Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Rozhovory

Dobrý vědec nemůže věřit v Boha

Dnes je prezidentem společnosti J. Craig Venter Institute a spoluzakladatelem firmy Synthetic Genomics, která se pokouší vyvinout modifikovaný kmen bakterie, jež by se dal využít k průmyslové výrobě etanolu, vodíku a jiných alternativních paliv.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Autor fotografie: Isifa/Getty Images • Autor: Respekt
Autor fotografie: Isifa/Getty Images • Autor: Respekt

Molekulární genetik Craig Venter (61) se před pár lety pustil do závodu o zmapování lidské DNA s mezinárodním sdružením slavných vědeckých ústavů Human Genom. Založil vlastní komerční projekt, soupeře dostihnul a výsledky výzkumu nakonec ohlásili společně. Je také prvním člověkem,který svůj genom zveřejnil a prozradil na sebe, že má genetické predispozice k Alzheimerově nemoci nebo srdečním chorobám. Poslední roky trávil na své jachtě Černokněžník II, kterou nechal přestavět na plovoucí laboratoř,a vydal se s ní na pouť světovými oceány. Po cestě odebíral z mořské vody bakterie a jejich DNA teď ve své laboratoři analyzuje. Chce totiž vyrobit bakterii s umělou DNA, která by uměla vyrábět, etanol a jiné látky použitelné jako alternativní paliva.

Jste první člověk na světě, jehož dědičná informace byla rozluštěna. „Text“ svojí DNA jste dokonce nechal zveřejnit, a tak o vás například víme, že máte gen ABCC11, který zvyšuje vlhkost ušního mazu. Nevadí vám, že se o vás na veřejnosti rozebírají takové intimnosti?

Na zmínky o ušním mazu se soustředí novináři. Já se o tom běžně nebavím.

Z dat o vaší DNA se ale můžeme dozvědět i o vašich potenciálních nemocech. Z toho byste měl být nervózní.

Ale já z toho nervózní nejsem, protože jsem si jistý, že se z mého ani žádného jiného genomu absolutní závěry vyvozovat nedají.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].