200749-vobr-01_obalka_velka.jpg

2007/49

Koupit vydání
200748-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 23.–30. 11. 2007 200750-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 8.–15. 12. 2007
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Jan Amos Komenský s odznakem školských odborářů na hrudi přísně hledí z obálky Respektu na české politiky, kteří zanedbávají jeho dědice. Anketa: Je chystaná stávka učitelů oprávněná? Respekt Anketa k chystané stávce učitelů. Příštích 7 dní Respekt Události příštích 7 dnů Průzkum: Jak se odrazily stávky ve Francii na popularitě prezidenta Sarkozyho a jeho vlády? Respekt Průzkum: Stávky versus popularita.
Vaše otázky
Proč je veřejná doprava zatížena dálničními poplatky? Respekt Mýtné v České republice platí pro všechna vozidla nad 12 tun bez rozdílu.
Dopisy
Dopisy Respekt Reaguji na vyjádření pana Joklíka z odboru komunikace Českých drah – jedná se o odpověď na dotaz jistého čtenáře ohledně provozu herny v prostoru Hlavního nádraží v Praze.
Na pozvání
Zelená tragédie Jakmile politici razantně zasáhnou do tržního hospodářství (namísto jeho chránění), nastane nepředvídaná kalamita, v takové chvíli si vždy připomenu konzervativní dictum, že nejlepší vláda je ta nečinná. Jakého prezidenta? K výkonu svých omezených pravomocí český prezident nepotřebuje stranickou příslušnost a protřelost v partajním politikaření.
Krátce
Přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Statistici oznámili, že průměrný Čech bere 21 470 korun měsíčně, tedy o 1517 korun víc než před rokem.
Česko
Zralá demokracie, nezralí politici? Fabrice Martin Plichta „Al Gore je můj nepřítel.“ Ministr Gandalovič v černém lese Jaroslav Spurný Nejde jen o osm miliard v banku – ten byznys se dotýká národního bohatství a míst, která všichni milujeme. Nebýt doma jako na Mallorce Anneke Hudalla Rýsuje se snad maďarsko-bavorsko-sudetské spojenectví, které bude společnými silami nutit Prahu a Bratislavu ke kompromisům? Učitelé křičí SOS Ondřej Kundra, Tomáš Pavlíček Celorepubliková stávka zdejších dvě stě patnácti tisíc pedagogů základních a středních škol vzbuzuje velké emoce. Zvládnu to Erik Tabery „Když mi Martin Bursík nabídl tu funkci ministra, nejprve jsem odmítl, protože mám dost sebereflexe,“ říká nový člen vlády Ondřej Liška.
Ekonomika
Zlatý důl u Hodonína Tomáš Sachr Takový poprask prý v Brně ještě nezažili. „Během jediného dne nám najednou volalo několik různých advokátních kanceláří,“ vzpomíná předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina na začátek září, kdy uložili zatím největší pokutu za zmanipulovanou veřejnou zakázku (pět milionů korun). Pecinův boj Jana Havligerová Vybrat si nudnější zábavu než sledování akcí českého Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže je docela těžké. Panika kvůli dolaru The Economist Třebaže je počasí venku chladné a nevlídné, na finančních trzích v bohatých zemích to začíná vypadat, jako by se opět vrátil srpen. Rizikové prémie se zvýšily a akcie oscilují mezi naprostou beznadějí a euforickým nadšením, zatímco investoři hledají útěchu u Federálního rezervního systému (Fed).
Úspěch
Pán pytlíků Jan Brabec Dnes už patří k běžnému vybavení městských ulic stejně jako třeba lavičky, lampy či zábradlí a využívá je čím dál víc majitelů psů. Fedog, „speciální papírové obaly na psí exkrementy“, prostě frčí.
Komentáře
Kdo se postaví neonacistům? Anneke Hudalla Co je větší ostuda – žít ve městě, kde řádí pravicoví extremisté? Odvaha se topí v dotacích Erik Tabery, Jana Havligerová Politici přicházejí a odcházejí, v Česku dokonce závratnou rychlostí. Soudní ruleta Erik Tabery Chtělo by se radovat, že Vladimír Mlynář nejde do vězení. Něco je ve vzduchu Jiří Sobota John Howard vládl Austrálii jedenáct let a vyhrál čtvery volby za sebou. Smrtící objetí populismu Martin M. Šimečka Dobrá zpráva ze Slovenska: vládní koalice se rozhádala, díky čemuž se pozvedla opona nad potemnělou politickou scénou a k nahlédnutí jsou najednou zajímavé procesy. Bursík má problém Marek Švehla Někteří politici mluví čas od času – třeba v souvislosti s volbou prezidenta – o hrozbě rozpadu koalice. Vzhledem k síle komunistů je to samozřejmě problém, ale jen dílčí. Na obzoru je totiž podstatně vážnější komplikace: propad některé z malých koaličních stran – lidovců nebo zelených.
Z kraje
Parkuj jinde, cizinče Vladimír Ševela Něco se tady stalo. To je jasné každému, kdo zabloudí do pražských Vinohrad. Ještě nedávno byla zdejší čtvrť neprodyšně ucpaná parkujícími auty a plná zoufalců za volantem beznadějně kroužících kolem při hledání volného místa.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Ropa spadla na 95 dolarů za barel. Průměrný plat vzrostl o 1500 korun a ekonomové zveřejnili varování, že současný rekordní růst mezd brzy skončí. Připravujeme Respekt Co připravujeme na příští týden
Jeden den v životě
Mikuláš je podvodník Tereza Brdečková Ve středu už zase přijde Mikuláš, a tak se po setmění ubedním doma. Ne že bych se bála čertů, ale nemám ten den ráda. Zima mezi Korejci Martin Vlnas Probouzím se zimou. Opět. Nepomáhá ani vlněná šála těsně obepínající bolavý krk. Kdesi na pomezí snu a reality utrousím několik nadávek na adresu majitele paneláku, do něhož nás škola nastěhovala.
Ve hvězdách
Nejstrašnější člověk světa Petr Třešňák Myslel jsem, že už znám každou formu špatnosti,“ svěřil se porotě soudce Justice Swift, Fedog, „speciální papírové obaly na psí exkrementy“, prostě frčí.„ale tenhle případ mě poučil, že vždycky nás může něco překvapit.
Eseje
Západ už není Tereza Brdečková Tereza Brdečková (1957) je spisovatelka, filmová kritička, novinářka, překladatelka a scenáristka. Stíny svatého města Ugo Riccarelli Ugo Riccarelli (1954) je spisovatel. Narodil se v Turíně, žije v Římě. Jeho nejslavnější knihy jsou Un uomo che forse si chiamava Schulz (Muž, jenž se možná jmenoval Schulz), Stranamore (Divná láska) a L’angelo di Coppi (Coppiho anděl).
Trendy
Esemeska na tramvaj Karolína Vránková S Českými drahami je vždycky zábava. „Jak se dá koupit jízdenka přes telefon?“ ptám se paní v pokladně. Extrémní sport cesta do práce Karolína Vránková První věc, kterou Radim Jičínský udělá, když mu ráno v pět hodin zazvoní budík, je, že se podívá na internet. Tam vidí, jaké zpoždění má vlak do Prahy.
Civilizace
Pro lidstvo, pro vlast Pavel Jungwirth Kouzlem nechtěného se má dlouho plánovaná návštěva v berlínském Ústavu Fritze Habera uskutečnila jen několik dní po letošním vyhlášení Nobelových cen. Brežněvův duch nad Ruskem Jan Adamec Éra Leonida Brežněva formálně skončila téměř přesně před čtvrtstoletím – někdejší první muž východního bloku zemřel 10. listopadu 1982. Průlom v genetice Jaroslav Petr Klonovaný zárodek makaka překvapil svět, vzápětí však byl zastíněn ještě důležitějším objevem, který naznačuje změnu kurzu: cesta k novým metodám léčby vůbec nemusí vést přes pokusy s embryi.
Prvních 15 minut
Kde má hlava zadek Jan H. Vitvar Nebýt nedostatku &bdquo;osvícených pacientů&ldquo;, pracoval by dnes <strong>Jan Haubelt</strong> (1977) jako zubní technik. Česká výtvarná scéna by tak přišla o dost pozoruhodného zástupce nejmladší generace.
Kultura
Doktor z Ivančic jde do boje Adam Šůra Toho holohlavého muže, který si v příšeří decentní restaurace pražského sídla Senátu s lehkým moravským přízvukem objednává malé pivo, je dost těžké přehlédnout.
Rozhovory
Čunek ve vládě je pro KDU šance Marek Švehla Patří k těm výraznějším postavám dolní komory parlamentu, řídí klub lidoveckých poslanců a mohla být ministryní, stačilo málo.
Téma
Asijský tygr po mongolsku Petra Hůlová, Dan Macek Mongolský prezident Nambaryn Enchbajar je bodrý padesátník, kterého byste si, nebýt ochranky, ve shluku lidí na kraji stepi snad ani nevšimli.
Svět
Svět v jejich rukou The Economist &bdquo;Kdo z nás ví, jak postupovat v případě Pákistánu?&ldquo; táže se velmi případně demokratický kandidát Joe Biden. Ani jeden z perspektivních kandidátů na americký prezidentský úřad není v otázkách zahraniční politiky příliš zběhlý. Francouzská patová revoluce Jaroslav Formánek Ulice plné rozhořčených lidí s transparenty a rudými odborářskými prapory, naopak osiřelá kolejiště železnic, metra, uzavřené pošty, školy, vypnutý proud veřejného osvětlení a davy nespokojených, stávkou zablokovaných občanů.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte