Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Na pozvání

Politika obrazů a chimér

První jsou peníze.

Fotografie: Zdeněk Slouka. - Autor: Ivan Kuťák • Autor: Respekt
Fotografie: Zdeněk Slouka. - Autor: Ivan Kuťák • Autor: Respekt

Zdenek Slouka

(1923) je profesor politologie. Byl politickým analytikem při americké okupační armádě. Přednášel na New York University, Columbia University. Dále na univerzitě ve Washingtonu a na Lehigh University v Pensylvánii a naposled na Univerzitě Karlově. Od roku 1992 žije trvale v Praze.

Marcus Alonzo Hanna, americký senátor a multimilionář, známější pod jménem Mark Hanna, prohlásil koncem 19. století: „Dvě věci jsou v politice důležité. První jsou peníze. Na tu druhou si nemohu vzpomenout.“

Ale pane senátore, vzpomínejte přece. Roku 1896 jste vzal ze svých oceláren a uhelných dolů nějaké drobné, mrzkých 3,5 milionu dolarů, a za ně jste natolik vylepšil obraz Williama McKinleyho, že právě on usedl do Bílého domu, nikoliv William Jennings Bryan. Obraz, image, to je ta druhá důležitá věc v politice, pane Hanno, račte se upamatovat.

Zářivý obraz

Obrazy, dojmy a představy však nemusí být vždy jen koupené za peníze, může to být i naopak, že peníze vycházejí z obrazu. Obraz McKinleyho musel být v amerických očích už dost jasný, aby jej peníze pana senátora Hanny mohly rozzářit. Tak třeba Jana Kavana by do obrazu jasnozřivého a rovného státníka Mark Hanna nepřemaloval, i kdyby na to praskly dvě tři ocelárny a nějaký ten důl.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].