Voliči nostalgickou nabídku Clintonové nepřijali.Primárky v americkém státě Iowa jsou podivná akce. Konají se večer a trvají celé hodiny. Svého oblíbeného kandidáta nevolíte tajně, ale musíte se k němu veřejně přihlásit před shromážděním lidí ze sousedství, a to hned několikrát – postupně totiž odpadnou ti nejslabší a příznivci zbylých kandidátů se vás snaží přesvědčit, abyste v dalším kole přešel právě k nim. Když si k tomu připočítáte ledovou zimu plnou mlh a závějí, není divu, že tu o osudu prezidentských kandidátů rozhoduje obvykle jenom zlomek místních – naposledy v roce 2004 jich přišlo 125 000.

Navíc Iowa reprezentuje Spojené státy asi tak jako hanácký Hulín Českou republiku. Bydlí tam pouze dva miliony obyvatel a 90% z nich tvoří běloši. Konzervativní stát farmářů a horoucích křesťanů ještě nikdy nezvolil do úřadu guvernérky, senátorky nebo členky Sněmovny reprezentantů žádnou ženu.

Letos Iowa rozjela sérii nominací stranických kandidátů do prezidentských voleb opravdu razantně. Místní tělocvičny a požární zbrojnice praskaly ve švech, jenom demokratických voličů přišlo 240 000. Horliví voliči, z nichž mnozí se k primárkám dostavili poprvé, si řekli o razantní změnu ve směřování země a názorně ukázali, jaké jsou výhody tohoto poměrně obskurního systému výběru kandidátů. V Iowě se do popředí prodrali kandidáti, kteří by ve větších státech s desítkami milionů obyvatel, kde se bojuje především reklamními…

20082-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20082-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2252

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte