2007-2404-mobr-57AR492007nahled.jpg
2007–2404-mobr-57AR492007nahled.jpg • Autor: Respekt

2007-2404-vobr-57AR492007.jpg
Fotografie: Muž, který přehazuje výhybky. Americký biolog James Thomson svými pracemi zahájil diskusi o kmenových buňkách, nyní ji možná pomůže ukončit. – Autor: UW-Madison University Communications • Autor: Respekt

Klonovaný zárodek makaka překvapil svět, vzápětí však byl zastíněn ještě důležitějším objevem, který naznačuje změnu kurzu: cesta k novým metodám léčby vůbec nemusí vést přes pokusy s embryi. Tvůrce ovce Dolly, britský vědec Ian Wilmut, už dokonce oznámil, že s výzkumem terapeutického klonování končí.

V polovině listopadu obletěla svět zpráva o zajímavém úspěchu, který se podařil týmu vědců pod vedením amerického embryologa Shoukhrata Mitalipova. Členové týmu vytvořili klonovaný zárodek makaka a získali z něj embryonální kmenové buňky. Podařilo se jim to navzdory přesvědčení některých odborníků, že klonovat primáty je nemožné.

Terapeutickému klonování, metodě, s jejíž pomocí bychom v budoucnu mohli vytvářet náhradní tkáně a orgány „na míru“ konkrétnímu pacientovi, se tím otevřela nová perspektiva; co lze uskutečnit u makaka, by mohlo fungovat i u člověka.

Jenže hned vzápětí osud znovu zamíchal kartami a rozdal je poněkud jinak. Japonští a američtí vědci publikovali objev, který nastoluje otázku: budeme terapeutické klonování vůbec potřebovat?

Galerie hrůzy

Klonování primátů mělo nadějný start. V roce 1997 oznámil americký biolog Don Wolf, že se v jeho laboratoři narodily dva klony makaka rhesus. Mláďata Neti a Ditto ovšem přišla na svět jinou metodou než o rok dříve slavná ovce Dolly: narodila se ze zárodků,…

200749-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200749-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte