2008-23-mobr-58AR012008nahled.jpg
2008–23-mobr-58AR012008nahled.jpg • Autor: Respekt

2008-23-vobr-58AR012008.jpg
Fotografie: A jsme ze všech nejkrásnější! Co to však vypovídá o naší inteligenci? – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Představte si, že máte dva uchazeče o pracovní místo. Oba kandidáti jsou stejného pohlaví – toho, které vás osobně přitahuje. Oba mají vynikající životopis a oba se u pohovoru projeví jako velmi schopní. Nemůžete si ovšem nevšimnout, že jeden je ošklivý až hrůza a druhý pohledný. Necháte se ovlivnit jejich vzhledem?

Možná ne. Ale obyčejní, méně ctnostní smrtelníci třeba ano. Kdyby na zevnějšku nezáleželo, proč by se lidé na podobné pohovory pěkně oblékali? A přece to dělají, dokonce i tehdy, když se na pracovišti, o něž mají zájem, nosí neformální oblečení.

Je to ale špatně, když se necháme ovlivnit vzhledem? Ve společnosti, která odmítá předsudky, se protežování krásných lidí zdá velmi povrchní. Vždy tomu tak ale nebylo. V minulosti lidé často kladli rovnítko mezi krásu a ctnost i mezi ošklivost a neřest.

V angličtině se dodnes používá přirovnání „ošklivý jako hřích“. Dalo by se sice proti němu postavit neméně známé přísloví „krása je v oku pozorovatele“, toto staré rčení se však ve svém podtextu mýlí: krása není relativní pojem. Většina z nás se shodne, co je krásné – a moderní biologie naznačuje, že tomu tak není náhodou; krása skutečně může sloužit jako hrubé měřítko, které nám umožňuje uspokojivě posuzovat příslušníky obou pohlaví. Nelze ji pokládat za měřítko dokonalé a bezpochyby nenahradí důkladné zkoumání. Je to však instinktivní…

20081-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20081-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte