20081-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/1

Koupit vydání
200751-vobr-200751-mobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 16.–23. 12. 2007 20082-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 5.–12. 1. 2008
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Do roku s osmičkou vstupuje Respekt s novým přírůstkem na stránkách kultury – seriálovým komiksem založeným na postavách ze známé trilogie Alois Nebel od spisovatele Jaroslava Rudiše a kreslíře Jaromíra 99, což je pseudonym zpěváka skupiny Priessnitz Jaromíra Švejdíka. Příštích 7 dní Respekt V americkém státě Iowa začne koncem týdne maraton primárek. S napětím se očekává zejména výsledek souboje mezi demokratickými kandidáty na prezidenta Barackem Obamou a Hillary Clintonovou. Průzkum Respekt Slovensko: Kdyby se dnes rozhodovalo o obnovení společného státu, byli byste pro? Jaké zásadní události čekají českou společnost v roce 2008? Ondřej Nezbeda, Respekt K překvapení všech bude v únoru zvolen prezidentem Jan Švejnar. Česká společnost si rychle zvykne na to, že ji bude reprezentovat brilantní akademik.
Kultura
Prezident místodržitel Alexandre Gajdamacký O tom, že Dmitrij Medveděv (42) bude na jaře 2008 zvolen prezidentem, nikdo v Rusku nepochybuje.
Trendy
Dvě vánoční příhody Petra Hůlová Daryl nás oslovil pár metrů od paláce Kinských na pražském Staroměstském náměstí. Pivo s vanilkou Jan H. Vitvar Byly to letos krásné Vánoce. Berlínské biobohatství a ekoluxus Tereza Brdečková Pojmenování „lohas“ pochází z USA a je to zkratka pro „Lifestyle of Health and Sustainability“.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Od policie odešel dlouholetý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice. Vstupem do schengenského spolku států EU zmizely české státní hranice. Magdalena Kožená zpívala v Londýně Popelku v Královské opeře. Připravujeme Respekt Česko se nedávno hájilo před soudem ve Štrasburku, že zvláštní školy před dvěma lety zrušilo.
Krátce
Krátce Respekt Komunistický europoslanec Miroslav Ransdorf věnoval dvacet tisíc korun na stavbu pomníku Milady Horákové. Atentát na Pákistán Marek Švehla Zavraždění pákistánské političky Bénazír Bhuttové je jednou z nejhorších zpráv minulého roku.
Dopisy
Dopisy Respekt Tak mě moje děti přesvědčily, abych si koupil Respekt jako seriózní, spíše pravicově orientovaný časopis. Koupil jsem si číslo 49 a nelitoval. Dopisy Respekt Bohumil Doležal analyzuje „hrdinství“ Vladimíra Justa, který na Zdeňka Mahlera účelově vytáhl jeho tendenční text z roku 1954.
Vaše otázky
Jak pomoci bezdomovcům? Respekt Ne všechny organizace, které v Česku pomáhají bezdomovcům, mají terénní pracovníky.
Eseje
Ruský kandidát na naději Viktor Jerofejev Putin sice vůbec nevypadá jako děda Mráz, ale přesto Rusku nadělil nečekaný novoroční dárek. Zákonem na dějiny Ian Buruma Španělský parlament v říjnu schválil zákon o historické paměti, který zakazuje shromáždění a pomníky oslavující zemřelého diktátora Franciska Franka.
Ve hvězdách
Jaro přichází Jiří Suk V šedesátých letech se komunistická autorita pomalu drolila. Režim se neprojevoval jen demonstrací síly, ale také oprýskaným státním a komunálním šlendriánem. Agresivní symboly a rituály moci nedokonale zakrývaly všeobecný nedostatek ctností i zboží.
Svět
Média: tři změny a tři otazníky Karel Hvížďala Wall Street Journal, Süddeutsche Zeitung a Der Spiegel patří k nejprestižnějším tištěným médiím ve světě: WSJ je určen byznysmenům, SDZ jsou dnes bezesporu nejlepší německé noviny a Der Spiegel spolu s The Economist jsou nejdůležitějšími zpravodajskými časopisy. Tygr cení zuby Peter Javůrek Nástup levicového populisty Roberta Fica do vlády v roce 2006 měl být varovnou lekcí evropské pravici, která s takovým obdivem vzhlížela k odvážným liberálním reformám Ficova předchůdce Mikuláše Dzurindy.
Jeden den v životě
Pondělní chemoterapie Respekt Je pondělí, týden před Vánocemi, pět hodin ráno. V posteli se převaluji už od čtyř. Venku je nepříjemná tma a vlezlá zima. Dnes mě čeká další den chemoterapie – „zábavy“ odehrávající se od května, kdy mi zjistili rakovinu.
Rozhovory
Dobrý vědec nemůže věřit v Boha Ulrich Bahnsen, Max Rauner Dnes je prezidentem společnosti J. Craig Venter Institute a spoluzakladatelem firmy Synthetic Genomics, která se pokouší vyvinout modifikovaný kmen bakterie, jež by se dal využít k průmyslové výrobě etanolu, vodíku a jiných alternativních paliv.
Téma
Perla jménem Bhútán Silvie Lauder Cizinec se do Bhútánu může dostat pouze dvěma způsoby – buď na pozvání krále či vlády, nebo jako přísně hlídaný a nejrůznějšími podmínkami omezený turista. Vízum lze dostat jen za dodržení velmi striktních pravidel.
Úspěch
Česká univerzita v Mexiku Marek Švehla Když se Radko Tichavský usazoval před lety k jednomu ze svých letů z Evropy do Mexika, ještě netušil, co všechno tahle cesta způsobí.
Ekonomika
Zrození, smrt a nákupy The Economist Obchodní centrum Southdale v Minnesotě se pyšní atriem, dvoranou s restauracemi, vodotrysky a tisíci čtverečních metrů parkovací plochy. Oběť tlustých kocourů Tomáš Sachr Z 236 miliard korun dluhů, které nám na Nový rok zrušená Česká konsolidační agentura (ČKA) představila jako účet za ekonomickou transformaci země, jich Václav Junek nasekal velkou část. Avšak nejen pro tento rekord si jeho jméno zaslouží trvalou připomínku.
Česko
Osm milionů na squash Silvie Lauder Takhle nějak vypadá české podnikání snů. Tomáš a Monika Medkovi ze Smržic u Prostějova si založili občanské sdružení pro stavbu sportovní haly a už necelé dva měsíce poté jim na účtech přistála osmimilionová státní dotace. Děti na útěku Jan Brabec Zdi diagnostického ústavu ministerstva školství na pražském Smíchově totiž slouží jako útočiště pro dětské běžence, kteří se třeba až z daleké Srí Lanky vydali sami za lepším osudem a kteří se souhrou náhod jako úplně bezprizorní ocitli na českém území Můj život na zámku Jan Brabec Téměř na samém okraji jámy vystupují ze všudypřítomné páchnoucí mlhy kontury severočeského památkového skvostu – komunisty odsouzeného k demolici, a dokonce z map vymazaného zdevastovaného barokního zámku Jezeří. Padne vláda? Ondřej Kundra Prosincové pozdvižení kolem možného návratu Jiřího Čunka do vlády poněkud zklidnily Vánoce. Zelení veřejně přestali hrozit odchodem z koalice, post ministra pro místní rozvoj zůstává neobsazený a stěžejní koaliční jednání jsou odložená na leden, kdy by se měla zatím největší koaliční krize vyřešit.
Z kraje
Klidně i zadarmo Adam Šůra To téma viselo ve vzduchu pěkných pár let. Pro radnici Ústí nad Labem ale přišla správná chvíle až teď. Město právě rozjelo se státem jednání o prodeji své chlouby, Mariánského mostu přes Labe.
Civilizace
Skřivany už nejíme Hana Librová Předvánoční dychtivost i vánoční radosti pominuly. Kdož má, tomu bude dáno The Economist Představte si, že máte dva uchazeče o pracovní místo. Oba kandidáti jsou stejného pohlaví – toho, které vás osobně přitahuje. Oba mají vynikající životopis a oba se u pohovoru projeví jako velmi schopní. Nemůžete si ovšem nevšimnout, že jeden je ošklivý až hrůza a druhý pohledný. Necháte se ovlivnit jejich vzhledem? Vylidněná města Karel Maier Skoro dvě stě let města v celé Evropě zažívala téměř nepřetržité období růstu. Také ekonomika v průmyslové éře dlouhodobě rostla, pokud odhlédneme od propadů v dobách hospodářských krizí a válečných katastrof.
Na pozvání
Co s vizí společnosti Jan Hartl (1951) vystudoval sociologii, politologii a filmovou vědu na UK. Změna „počasí“ v ekonomice Luděk Niedermayer (1966) je viceguvernérem České národní banky.
Blogy
Stavět jaderné elektrárny, nebo nestavět? Respekt Nucleotic: Roční produkce jediného tuzemského producenta této suroviny, státního podniku Diamo, byla loni 375 tun uranu, což z České republiky činí dvanáctého největšího těžaře na světě. Selka proti státu Petr Bažant Poslouchal jsem včera cestou domů z práce (za jízdy po dálnici) podvečerní rozhovor ČRo 1, kde moderátor zpovídal známou farmářku, která už snad patnáct let bojuje se státem o své vlastní pozemky.
Komentáře
Kdo nahradil Kubiceho Jaroslav Spurný Čistě teoreticky vzato, Robert Šlachta a Jiří Novák by neměli být špatní policejní šéfové. České delirium Petr Třešňák Podstatná část z toho sta milionu litrů čistého alkoholu, který Češi každoročně vypijí, proteče hrdly během silvestrovské noci. Je nutné přestavět motor Martin Uhlíř Máme za sebou opravdu horký rok a nesvědčí o tom jen údaje na teploměrech. Před několika lety pojem „globální změna klimatu“ nevyvolával téměř žádné emoce, ostatně veřejnost jej ani příliš neznala. Vítězové rozdělení Martin M. Šimečka Náměstí SNP v Bratislavě na Silvestra 1992 skýtalo tento obraz: kolem panenky z umělé hmoty v krojované košilce a v dřevěné kolébce postával houf sudiček podivného vzezření s lahvemi v ruce. Neosudový rok Erik Tabery Měli by se Češi bát? Vždyť opět vstupují do roku, který má na konci osmičku. A jak známo, v novodobé historii se odehrála řada zlomových okamžiků právě v letech končících osmou.
Prvních 15 minut
To kov o vodu křísl Jaroslav Formánek Literární kavárna v pražské Řetězové ulici nazývaná Damúza bývá i v letních dnech v podvečer zšeřelým zakouřeným doupětem. Natož těsně před Vánocemi, kdy je okolo páté hodiny venku už dávno tma. Básník Ladislav Zedník (1977), jehož prvotinu Zahrada s jabloněmi a dvěma křesly loni vydalo nakladatelství Argo, se v tomto prostředí očividně cítí dobře.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte