Diskutujeme o kouření, přitom alkohol je naléhavější problém.Podstatná část z toho sta milionu litrů čistého alkoholu, který Češi každoročně vypijí, proteče hrdly během silvestrovské noci. Ke skleničce sahají i sváteční konzumenti a zkušení pijani lámou rekordy. Strašit na Silvestra regulací alkoholu proto nevypadá jako moc dobrý nápad. Lepší bude četbu tohoto textu odložit na Nový rok, kdy kocovina naplňuje pijáky pokorou, ulice jsou plné střepů a moderátoři hlásí první zprávy o smrtelných dopravních nehodách, úrazech a rvačkách. Správná chvíle si uvědomit, že Česko má s alkoholem pořádný problém, který si na rozdíl od západních zemí vůbec nepřipouští.

Heroinu v patách

Na slovo regulace je významná část zdejší společnosti pořádně alergická. Čtyřicet let nesvobody, klausovský ekonomický liberalismus a nedůvěra k pravidlům EU způsobily, že většinu pokusů směrovat vývoj společnosti nějakým směrem si Češi ztotožňují se zákazy a orwellovským omezením svobody.

Zakazovat alkohol je samozřejmě nesmysl. Tahle droga je s lidskou civilizací spjatá po tisíciletí a existuje řada podob neškodného soužití člověka s ní. Problém je, že během posledního půlstoletí se ten vztah v západní společnosti značně zproblematizoval.

Spotřeba alkoholu (v Čechách i jinde v Evropě) se řádově ztrojnásobila, počty závislých tomu odpovídají. K nejdramatičtějším zjištěním přelomu tisíciletí patří, že stále více pijí nejen ženy, ale…

20081-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20081-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte