Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Eseje

Jazzový posel

Haruki Murakami
(1949) je spisovatel a překladatel. Hned za první román Slyš vítr zpívat (1979) získal japonskou literární cenu Gunzo.

Autor fotografie: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Autor fotografie: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Haruki Murakami

(1949) je spisovatel a překladatel. Hned za první román Slyš vítr zpívat (1979) získal japonskou literární cenu Gunzo. Je držitelem několika dalších ocenění, mimo jiné v roce 2006 získal Cenu Franze Kafky. Je autorem knih Norské dřevo (2002, Odeon), Na jih od hranic, na západ od slunce (2004, Odeon), Kafka na pobřeží (2006, Odeon), Afterdark (2007, Odeon). Slovensky vyšly Hon na ovcu (2004, Slovart) a Tancuj, tancuj, tancuj (2006, Slovart).

Příběh přiteče zevnitř jakýmisi speciálními kanály. Není třeba dělat nic víc, stačí se jen dostat do proudu.Nikdy jsem neměl v úmyslu stát se spisovatelem – alespoň do svých dvaceti devíti let. To je absolutní pravda.

Jako malý kluk jsem trávil hodně času čtením. Nořil jsem se do světa románů, které jsem četl s takovou vášní, že bych lhal, kdybych tvrdil, že jsem nikdy neměl pocit, že něco píši. Ale nikdy jsem si nemyslel, že mám na psaní talent. Jako teenager jsem miloval spisovatele Dostojevského, Kafku a Balzaka, ale nikdy jsem si nedovedl představit, že bych byl schopen napsat cokoli, co by se mohlo měřit s knihami, jež nám zanechali oni. A tak jsem ve svém mládí jakékoli literární psaní jednoduše vzdal. Chtěl jsem dále knihy jen číst jako hobby a byl jsem rozhodnut živit se něčím jiným.

Poslouchat hudbu

Mojí profesionální oblastí, v níž jsem…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].