0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Na pozvání2. 12. 20073 minuty

Jakého prezidenta?

K výkonu svých omezených pravomocí český prezident nepotřebuje stranickou příslušnost a protřelost v partajním politikaření.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Zdenek Slouka - Autor: Ivan Kuťák • Autor: Respekt
Fotografie: Zdenek Slouka - Autor: Ivan Kuťák • Autor: Respekt
Reklama

Zdenek Slouka

(1923) je profesor politologie. Byl politickým analytikem při americké okupační armádě. Přednášel na New York University, Columbia University, dále na univerzitě ve Washingtonu a na Lehigh University v Pensylvánii a naposled na Univerzitě Karlově. Od roku 1992 žije trvale v Praze.

Výběr příštího českého prezidenta si zřejmě vyžádá ještě mnoho přemýšlení a politického úsilí. Sjezd ODS zpochybnil rozšířený dojem, že Václav Klaus projde do druhé prezidentské pětiletky samospádem. Kdyby nebylo pochyb, předáci ODS by nemuseli na sjezdu zesměšňovat Jana Švejnara, který ještě ani kandidátem není. Kdyby nebyla v ODS nejistota, předseda Topolánek by neujišťoval sjezd, že navštíví ostatní strany, aby sehnal potřebné hlasy k doplnění hlasů ODS. A vedení ODS moc nevěří ani svému parlamentnímu bloku. Jinak by nežádalo písemné sliby poslanců a senátorů, že budou v únoru volit Klause. Přitom se tu skrývá nečistý paradox: Václav Klaus už léta odmítá všechno kolektivní, neboť kolektiv omezuje svobodu občana a každý kolektivismus je podle něho stejně špatný jako komunistický. Ale pro své znovuzvolení bude Klaus zoufale potřebovat svůj partajní kolektiv, přímo monolit, poslanců a senátorů ODS.

Člověk politický

Toto není místo na analýzu prezidentských charakteristik. Ale právě na tomto místě byla 19. 11.…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc