2007-2418-mobr-29AR492007nahled.jpg
2007–2418-mobr-29AR492007nahled.jpg • Autor: Respekt

2007-2418-vobr-29AR492007.jpg
Fotografie: Jen aby se nám to nevymklo z rukou! (obchodníci na newyorské burze cenných papírů) – Autor: Isifa Image Services • Autor: Respekt

Třebaže je počasí venku chladné a nevlídné, na finančních trzích v bohatých zemích to začíná vypadat, jako by se opět vrátil srpen. Rizikové prémie se zvýšily a akcie oscilují mezi naprostou beznadějí a euforickým nadšením, zatímco investoři hledají útěchu u Federálního rezervního systému (Fed).

Strach je hmatatelný. Strašákem však tentokrát nejsou jen rizikové hypoteční úvěry a jejich neblahý dopad na úvěrové trhy. Amerika možná upadá do recese. A na trhy se začíná vkrádat nová obava. Obava, že by se pokles dolaru mohl vymknout z rukou.

Naprostá krize dolaru ve spojení s nedostatkem úvěrů a slábnoucí ekonomikou by byla děsivá. Rozkolísala by finanční trhy a svázala ruce Fedu, který by i přes hrozící recesi mohl být nucen zvýšit úrokové sazby. Euro, které se vzneslo do nebeských výšin, by dále stoupalo a brzdilo by tak ekonomický růst Evropy. Zvyšovalo by se také politické napětí. Už dnes označil Airbus pokles dolaru za „životu nebezpečný“ a francouzský prezident Nicolas Sarkozy varoval před „ekonomickou válkou“.

Tyto problémy by se mohly v nejhorším případě ještě prohloubit. Dolar je už celé půlstoletí dominantní měnou. V dolarech se realizuje velká část globálního obchodu. Centrální banky drží v dolarech většinu svých devizových rezerv, což je pro Ameriku výhodou, díky níž může vydávat levnější dluhopisy. Toto vedoucí postavení si dolar udržel při…

200749-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200749-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte