200750-vobr-01_obalka_velka.jpg

2007/50

Koupit vydání
200749-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 2.–9. 12. 2007 200751-vobr-200751-mobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 16.–23. 12. 2007
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka V redakci jsme měli jako obvykle živou debatu o tom, jaké téma pro titulní stranu navrhnout Pavlu Reisenauerovi, na jehož kresby se pokaždé těšíme v napjatém očekávání. Anketa: Máte radost z toho, že česká koruna rekordně posiluje? A kde myslíte, že se její růst zastaví? Respekt Z dlouhodobého hlediska bude koruna spíše dále zpevňovat. Příštích 7 dní Respekt V úterý 11. 12. nastane historický okamžik pro rozdělený Korejský poloostrov – přes hranici mezi Jižní Koreou a KLDR začnou jezdit nákladní vlaky. Jak se změní úroveň korupce v ČR? Respekt Češi evidentně nevidí boj s korupcí příliš růžově.
Blogy
Moje ukradená peněženka Angela Rogner Jsou dny, které začínají stresem.
Vaše otázky
Jsou poplatky ve zdravotnictví protiústavní? Respekt Je zavedení poplatků ve zdravotnictví v souladu s ústavním pořádkem České republiky?
Dopisy
Dopisy Respekt Vaše dopisy
Na pozvání
Proč neplatíme eurem? Pokouším se číst všechny texty, v nichž lze vystopovat odpověď na titulní otázku. Ťukání do Kolumbova vejce V médiích se o tom v minulých dnech příliš nepsalo, ale kdoví – nebyl by to první případ, kdy se přeslechlo, že kdosi kdesi začal opatrně ťukat do Kolumbova vejce.
Krátce
Krátce Respekt Umělecká skupina Ztohoven nedávno překvapila veřejnost, když se pirátsky napíchla na vysílání ČT a do pořadu namixovala jaderný výbuch.
Svět
Belgická záhada Eduard Hulicius Belgie je už půl roku od voleb bez vlády. Angela ještě nereformovala Jan Rozkošný Německá kancléřka Angela Merkelová se ráda představovala jako důrazná politička – žena, která po letech konečně přinese Německu čerstvý vítr. Chávez narazil na svůj lid Eduard Freisler Do mobilních telefonů obyvatel Caracasu přicházela v uplynulém týdnu SMS zpráva následujícího znění: Dobrý den, Venezuela má nového prezidenta.
Úspěch
Kupte si zážitek Pavel Černý Koncem 90. let natočil režisér David Fincher film Hra, jehož hlavním hrdinou je muž ve středních letech, který má za to, že už ho nic nepřekvapí.
Ekonomika
Medvěd a medvídek Jana Havligerová Je to první opravdový rozpočet Topolánkovy vlády. On-line hry jsou vážný byznys The Economist Ženich a nevěsta, svalnatý zabíječ draků a roštěnka třímající kytaru, to je přece jen zvláštní pár – a jejich manželství popravdě řečeno nikdo nečekal.
Česko
Kdo sakra zmáčkl tlačítko? Vladimír Ševela Policista, který veřejně kritizuje své nadřízené, to tu dlouho nebylo. Cizinec Jorge Zúniga Pavlov V poslední době se mi sešlo pár pozoruhodných příhod. Co rodiče nevidí Kateřina Čopjaková Děti a teenageři tráví na internetu stále více času. Tentokrát je přesvědčíme Ondřej Kundra Člověk by řekl, že to nadšení prostě převálcovala každodenní vládní agenda. Teď se ale „velké evropské téma“ ODS vrací do hry. A korouhev se otočila. Místo kritiky štědrých dotací pro evropské zemědělce je tu najednou slib získat ze společného měšce co největší díl. Hledá se nový lovec komunistů Tomáš Pavlíček Minulý týden horní komora parlamentu vybrala lidi do dozorčí rady chystaného ústavu. Tyhle nenápadné posty jsou přitom velmi důležité pro každého, komu teď záleží na co nejostřejším obrazu české moderní historie.
Komentáře
Jak popisovat naši minulost Jaroslav Spurný Se senátní volbou sedmi členů správní rady Ústavu pro výzkum totalitních režimů (ÚVTR) je to trochu jako s vyrovnáním se s vlastní minulostí. Není důvod ke klidu The Economist Fiaska a přehmaty amerických tajných služeb by mohly být k smíchu, kdyby ovšem jejich důsledky nebyly tak závažné. Co s Putinovým Ruskem Jiří Pehe Moskva bude určitě usilovat o oslabení evropské jednoty. Pozor, dějiny! Erik Tabery Jsou okamžiky, kterým se později dá razítko dějinné. Zkusme trochu zariskovat posměch budoucích historiků a označme za dějinný moment to, co právě prožíváme. Vzpoura proti návratu Jiřího Čunka do kabinetu nás posunula do další kapitoly definice zdejšího vládnutí.
Z kraje
Práce pro nás i pro Němce Anneke Hudalla Když Dalibor Blažek mluví o „tom projektu“, trochu to připomíná mantru.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Oteplilo se a přišel déšť. Za účasti českých delegátů začala na Bali celosvětová konference OSN o změnách klimatu. Vedení státního energetického monopolu ČEZ navrhlo majitelům Mostecké uhelné společnosti, že od nich za 28 miliard korun odkoupí jejich doly. České domácnosti opět navštívil sv. Mikuláš s čerty a anděly. Připravujeme Respekt Co připravujeme do příštího čísla
Jeden den v životě
Pán much Jan Balabán Silnější chlapec hodil slabšímu písek do očí, a nic se nestalo, jen ten malý volá: To se nesmí! Nestávkuji! Vstávání lehce po šesté je každodenní zkouškou pevné vůle a zejména motivace. Bohužel mí žáci jsou téhož ušetřeni, protože jejich účast si stát předem pojistil zákonem.
Ve hvězdách
Pes, který rozdělil Londýn Petr Třešňák Že pomník v ulicích města může vyvolávat vášně i násilí, je každému jasné. Kontroverzních vůdců znají dějiny dost. Poprask, jaký po čtyři roky působila počátkem 20. století jedna nevelká socha v Londýně, však přesahuje naši fantazii.
Eseje
Jemné mlčení Paul Lendvai Paul Lendvai (1929 v Budapešti) je uznávaným znalcem problematiky střední a východní Evropy. Po studiu práv pracoval jako žurnalista, po porážce maďarského povstání (1956) odešel do Rakouska. Ve čtvrté světové válce André Glucksmann André Glucksmann (1937) je francouzský filozof a politolog. Řadí se mezi tzv. nové filozofy, kteří v 60. letech podporovali protestní hnutí a stavěli se proti komunistickým režimům ve východní Evropě.
Trendy
Kniha o věcech Karolína Vránková Asi bude třeba si to přiznat. Česko není Skandinávie. Nevyrábějí se tady samé krásné věci Naopak, spotřební předměty, které tady sjíždějí z výrobních linek, jsou často na samém pokraji vkusnosti a slušného řemesla. Děkuji, nechci! Karolína Vránková Mezinárodní den odporu proti vánočním nákupům připadl letos na poslední listopadovou sobotu. Na Mariahilfer Strasse ve Vídni se ten den všechno chystalo na Vánoce, ale část Santa Clausů stávkovala a hověla si na plážových lehátkách přímo na nákupní třídě.
Civilizace
Současník budoucnosti Jiří Suk Před 150 lety se narodil anglický spisovatel polského původu Joseph Conrad. Jeho dílo by nám mělo být blízké, neboť odráží otřesnou zkušenost s východní despocií i západním kořistnictvím, které vyústily ve světovou válku a bolševickou revoluci. Když se děti těší do školy Lukáš Tomek Rozbijte zdi! Zničte bariéry! Odstraňte překážky mezi učitelem a žákem! – křičí charismatický šedovlasý muž, zvedá školní lavice a vyhazuje je jednu za druhou oknem na dvůr. Démon Skála Petr Třešňák Kdysi hluboko v 70. letech našel Jaroslav Skála na půdě protialkoholní léčebny u sv. Apolináře kupu cigaretových nedopalků, svědectví o zakázaných dýcháncích svých svěřenců.
Prvních 15 minut
Pod kůží bulvární pirani Jan Gregor Ještě na zářijových klauzurách dostala Viera Čákanyová (1980) za svůj snímek Piraňa od pedagogů co proto. Před pár týdny ji ale už porota Famufestu udělila cenu za nejlepší famácký film uplynulého roku.
Kultura
Jsi blázen do Connie? My ano! Daniela Vrbová Za ženou v černém saku se vlní tmavé moře, vítr jí cuchá vlasy a hraje si se zeleným šálem. Ona si toho nevšímá, rázným gestem ukazuje za sebe na dlouhou řadu točících se vrtulí větrných elektráren a do kamery říká: „Musíme mít více takových a také biomasu, solární energii a podobně.
Rozhovory
Rusko už nemá nepřátele Jaroslav Formánek Několik dnů po volbách do ruské Státní dumy zavítala do Prahy elegantní Francouzka Hélène Carrère d´Encausse (78) s přednáškou „Rusko mezi Evropou a Asií“.
Téma
Šesté období zániku Martin Uhlíř Dávné vymírání před 250 miliony let přežil jen jeden biologický druh z deseti.</span>Varhanní hudba duní potemnělou katedrálou Nidaros v norském městě Trondheimu.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte