Moskva bude určitě usilovat o oslabení evropské jednoty.Další posílení moci Vladimira Putina po nedávných parlamentních volbách v Rusku vybízí k úvahám o tom, jak si režim, který se stále více jeví jako Putinovo samoděržaví, bude počínat v mezinárodních vztazích. Doma je Rusko na cestě k téměř úplnému popření liberální demokracie, ale je otázkou, zda je tento proces důvodem k obavám, že se Rusko vrátí k imperiální politice minulosti.

Každopádně je třeba přemýšlet, jak by měla Evropa a pochopitelně i Česká republika na vývoj v Rusku zareagovat.

Oboustranná závislost

Imperiální politika z Putinovy strany zatím nehrozí, protože jeho agresivita v mezinárodních vztazích se zdá být namířena především na ruské publikum. S pomocí krajně cynických metod se Putin snaží o konsolidaci své moci a domácích poměrů, které byly rozvráceny nezvládnutou transformací v 90. letech minulého století. Tento záměr mu zatím vychází.

Jenže když budeme posuzovat sílící Rusko z hlediska kritérií, jejichž splnění je nutné pro dlouhodobou stabilitu, pak už tak dobře nevypadá. Ruský ekonomický růst je téměř zcela poháněn vývozem surovin, zejména ropy a zemního plynu. Značné zisky, které z tohoto vývozu plynou, jsou navíc výsledkem momentálně velké světové poptávky po těchto surovinách. Každý ekonomický systém, který je do takové míry závislý jen na jednom zdroji bohatství, je ovšem inherentně nestabilní.

200750-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200750-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte