Putin chce Západu ukázat, že Rusko je zpátky ve hře.Přehlédneme-li širokou studenou frontu neshod mezi Ruskem a Západem – Kosovo, rozšíření NATO, trvání smluv o kontrole zbrojení, americké plány na vybudování nových základen protiraketové obrany v Evropě, otázka vypořádání se s íránskými jadernými ambicemi a železná ruka, kterou Rusko řídí dodávky energie do některých částí Evropy –, vypadá to, že mezi nimi panuje největší nesoulad za posledních deset let. Prezident Vladimir Putin přirovnal Ameriku k Hitlerově třetí říši a protiraketovou obranu pro Evropu ke kubánské raketové krizi z roku 1962. Znamená to snad, že vztahy s Ruskem trvale ochladly?

Putinovo „nět“

To bude hodně záležet na tom, co přesně prezident Putin svými siláckými řečmi z poslední doby sleduje. Zakládají se jeho výroky na realistickém hodnocení silných stránek a zájmů Ruska a je jeho hlavním cílem problémy řešit, nebo je vytvářet? Rusko má jako každá jiná země zájmy, které musí hájit. Ty se vzhledem ke společným hrozbám, jako je terorismus, šíření zbraní hromadného ničení a podobně, neliší vždy tolik od těch amerických a evropských. Občas se však zdá, že se prezident Putin jen rozhodl dokázat, že Rusko už opět může říkat „nět“.

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, jednohlasně schválila moratorium na závazky plynoucí Rusku ze Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE)…

200748-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200748-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte