Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Téma

Do zbraně, Maďaři

Maďarští politici zrušili už domluvené termíny se svými slovenskými protějšky. Pravicoví extremisté protestovali před slovenskou ambasádou v Budapešti proti „slovenským fašistům“. Podle slov maďarského prezidenta Lászla Sólyoma nyní celé Maďarsko čeká na „pozitivní gesto“ z Bratislavy.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Nejhorší bylo, kolik tam pochodovalo úplně normálních lidí.Gábor Vona je v dobré formě. A to přesto, že mu hned na začátku vypoví mikrofon. Jako by se technika snažila jeho vystoupení zabránit, zpětná vazba pokaždé spustí ohlušující pískot, jakmile se Vona k mikrofonu při-

blíží. A přitom se restaurace „Svit svíček“ na sídlišti v Györu, 130tisícovém městě nedaleko maďarsko-rakouských hranic, připravila na tento večer tak pečlivě: řasené záclony září nejčistější čistotou, na stěnách se leskne dřevěné obložení. Za řečnickým pultem je připevněna vlajka s červenými a stříbrnými pruhy. Proti záludnostem techniky však nikdo nic nezmůže, a proto Vona nakonec spustí svou řeč bez mikrofonu. Mluví o maďarské vládě, která prý zruinovala systém zdravotnictví i školství. O naprosto absurdním tvrzení mocných, že on je fašistou. A o chudém malém klukovi, který už nemá co ztratit, a proto se vydá na cestu do světa, aby tam hledal štěstí. Jednoduché vzkazy v jednoduchém jazyce. Zhruba 200 lidí, kteří restauraci obsadili do posledního místečka, napjatě poslouchá a sem tam řečníka odmění aplausem. A na konci večera se spousta mužů řadí do trpělivé fronty před velkým stolem, aby se zapsali do seznamu těch, kteří se chtějí stát členy. Členy takzvané Maďarské gardy.

Popularita stoupá

„Tato garda je maďarskou SS.“ Filozof…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].