200751-vobr-200751-mobr-01_obalka_velka.jpg

2007/51

Koupit vydání
200750-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 8.–15. 12. 2007 20081-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 1.–8. 1. 2008
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Jsem sice přesvědčen, že schopnost být šťasten je spíše výjimečný talent stejného druhu, jako je třeba talent houslového virtuosa – jeden prostě umí hrát na housle a druhý umí být šťastný –, nicméně se zdá, že moderní lidstvo si začíná nárokovat právo na štěstí jako cosi samozřejmého. Anketa: Jsou Češi opravdu společností nevěřících? Respekt Nechodí-li člověk do kostela, ještě to neznamená, že nevěří. Příštích 14 dní Respekt Události příštích 14 dní Rozdělení rolí v domácnosti Respekt Rozdělení rolí v domácnosti
Přílohy
Klíč k roku 2008 Marek Švehla Mlynář se chystal založit organizaci podřízenou ministerstvu, která by provozovala vládní informační portál. Deníky potulného fotografa Jáchym Topol Fotka z Mongolska. Rodiče těch dětí právě (den před focením) prodali stádo. Prodali všechen majetek, kterej měli na stepi, jurtu, stany, všechno, a děti se proháněj na jediným, co jim zbylo, na starý ruský motorce. Zítra se přestěhujou do Ulanbátaru! Afghánistán bez klobouků Petra Procházková Jeli jsme po jedné z hlavních kábulských tříd, která tehdy, v roce 2002, vypadala jako kulisy k historickému válečnému filmu, a probírali jsme problematiku americké vojenské přítomnosti v zemi. Pokouším se zpomalit tu zkázu Jáchym Topol Pokud Mnislav Zelený zrovna nepřednáší etnografii nebo archeologii, pobývá s největší pravděpodobností mezi venezuelskými indiány. O Bohu a politice Tomáš Halík Náboženství není na ústupu, jak kdysi prorokovali mnozí akademici. Milionová účast na pohřbu papeže Jana Pavla II., vzrůstající vliv křesťanství ve Spojených státech, islámský extremismus, globální popularita tibetského dalajlamy.
Dopisy
Dopisy Respekt Vaše dopisy
Vaše otázky
Kdo zaplatí „zlidštění“ satelitní zástavby? Respekt Všímá si někdo bezhlavého stavění kolem Prahy?
Blogy
Můj táta rocker a já Martina Břenová Až potkáte v rockovém klubu na koncertě v kotli chlapíka s šedinami a tričkem Rolling Stones, co má v podpaží noviny, v tašce tři housky se salámem a zpáteční lístek na noční vlak do Lužné – je to můj táta.
Na pozvání
Kdy bude konec velké party? Svět rostl v posledních letech neuvěřitelným tempem (v průměru nad 4 procenta HDP ročně). Ještě nedávno (letošní léto) naší civilizaci vládla nízká inflace a levné potraviny, a to přesto, že cena ropy povážlivě rostla. Bankovnictví vzkvétalo, kapitálové trhy vynášely zlatá vejce. Tehdy a teď: víra v. strach V prosinci 1941 udělali Japonci z přístavu Pearl Harbor pohřebiště.
Krátce
Krátce Respekt Ekonom Jan Švejnar minulý pátek oficiálně vyhlásil svou kandidaturu na post prezidenta České republiky.
Rozhovory
Nechci být hlasitý evropský kazatel Erik Tabery, Martin M. Šimečka Od vzniku Respektu v roce 1990 se ještě nestalo, aby neměl rozhovor s aktuálním českým ministrem zahraničí. Je tedy samozřejmé, že ho máme i nyní.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Všech 27 členských států Evropské unie podepsalo v Lisabonu unijní smlouvu, která nahradila odmítnutou, ale tolik potřebnou kontinentální ústavu. Blížící se vánoční svátky pokoje a míru rozpoutaly tradiční vlnu krádeží stromků v českých lesích. Činohra Národního divadla uvedla premiéru Babičky. Připravujeme Respekt Co připravujeme do dalšího čísla
Jeden den v životě
Vánoční pohádka Jiří Kratochvil Bydlím v centru města v pátém poschodí velkého činžáku. Sedám si na židli hned za dveřmi a čekám. Konečně. Béďa D., mladík vybraných způsobů a seriózního vzhledu. Podivná parta Respekt Za oknem je tma, ale v někde dálce už svítá. Vím to. Nepotřebuju k tomu budíky, rádia, mobily. Prostě to ucítím i v kuchyni na pohovce.
Ve hvězdách
Žvýkačka: příběh století Ondřej Nezbeda Ne jako červená nit, ale jako žvýkací pryž se některé příběhy táhnou dějinami lidstva. A to především osud žvýkačky samé.
Eseje
Opium lidstva? Spíše kokain Umberto Eco Jak použít nečitelný manuál Timothy Garton Ash Když se přední činitelé Evropské unie shromáždili minulý týden ve čtvrtek v lisabonském Jeronýmově klášteře k podpisu dokumentu, který byl kdysi zamýšlen jako evropská ústava, přivítal je v nádherné budově v portugalském manuelském slohu premiér Socrates a schválili tam paskvil.
Trendy
Půlnoční v krychli a válci Karolína Vránková Na Štědrý večer budou na ostravském sídlišti Zábřeh jako každý rok nejspíš bouchat petardy, v hernách budou padat mince do automatů a na diskotéce Alexandria vyhrávat hity.
Civilizace
Směšní a ztracení Erika Hníková Svalovec s čelenkou až příliš podobný Rambovi, odbarvená šedesátiletá blondýna s několik centimetrů dlouhými nehty, nesmělý brýlatý inženýr těsně po vysoké škole a žena po třicítce s dítětem. Výbuch v kyberprostoru The Economist Je to typický příklad kolonizace nového území: hrstka odvážných průzkumníků zabere neprobádané teritorium. Než se nadějí, přistěhují se první osadníci a začnou se poohlížet, jak rychle vydělat nějaký ten peníz. Nesmrtelní roboti Martin Uhlíř, Tomáš Přibyl Zprávy NASA o osudech dvou automatických vozítek zkoumajících povrch Marsu jsou zpravidla už jen stručné, a ta z 30. listopadu 2007 nebyla výjimkou.
Kultura
Konec velkého spojenectví Marek Švehla Ministryně školství si opět zvyká na „civilní“ život. Detailnější pohled na roční ministerskou kariéru Dany Kuchtové ukazuje, jak banální může vrcholná politika někdy být.
Prvních 15 minut
Když mám rád, žiju rád Karolína Vránková Ludvík a Rebeka jsou bezhlavě zamilovaní. „Když cítím, že tě mám tak rád, já žiju vážně rád,“ zpívají jejich představitelé.
Téma
Konec levného jídla The Economist Když cena některé plodiny prudce stoupne, zemědělci toho chtějí využít a osází jí pole, která dosud sloužila jiným účelům. Rostoucí cena pšenice tak tlačí nahoru i ceny dalších plodin. Cena rýže letos rostla pomaleji, ale i tak dosáhla rekordních úrovní.
Svět
V oranžové koalici něco neklape Alexandre Gajdamacký Demokracie na Ukrajině se rodí ztěžka a není vyloučeno, že na řadu přijdou další předčasné volby. Potíže se svobodou na Ukrajině Ondřej Kundra Současnou situaci v ukrajinských médiích asi nejlépe popisuje analýza prestižní organizace Freedom House, která je označuje jako „částečně svobodná“. Dosud totiž například nedošlo k objasnění Gongadzeho vraždy, přestože jsou už delší dobu veřejně k dispozici nahrávky Kučmových spolupracovníků, na kterých domlouvají jeho likvidaci. Je šance na konec dvou válek? The Economist Pokud si protřete oči, zhluboka se nadýchnete a podíváte se na ta čísla nepředpojatě, plyne z nich jasný závěr – situace v Iráku se výrazně zlepšila.
Úspěch
Za Michelinovou hvězdou Silvie Lauder Café Pavilon, v němž právě sedíme, patří do sítě jeho deseti restaurací a kaváren. Měsíčně se v nich otočí celkem šedesát tisíc hostů, pro které pracuje 380 lidí. Sláva jeho posledního projektu – pražské restaurace La Degustation Bohême Bourgeoise – prorazila až na stránky New York Times.
Ekonomika
Vánoční balíček pro banky The Economist Když to poprvé nevyjde, zkuste koordinovanou intervenci. Každá z předních centrálních bank se ze všech sil snažila dostat peněžní trh z mrtvého bodu. Žádné se to nepodařilo. Šikana na dráze Tomáš Sachr Jaromír Hrbáček se rozhodl své nadřízené zažalovat. V Česku, vévodícím evropským tabulkám, které mapují výskyt šikany, se schyluje k důležitému sporu o to, co všechno si člověk musí v práci nechat líbit.
Česko
Nedá se nic dělat? Silja Schultheis Jeden z fenoménů, které mě v Čechách stále znovu bijí do očí, je pokora zdejších lidí ve veřejném prostoru. Pohádka pro Tulejovy Kateřina Čopjaková Za pár desítek minut bude na programu zastupitelů debata nad aktuálními problémy romské rodiny Tulejových. Tato dvanáctičlenná rodina byla loni na podzim součástí akce, která tehdejšího starostu Vsetína Jiřího Čunka vynesla až do vlády. Rakouští obrněnci v českých zákopech Jaroslav Spurný Rozběhla se akce, která končí v těchto dnech. Bez obrněnců, ale s více než stomilionovou ztrátou za opakované soutěže, jejichž vítěz nikdy nedokázal dodat včas jediný kus. Teď tedy vládě došla trpělivost a rozhodla se smlouvu na nákup dvou set strojů od rakousko-americké firmy Steyr zrušit. Jak lapit štěstí Adam Šůra, Anneke Hudalla Podle mezinárodních průzkumů v něm Češi zrovna mistry nejsou. Čím to asi je? Proč si o sobě myslíme, že jsme (ne)šťastní?
Komentáře
Obrnění a odhalení Jaroslav Spurný Dnes už každý pečlivější čtenář novin ví, že pořízení dvou stovek těžkých obrněných transportérů za dvacet tři miliard korun do výzbroje české armády nebyl nejlepší nápad. Třešnička na ČEZ Petr Třešňák Na adresu větrných elektráren slýcháme hodně výhrad: že hyzdí krajinu, zabíjejí ptáky, hlučí a v zimě z nich odlétávají do dálky nebezpečné kusy ledu. Stan za deset miliard Jaroslav Formánek Postavit si bez problémů stan na zahradě pařížského paláce Marigny dnes vyjde na 10 miliard eur. V zemi bez hranic Erik Tabery, Martin M. Šimečka Češi definitivně vplouvají do Unie.
Z kraje
To je nemorální Vladimír Ševela Cestující z věčně zpožděných českých vlaků určitě pocítili něco jako zadostiučinění. Olomoucké hejtmanství letos v listopadu ztratilo trpělivost a rozhodlo se problém rázně řešit.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte