Poslouchal jsem včera cestou domů z práce (za jízdy po dálnici) podvečerní rozhovor ČRo 1, kde moderátor zpovídal známou farmářku, která už snad patnáct let bojuje se státem o své vlastní pozemky. A důsledkem toho je, že dálnice z Prahy do Hradce Králové stále ještě není hotová.

A stojí to opravdu za to. Literárním obsahem bych řekl něco mezi Franzem Kafkou a Karlem Václavem Raisem, formou antická tragédie. Na jedné straně podivná státní moc, na straně druhé selka vytrvale bránící svou půdu. Farmářka klidně a věcně popisuje svůj boj proti státu. Mluví bez emocí, jednoduše a její argumenty konstruuje zdravý selský rozum, bez právnických formulí. Zcela prostě staví na tom, že co je její, jí nemůže nikdo sebrat. A světe, div se, ono jí to vychází. Nelicituje, nesnaží se vytřískat ze své půdy, co vytřískat lze. Jednoduše chce půdu za půdu, aby mohla hospodařit.

O státu, potažmo o Ředitelství silnic a dálnic ČR, se vyjadřuje skepticky, prostě jim nevěří. A má tu noblesu u tohoto tvrzení zůstat. Mně se stát z jejího pohledu jeví jako spolek hochštaplerů: slibují, nevědí, co vlastně vyvlastňují, nevědí za kolik, snad i vyhrožují, chce-li farmářka směnu pozemků na stejném místě, tvrdí, že takové nemají, ač se dá nahlédnutím do katastru zjistit opak. Prostě hrůza.

Na jednu stranu může člověk upadnout do deprese. Vrcholem je farmářčino líčení, jak si stěžovala těm nejvyšším ministrům a různým premiérům a dostala chápavou a povzbudivou odpověď, že jí…

20081-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20081-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte