Centrální bankéři po celém světě neměli v posledních pár týdnech dobré spaní. Letní zadrhnutí finančních trhů je postavilo před vážná rozhodnutí, a některé kritiky dokonce dovedlo k pochybám o hodnotě nezávislosti centrálních bank. Horší čas pro ostrý útok na centrální banku si už žádný politik ani nemohl vybrat. Ale přesně to francouzský prezident Nicolas Sarkozy udělal: vyprovokoval veřejnou přestřelku se svým krajanem Jeanem-Claudem Trichetem, prezidentem Evropské centrální banky (ECB).

Kouřová clona

Nicolas Sarkozy vyčítá ECB dvě věci. Zkritizoval ji za injekci likvidity do vyschlých finančních trhů – podle něj jde v podstatě o výpomoc spekulantům, která je pro podnikání nezdravá. Za druhé nemůže Sarkozy ECB zapomenout, že nesnížila úrokové sazby a svou nedbalostí umožnila posílení eura. Dokonce srovnal ECB s americkým Fedem a vyvodil, že zatímco americká centrální banka zachránila klopýtající hospodářství razantním snížením sazeb, ECB se odmítla řídit jejím příkladem, tudíž podle Sarkozyho „půjdeme ke dnu“.

Tyto útoky jsou nejen nekonzistentní, ale i pošetilé. Nehodí se kritizovat nezávislou centrální banku na veřejnosti – představte si ten poprask, kdyby se George Bush podobně ostře opřel do předsedy Fedu Bena Bernankeho. A co hůř, ona pokulhává i Sarkozyho ekonomická argumentace. Monetární politika ECB je dlouhodobě dobrá, v některých ohledech lepší než politika Fedu.…

200740-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200740-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte