Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Eseje

Spisovatelé ve formuli

Málokdy je vidět štěstí tak bezprostředně jako na tváři závislých lidí, kteří právě ukojili svou závislost: kuřáci, když si zapalují cigaretu, ochlastové, když otevírají lahev, hráči v kasinu.

Fotografie: Franz Stefan Griebl - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Franz Stefan Griebl - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Franzobel (vlastním jménem Franz Stefan Griebl) se narodil v roce 1967 v Rakousku.Žije ve Vídni.Vzděláním výtvarník se stal významným rakouským spisovatelem,mimo jiné získal cenu Ingeborg Bachmannové.Mimo jiné mu vyšly romány Luna Park,Mundial,Shooting Star nebo nejnověji Liebesgeschichte(Příběh lásky).

Amazon zasévá do literatury svár a chladnokrevnost bude zřejmě jediným receptem, jak tomu čelit.Málokdy je vidět štěstí tak bezprostředně jako na tváři závislých lidí, kteří právě ukojili svou závislost: kuřáci, když si zapalují cigaretu, ochlastové, když otevírají lahev, hráči v kasinu. Ale závislí na Amazonu? I když, proč by ne?

S Amazonem vplulo do literatury cosi, co jinak známe jen z lesklých časopisů anebo ze světa sportu: žebříčky. Každá kniha má svůj rank, v němž se prodává, a tím také měřitelné místo v soutěži o čtenářskou přízeň. To dělá z autorů automobilové závodníky.

Všichni proti všem

Start každého nového titulu je osudová záležitost. Například milostný příběh, který jsem nedávno vydal, byl jistý čas na místě čtyři sta osmdesát, poté, za několik dní, se propadl na místo dvacet tisíc a později se zastavil na čtrnácti tisících. To je velmi frustrující, jelikož paralelně nový Menasse je na místě číslo sto a Arno Geiger na čísle dva tisíce.

Dobře, ale na druhou stranu mám spolehlivě za…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].