Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected].

Komentáře

Policie bez Kubiceho

Sociální demokraté jásají, Jan Kubice odchází od policie.

Sociální demokraté jásají, Jan Kubice odchází od policie. Radují se možná i politici z ODS, i když aspoň navenek se tváří, že jim odchod Kubiceho a jeho lidí vadí. Kubice loni politikům vzkázal, co je největším vnitřním bezpečnostním rizikem této země: prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Kdyby Kubice honil jen ruské mafiány, tuzemské gangstery a podvodníky, měl by klid. Jenže to nešlo. Příliš dlouho a příliš často narážel na spojení různých mafiánů a gangsterů s tuzemskými státními úředníky a politiky. V okamžiku, kdy o jejich spolupráci promluvil nahlas, byl jeho osud zpečetěn. Kolem ČSSD i ODS je příliš mnoho korupčních skandálů, než aby si mohly dovolit opravdu podporovat policistu, který veřejně dokázal, že se nebojí vyšetřovat zločiny týkající se politické moci.

Kubice v tom není sám. Stejně odvážně jako on se chovala v minulosti řada jeho podřízených. A neopouštějí svého šéfa ani teď. Tři náměstci už ohlásili odchod, mnoho dalších policistů z ÚOOZ se k tomu chystá. Jde o manifestaci – odcházíme proto, že naši nadřízení, politici a státní zástupci nechtějí naslouchat našim důkazům a zjištěním o rostoucí symbióze zločinu a moci. Někteří proto, že se jich to přímo týká, jiní ze zbabělosti. Tento vzkaz detektivů by neměli přeslechnout ti, kteří o Kubiceho zprávě loni pochybovali, nebo si dokonce mysleli, že sloužil nějaké politické moci. Jaké? Té, která ho teď pouští k vodě?

Co znamená odchod Kubiceho pro policii? V první fázi vzkaz, že se souboj s mocnými nevyplácí. Zjištění, že ani nová politická garnitura nemá zájem podporovat policejní operace snažící se rozplést zásadní korupční dění v této zemi. Pro zločince a korupčníky je to zpráva, že dál trvá eldorádo: aféra biolíh je pod kobercem, sítě kolem zavražděného Mrázka nerozmotány, privatizační uplácení kolem strategických chemiček zapomenuto. Pro veřejnost je to vzkaz, že Ivan Langer chce v čele policie tiché služebné muže, jako je Oldřich Martinů, který o Kubiceho varovných zprávách nechce ani slyšet, natož něco z nich prověřit. Místo toho vydal nový policejní prezident nařízení, že žádné policejní pátrání týkající se členů mocenského establishmentu nesmí začít bez vědomí pražské centrály.

Kubice a jeho lidé nestihli dodělat svou práci. Nezní reálně, že se ještě někdy dozvíme, jak to bylo s podvody v Čepru nebo vlivem gangstera Františka Mrázka na politiku. Nicméně přístup Kubiceho a jeho lidí může – přes veškerý pesimismus – inspirovat některé policisty, kteří zůstávají ve službě. Všechno se natrvalo pod pokličku nastrkat nepodaří.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].