Konec digitálního masochismu David Antoš Technologickým nadšencům to může připadat neuvěřitelné: média starého světa mají stále přednosti, které jejich digitální alternativy neumějí nahradit. Jak překonat strach Jan H. Vitvar Rodiče jeho dopisům nejdřív nechtěli věřit. Z dánské perspektivy se jim popisované drsné scény ze života amerických ghett a slumů jevily hodně nereálně. Takhle že vypadá Amerika? Spojené státy, zem nadějí a splněných přání, jejich syn popisoval jako rasistický stát plný násilí a bídy. Dospívání mezi Íránem a Evropou Jan Gregor „Hlídám si své šílenství v únosných mezích, střídavě pobývám na obou březích.“ Úryvkem z textu J. H. Krchovského by se dala parafrázovat exulantská životní zkušenost Marjane Satrapiové (1969). Novinky Respekt Knižní novinky Opouštíte vesmír, na shledanou Jaroslav Formánek Až na konec vesmíru mířily odnepaměti lidské sny, představy i seriózní úvahy. Díky záhadným schopnostem, kterými jsou fantazie a zvídavost, později obohaceným o vědecké poznatky a technologické objevy, se člověk už dávno před vysláním prvních kosmických sond myšlenkami dokázal pohybovat v astrálním prostoru, vzdálen miliony světelných let od rodné planety. Mitchellova skrytá hravost Ladislav Nagy Po několika stránkách románu by čtenář neznalý předchozích knih Davida Mitchella (1969) mohl snadno nabýt dojmu, že se jedná o autorovu prvotinu a že tu Mitchell jako mnozí před ním prostě jen využívá své zkušenosti z doby dospívání. Neúprosná pravda války Ján Štrasser Vasilij Semjonovič Grossman (1905–1964) střízlivěl z iluzí o sovětském stalinismu postupně, ale vytrvale. A natrvalo.
Rozhovory
Dějiny se píší tak, abychom vypadali hezky Jaroslav Formánek Prázdným salonkem Francouzského institutu pomalu přichází menší a na první pohled unavený muž. Do Prahy přijel přednášet, za sebou má několik besed i prezentaci českého překladu své poslední knihy.
Téma
Stále nevyřízený atentát Jaroslav Spurný, Marek Švehla Vliv té věci nás zasahuje dodnes, třeba v kličkování policie a justice tváří v tvář politicky výbušným případům. A to přitom od vzrušených chvil tzv. sarajevského atentátu uběhlo už dlouhých deset let.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte