0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Ekonomika2. 12. 20076 minut

Panika kvůli dolaru

Třebaže je počasí venku chladné a nevlídné, na finančních trzích v bohatých zemích to začíná vypadat, jako by se opět vrátil srpen. Rizikové prémie se zvýšily a akcie oscilují mezi naprostou beznadějí a euforickým nadšením, zatímco investoři hledají útěchu u Federálního rezervního systému (Fed).

Astronaut
 
Autor: Respekt
Autor: Respekt
Fotografie: Jen aby se nám to nevymklo z rukou! (obchodníci na newyorské burze cenných papírů) - Autor: Isifa Image Services
Autor: Respekt
Fotografie: Jen aby se nám to nevymklo z rukou! (obchodníci na newyorské burze cenných papírů) - Autor: Isifa Image Services
Fotografie: Jen aby se nám to nevymklo z rukou! (obchodníci na newyorské burze cenných papírů) - Autor: Isifa Image Services Autor: Respekt
↓ INZERCE

Třebaže je počasí venku chladné a nevlídné, na finančních trzích v bohatých zemích to začíná vypadat, jako by se opět vrátil srpen. Rizikové prémie se zvýšily a akcie oscilují mezi naprostou beznadějí a euforickým nadšením, zatímco investoři hledají útěchu u Federálního rezervního systému (Fed).

Strach je hmatatelný. Strašákem však tentokrát nejsou jen rizikové hypoteční úvěry a jejich neblahý dopad na úvěrové trhy. Amerika možná upadá do recese. A na trhy se začíná vkrádat nová obava. Obava, že by se pokles dolaru mohl vymknout z rukou.

Naprostá krize dolaru ve spojení s nedostatkem úvěrů a slábnoucí ekonomikou by byla děsivá. Rozkolísala by finanční trhy a svázala ruce Fedu, který by i přes hrozící recesi mohl být nucen zvýšit úrokové sazby. Euro, které se vzneslo do nebeských výšin, by dále stoupalo a brzdilo by tak ekonomický růst Evropy. Zvyšovalo by se také politické napětí. Už dnes označil Airbus pokles dolaru za „životu nebezpečný“ a francouzský prezident Nicolas Sarkozy varoval před „ekonomickou válkou“.

Tyto problémy by se mohly v nejhorším případě ještě prohloubit. Dolar je už celé půlstoletí dominantní měnou. V dolarech se realizuje velká část globálního obchodu. Centrální banky drží v dolarech většinu svých devizových rezerv, což je pro Ameriku výhodou, díky níž může vydávat levnější dluhopisy. Toto vedoucí postavení si dolar udržel při…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc