200740-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/40

Koupit vydání
200739-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 22.–29. 9. 2007 200741-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 6.–13. 10. 2007
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Zrezivělou felicií na titulní stránce Respektu vyjádřil náš výtvarník Pavel Reisenauer stav české policie: tuto dýchavičnou káru opouštějí poslední idealisté a svoje čepice pověsili na anténu jako na hřebík; rez zažraná do kapoty, to jsou léta rozkladné korupce, na níž se podílely všechny vlády; splasklé pneumatiky, to je stav policajtské duše schlíplé strachem z mafie, politiků i svých nadřízených. Anketa: Měla by být propagace komunistických symbolů trestná? Respekt Samotnou vizuální prezentaci symbolů spojených s propagací extremistických názorů bych netrestal, pokud by se nejednalo o činnost bezprostředně ohrožující životy či schopnou způsobit vážnou újmu na zdraví. Příštích 7 dní Respekt V Pchjongjangu proběhne mezi 2. a 4 říjnem setkání představitelů Severní a Jižní Koreje. Průzkum Respekt Ve chvíli, kdy už se téměř zdálo, že Češi jsou výhradně proti americkému radaru, přišly nečekané výsledky z výzkumu agentury STEM.
Česko
Utopenci v biolihu Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný Když se předloni začali detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zabývat dvojnásobnou mafiánskou vraždou, stěží by je napadlo, že je její rozplétání dovede až k největší korupční bombě posledních let. Detektiv Šošovička jednal fér Jaroslav Spurný Případ korupce Jiřího Čunka nabral zase nový obrat. Co nás zajímá Benjamin Bebee Před invazí do Iráku v roce 2003 bylo sedmdesát procent amerických voličů obou politických stran proti zahájení války, aniž by byla přijata druhá rezoluce Rady bezpečnosti, která by jasně požadovala zásah. Kuchtové tvrdý pád Silvie Lauder Koaliční vláda přišla po Heleně Třeštíkové o svého druhého člena, respektive členku Danu Kuchtovou. Ďábel už patří na sever Tomáš Pavlíček Toho zimního rána roku 2004 se šéf švédské Královské knihovny Gunnar Sahlin probudil s neodbytným pocitem, že něco není v pořádku. Předešlého dne povečeřel se svým českým kolegou Vlastimilem Ježkem a v dobré náladě mu odkýval, že do Prahy půjčí jednu z největších perel své knihovny, Ďáblovu bibli. Velká událost v policii Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný Pro zákonodárce je „zkorumpovaná a nedůvěryhodná“, podle nejvyšší státní zástupkyně „šikanuje lidi“. Česká policie prostě dnes není dobrou značkou. Teď se to ale má změnit.
Dopisy
Dopisy Respekt V článku o nelegálních přistěhovalcích ve Francii, který vyšel v posledním čísle Respektu, píše paní <strong>Tereza Brdečková</strong>: <em>&bdquo;Pokud by konzulární úředník někde v Maghrebu pochyboval o pokrevním spříznění žadatele s rodinou ve Francii, může po něm žádat test DNA.&ldquo;</em> To ale zatím nemůže.
Krátce
Krátce Respekt Uhelná elektrárna Prunéřov společnosti ČEZ vypouští přibližně stejné množství oxidu uhličitého jako všechna česká osobní auta dohromady.
Na pozvání
Volání hlavy státu Respekt Je prezidentura sinekura pro úspěšné, nebo vysloužilé politiky? Potíže se státní správou Respekt Je to docela slušná ostuda, kterou si náš stát přivodil diletantstvím svého politického aparátu při zajišťování fondů z Evropské unie.
Komentáře
Pomýlené útoky na centrální banku The Economist Centrální bankéři po celém světě neměli v posledních pár týdnech dobré spaní. Jak pomoci Barmě Marek Švehla Junta v Barmě se nemíní vzdát a rozhodla se jít přes mrtvoly. Ivan Reformátor Jaroslav Spurný Ministr vnitra Ivan Langer má na papíře slibnou reformu policie a my dnes s napětím čekáme, jak jeho plán dopadne. Nemoc českých premiérů Erik Tabery Záhadná nemoc v Česku decimuje jednoho premiéra za druhým.
Minulý týden
Připravujeme Respekt Co připravujeme Minulý týden Ivan Lamper Noviny přinesly zprávu, že navzdory policejním nájezdům se ke vzpouře buddhistických mnichů proti krutému totalitnímu režimu v Barmě přidala i dosud zastrašená veřejnost. Dva a půl tisíce lidí se projelo na kolech po pražské magistrále v rámci Dne bez aut. Na svou funkci rezignovala ministryně školství <strong>Dana Kuchtová</strong>.
Jeden den v životě
Stereotypy Petra Hůlová Kade Twix je básník z kmene oklahomských Čerokíů. Na svůj původ je hrdý, ale ta očekávání ho trochu štvou. Pondělí na přijímačkách Zdenka Kotalová Každé ráno je závod s časem. Autobus, metro, mateřská školka, pusu v šatně. Znovu do metra. Ten, kdo říká, že u nás lidi nečtou, určitě nejezdí ve všední den ráno v Praze podzemkou. Tady čtou přece všichni!
Blogy
Afghánské tabu Respekt Adoptují afghánské ženy sirotky? Vy sama jste někdy o něčem takovém neuvažovala? Bez vody Petr Olmer <em>&bdquo;Nejsme bohatí, ale nejsme ani chudí,&ldquo; </em>vykládá Melsida, když jdeme na autobusové nádraží v arménském Gjumri.
Ve hvězdách
Zkrocení zelené bestie Petr Třešňák Samuel R. Caldwell měl smůlu. O týden dřív si ještě mohl svobodně prodávat, co chtěl, a najednou se do jeho bytu v Denveru, kde právě zákazníkovi nabízel ke koupi dvě marihuanové cigarety, dobývala coloradská policie a agenti FBI.
Eseje
Luxus je úžasná věc Thomas Brussig Thomas Brussig (1965) je německý spisovatel. Žije v Berlíně. Amerika proti intelektuálům Todd Gitlin Todd Gitlin (1943) je americký spisovatel a sociolog.
Trendy
S Džejárem a s designérem Karolína Vránková Design je nadužívané a trochu snobské slovo. Ale nemusí to být jen vodovodní kohoutek od Philippa Starcka za desetitisíce. Ekonomika a štěstí pro ZŠ Karolína Vránková Začala platit reforma, všechny základní školy začaly letos učit podle vlastního &bdquo;školního vzdělávacího programu&ldquo;. A při jeho tvorbě daly často průchod fantazii.
Civilizace
Marxismus &ndash; dogma, nebo inspirace? Jiří Suk V podnětné knize Paměť a dějiny (1986; česky 2007) naznačil francouzský historik Jacques Le Goff nepostradatelnost marxismu pro kladení zásadních historických otázek. Uprchlíci ve vlastní zemi Jan Němeček Před 69 lety, 29. září 1938, se sešli německý kancléř Adolf Hitler, italský vůdce Benito Mussolini, francouzský premiér Édouard Daladier a britský ministerský předseda Neville Chamberlain k jednání o vyřešení &bdquo;československé krize&ldquo;. Dusno v Americe Martin Uhlíř Vědecko-fantastická pohádka. Totální hloupost. Těmito slovy reagovali v roce 1975 představitelé chemického koncernu DuPont na sílící obavy vědců z freonů a dalších látek, které by mohly poškozovat ozonovou vrstvu v ovzduší a uvolňovat tak nebezpečnému ultrafialovému záření ze Slunce cestu k zemskému povrchu.
Prvních 15 minut
Co všechno změní pozadí Jan H. Vitvar Ti méně pozorní si možná řekli, že jde o stupidní barevné fotografie: spokojená paní pózující před hladinou krytého bazénu, manažer usazený v kanceláři, chlapík ve fotbalovém dresu stojící před vilkou.
Kultura
Tvář člověka v tísni Tomáš Sachr Požadavky na každého, kdo se chce do soukolí jedné z největších nevládních organizací ve střední a východní Evropě zapojit, spíš odpovídají profilu mladého ekonoma ovládajícího fígle nutné k napsání žádostí o evropský grant.
Rozhovory
Nejsem žádný vyšetřovatel Ondřej Kundra, Marek Švehla Bylo to překvapení, když Markéta Reedová (39) usedla do křesla náměstkyně primátora Prahy.
Téma
Evropské víno vře Jaroslav Formánek Francouzské vinařství totiž už dlouhá léta stůně a sužují ho především dva bacily: za prvé fakt, že tamní vinaři vyrábějí víc a víc vína, o které je čím dál menší zájem, a za druhé skutečnost, že stolní víno dovážené z ciziny předčí to francouzské nejen nižší cenou, ale i kvalitou.
Zahraničí
Jena 6 volá o pomoc Marek Švehla Jena je zapadlá díra v Louisianě na jihu USA. Je tu jedna střední škola, jedno fotbalové mužstvo, různé spolky, rádio.
Svět
Vzdor šafránových mnichů Jiří Sobota, Marek Švehla Komunita buddhistických mnichů se postavila proti vojenské diktatuře a vyprovokovala demonstrace, do kterých se minulý týden zapojily desítky či stovky tisíc lidí.
Úspěch
Mozek se vrací Vladimír Ševela Martin Schnabl (34) se zdá být pro českou vědu darem z nebes.
Ekonomika
Všechno bude lepší Adam Šůra Před dvěma lety by ten inzerát byl všem pro smích. Dnes je stometrový byt v centru Brna za devět a půl milionu nabídkou, která si rychle najde kupce. Kocovina z etanolu The Economist Občas něco děláte zkrátka proto, že to umíte.
Vaše otázky
Vaše otázky Respekt Je vůbec možné dnešní poslance a senátory nějakým způsobem &bdquo;zdola&ldquo; odvolat? Třeba pokud hlasovali pro nějaký špatný zákon nebo špatný rozpočet, za jejich časté absence v parlamentu nebo za to, že podporují jinou stranu než tu, za niž kandidovali.
Z kraje
Lekce dobrých způsobů Adam Šůra Ten opojný pocit, že vydělal víc peněz, než potřebuje, zažil pražský advokát Pavel Smutný poprvé už v roce 1995.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte