Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Eseje

Jak použít nečitelný manuál

Když se přední činitelé Evropské unie shromáždili minulý týden ve čtvrtek v lisabonském Jeronýmově klášteře k podpisu dokumentu, který byl kdysi zamýšlen jako evropská ústava, přivítal je v nádherné budově v portugalském manuelském slohu premiér Socrates a schválili tam paskvil.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Timothy Garton Ash - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Timothy Garton Ash - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Timothy Garton Ash

(1955) je britský politolog a historik, jeden z nejvlivnějších autorů dnešní doby. Je profesorem evropských studií Oxfordské univerzity a v posledním desetiletí se zabývá zejména transformací Evropy a Evropské unie. V českém překladu vyšly jeho knihy Spis, Dějiny přítomnosti a Svobodný svět.

Když se přední činitelé Evropské unie shromáždili minulý týden ve čtvrtek v lisabonském Jeronýmově klášteře k podpisu dokumentu, který byl kdysi zamýšlen jako evropská ústava, přivítal je v nádherné budově v portugalském manuelském slohu premiér Socrates a schválili tam paskvil.

Na jejich místě bych se soustředil na architekturu. A na dobrý oběd, který následoval po podpisu, v někdejší jízdárně královského paláce. Lisabon je báječné město. Škoda té smlouvy. Její anglická verze, kterou jsem si stáhl z oficiálních stránek Evropské unie, má 175 stran textu smlouvy, 86 stránek doprovodných protokolů, pětadvacetistránkový dodatek, který přečíslovává paragrafy stávajících smluv, a šestadvacetistránkový „závěrečný akt“, obnášející ne méně než 65 samostatných „deklarací“. A to je jen anglická verze; smlouva bude šířena ve všech 23 oficiálních jazycích EU a – což je detail zakutaný v šestnácté deklaraci – rovněž v několika neoficiálních. Vzhledem k tomu, že již jen na vytištění této smlouvy ve všech těchto jazycích…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].