Vaše otázky•5. 1. 2008•3 minuty
Jsou dlažební kostky na pražské pěší zóně z židovských náhrobků?
Nedávno se o pražské židovské čtvrti mluvilo hlavně v souvislosti s provokací českých neonacistů na výročí zběsilého vraždění a ničení tzv. křišťálové noci v Německu.
Nedávno se o pražské židovské čtvrti mluvilo hlavně v souvislosti s provokací českých neonacistů na výročí zběsilého vraždění a ničení tzv. křišťálové noci v Německu. Slyšel jsem ale, že i my ostatní – ať chceme nebo ne – také šlapeme na pražské pěší zóně, tzv. Zlatém kříži, po zlikvidovaných památkách – dlažbě vyrobené za komunistického režimu ze zničených židovských náhrobků. Co je na tom pravdy?
Josef Pepíno Maraczi
Ptali jsme se Tomáše Krause, tajemníka Federace židovských obcí v České republice.
Dále jsme vycházeli z časopisu Roš Chodeš.
„Dlažební kostky, které měly na rubu hebrejské nápisy, jsem viděl na vlastní oči. Nevím sice úplně přesně, odkud pocházely, ale údajně se jimi dláždil nejen Zlatý kříž, ale celá královská cesta počínaje Celetnou ulicí, což byla akce, která probíhala někdy v osmdesátých letech minulého století. Po roce 1989 jsme se samozřejmě zajímali, co se za komunismu s židovskými hřbitovy vlastně dělo, a zjistili jsme, že se náhrobky z těch desítek zdevastovaných a téměř zaniklých hřbitovů masově rozprodávaly nejrůznějším kamenickým firmám. Nedávno jsem se dokonce dočetl, že v tomto ,byznysu‘ měl prsty proslulý ,kmotr‘ Mrázek. Jak to probíhalo a kolik náhrobků padlo třeba právě na ,výrobu‘ dlažebních kostek, nemáme zdokumentováno,“ říká Tomáš Kraus.
…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu