Reklama
 
20082-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/2

Koupit vydání
20081-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 1.–8. 1. 2008 20083-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 12.–19. 1. 2008
Editorial
Editorial Erik Tabery Vyrazit před Vánoci na nákup knih znamenalo připravit se na zoufalý boj o záchranu palců na nohou. Mezi tolika lidmi se téměř nedalo proplout, aniž by někdo neotiskl svou podrážku na vaši botu. Anketa: Žijeme dnes v nejlepším období naší země, v jakém jsme kdy žili, jak prohlásil prezident Václav Klaus v novoročním projevu? Respekt Anketa k novoročnímu projevu Václava Klause. Příštích 7 dní Respekt Události příštího týdne Průzkum Respekt Průzkum: Spokojenost Američanů se situaci v zemi
Kultura
Kdo se bojí Jacoba Zumy? Tomáš Lindner Když spolu bojují dva sloni, tak trpí tráva,“ říká se na jihu Afriky. Podupaná „tráva“, Jihoafrická republika, se teď musí vzpamatovat z mocenského střetu dvou „těžkých vah“ o post předsedy vládnoucího Afrického národního kongresu (ANC).
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Rok 2007 vystřídal v kalendáři rok 2008. Hromadný odjezd lyžařů z hor na konci vánočních prázdnin ucpal příjezdové cesty do českých měst. Agentury informovaly o teroristickém atentátu, při němž zahynula opoziční politička a očekávaná vítězka pákistánských prezidentských voleb Bénazír Bhuttová. V Praze zdražilo jízdné. Barel ropy se poprvé v historii prodával za sto dolarů. Připravujeme Respekt Co připravujeme.
Jeden den v životě
Z pasáže Jaroslav Formánek Jedna z pražských pasáží je atypická tím, že do její delší a užší části se vchází skleněnými dveřmi, jež se příchozímu samy otevřou. Až za hradbu smrti Václav Vacek V ten slavnostní den většinou nemívám moc návštěv. Ti, kdo se na faráře obracejí v nějaké nouzi, zpravidla nechodí a za nemocnými jsem zašel už před Vánoci.
Ve hvězdách
Velmi chladný byznys 1967 Ondřej Nezbeda Profesor psychologie James Bedford zemřel v 73 letech na rakovinu plic. Krátce po smrti obložili členové pohotovostního týmu jeho tělo ledem, napojili ho na umělý dýchací přístroj a pokračovali v masáži srdce, aby ochránili mozek před nedostatkem kyslíku.
Eseje
Osobní volba Timothy Garton Ash Timothy Garton Ash (1955) je britský politolog a historik, jeden z nejvlivnějších autorů dnešní doby. Dcera osudu Christopher Hitchens Christopher Hitchens (1949) je spisovatel a filozof. Pochází z Velké Británie, žije ale ve Spojených státech.
Trendy
Severské brusle Karolína Vránková Pradědeček byl lovčím hraběte Harracha a obcházel na prvních lyžích polesí. Jeho pravnuk Vladimír Žadkevič sjíždí o sto let později české řeky na severských bruslích. Babička on-line Markéta Křížová Počítačová učebna na Vysoké škole ekonomické v Praze hlukem směle konkuruje vedlejší chodbě plné studentů. Jsou tu ovšem výhradně lidé kolem sedmdesátky.
Civilizace
O hubené koze Pavel Jungwirth Profesor Iwao Ohmine z Nagojské univerzity v Japonsku je nejen světově uznávaným odborníkem na strukturu vody a ledu, ale v současnosti vykonává i funkci prorektora. Pluh a mor Václav Cílek Před několika lety jsem oslovil australského klimatologa Billa Ruddimana s nabídkou, zda nechce spolupracovat na velké mezinárodní encyklopedii. Objevy roku 2007 Martin Uhlíř V rozporu s dřívější představou (shrnuje ji rámeček na této straně) se ukázalo, že s genetickou odlišností různých lidí je to poměrně složité.
Prvních 15 minut
Na hranici reálného a nereálného Jan H. Vitvar Je to pro něj hodně rušné období: Daniel Pitín (1977) momentálně vystavuje v Praze na přehlídce české malby Resetting (blíže str. 53), v Lisabonu v expozici středoevropského umění Eccentric Paths, ve vídeňské galerii Charim má samostatnou prezentaci Adaptacion II a ve svém ateliéru právě dokončuje plátna pro blížící se výstavu v Antverpách.
Rozhovory
Film musí něco způsobit Ondřej Nezbeda Český dokumentarista Karel Vachek (67) natáčí filmy, které jsou svérázné, trvají i několik hodin a diváky často provokují ke smíchu či naopak k bouřlivě nesouhlasným projevům.
Téma
Češi, národ knihy Kateřina Čopjaková, Jan Gregor Vznešený boom má ale i svou odvrácenou stránku. V posledních letech vytrvale klesá objem vydané beletrie, kvalitní překlady nebo poezie se stávají prodělečným koníčkem. Je čím dál jasnější, že pokud se nechceme stát jen čtenáři kuchařek a životopisů celebrit, musí se něco změnit.
Krátce
Krátce Respekt Trest za jednu z nejmasovějších krádeží na trhu s realitami potvrdil minulý týden Nejvyšší soud osmačtyřicetiletému Petru Smetkovi.
Vaše otázky
Jsou dlažební kostky na pražské pěší zóně z židovských náhrobků? Respekt Nedávno se o pražské židovské čtvrti mluvilo hlavně v souvislosti s provokací českých neonacistů na výročí zběsilého vraždění a ničení tzv. křišťálové noci v Německu.
Dopisy
Dopisy Respekt Kuřáci jsou také častěji v pracovní neschopnosti než nekuřáci, rozdíl je kolem 33 pracovních dnů za rok.
Blogy
O pěstounské péči s Petrou Vrtbovskou Respekt Je třeba, aby byly dobré podmínky pro výkon pěstounské péče – aby pěstouni byli dobře vyhodnoceni a připraveni na svoji roli a také odborně vedeni a podporováni i finančně. Čínský Ježíšek Petr Jelínek Anglická organizace New Economic Foundation (www.neweconomics.org) vydala nedávno ve spolupráci s Open University dokument s názvem Chinadependence (Závislost na Číně).
Svět
Jak spřátelená guerilla vypálila Chávezovi rybník Markéta Pilátová Na kolumbijskou džungli se tiše snáší 22 000 fotografií. Blíží se Vánoce a čtyřicáté sedmé narozeniny Ingrid Betancourtové. Loupež za soumraku The Economist Rozhodnutí dopřát úřadujícímu keňskému prezidentovi Mwaiovi Kibakimu (76) další funkční období neučinili keňští voliči, ale malá skupinka zastánců tvrdé linie z vedení Kibakiho kmene Kikujů. Život po Bhuttové Marek Švehla Pohlavárům vyhlášené Oxfordské univerzity teď leží na stole nebývalý problém: jeden z jejích studentů se stal nečekaně ze dne na den předním politikem stosedmdesátimilionového Pákistánu.
Ekonomika
Euro a my Naše vláda s přijetím eura nepospíchá a Češi eurem platit nezačnou v nejbližším možném termínu – v roce 2011. O dekách a zubrovce The Economist Zhruba v posledních dvou desetiletích zaznamenávají země OECD vysokou míru přistěhovalectví a zároveň ve značné části západního světa dochází k dlouhodobému hospodářskému růstu.
Česko
Země úředních větrů Anneke Hudalla V prosinci rozhodl Krajský úřad v Ústí nad Labem, že na svůj stavební projekt v městečku Krásná Lípa ve Šluknovském výběžku podnikatel Záboj přece jen potřebuje takzvanou EIA čili „posouzení vlivu na životní prostředí“. Tajemství našeho fotbalu Tomáš Pavlíček Fotbalový olymp na strahovském kopci v Praze působí současně monumentálním i zchátralým dojmem. Fakt nechceme torpédovat Unii Ondřej Kundra, Anneke Hudalla V současné unijní při o Turecko patříte k evropským politikům, kteří rozhodně prosazují vstup Turecka do EU. Ach ta zvláštní česká škola Jan Brabec A kontrola v terénu naznačuje, že pokuta 4000 eur za každého žalobce, který si ve Štrasburku stěžoval, nepadla vedle.
Úspěch
Žít svoje Sudety Adam Šůra Antikomplex má dnes za sebou padesát výstav nazvaných Zmizelé Sudety, které pomocí srovnávacích fotek ukazují, jak pohraničí vypadalo „tehdy“ – tedy před poválečným vyhnáním českých Němců – a jak vypadá „dnes“.
Na pozvání
V Schengenu – a úplně bez starostí? Masy neschengenců narostou. Demografičtí projektanti trochu ubrali, v roce 2000 počítali, že r. 2050 bude Indů 1,7 miliardy, letošní propočty se uskrovnily na 1,5 miliardy. Evropská dimenze volby hlavy státu Znát jméno a profil alternativního kandidáta je také příležitost využít prezidentských voleb k ujasnění některých základních otázek týkajících se nejvyšší funkce.
Komentáře
Obchodování s prezidentem Erik Tabery K politice vždycky patřilo obchodování. Není to něco automaticky nekalého a děje se to všude na světě. Jde o to, co z těchto obchodů vzejde. Blížící se volba prezidenta naznačuje, že se nechystá jen obchod, ale že přijdou trhy. Otřesy v Iowě Erik Tabery Primárky v americkém státě Iowa jsou podivná akce. Uplácet bude těžší Jaroslav Spurný Je velice těžké vyvolat zájem, natož rozpoutat veřejnou debatu o něčem, co se jmenuje „nová kodifikace trestního zákoníku“. Drahota na prodej Marek Švehla Novináři, kteří vloni vládu poháněli v reformním úsilí, udělali najednou z „příběhu reformy“ „příběh zdražování“. Někdy i příběh „státní lakoty“, to když prvního ledna zaplnily média reportáže o rodičkách, které úderem půlnoci přišly na porodném o tři tisíce korun a vzhledem k vlivu médií se tak staly možná nechtěnými symboly politiky ODS.
Z kraje
Herny v Havířově Kateřina Čopjaková, Jaroslav Spurný Ti, kdo byli pro, měli jasný cíl: lepší život města. Proto zastupitelé severomoravského Havířova loni v listopadu omezili provozní dobu tamních heren a zakázali vznik dalších.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte