0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Eseje29. 9. 20076 minut

Luxus je úžasná věc

Thomas Brussig (1965) je německý spisovatel. Žije v Berlíně.

Thomas Brussig
Fotografie: Thomas Brussig - Autor: Isifa Image Services • Autor: Respekt
Fotografie: Thomas Brussig - Autor: Isifa Image Services • Autor: Respekt

Thomas Brussig

(1965) je německý spisovatel. Žije v Berlíně. Proslavil se románem Hrdinové jako my, kromě toho vyšly v češtině ještě další dva jeho romány Na kratším konci ulice a Život až po chlapy. Nedávno mu v Německu vyšel soubor reportáží Berliner Orgie.

Reklama

Média, která existují výlučně za účelem zisku, si už nezasluhují označení tisk, a kde není tisk, není ani svoboda tisku.Tak tedy příkaz ke střelbě. Nález dokumentu v archivech východoněmecké Stasi je už několik týdnů podnětem pro hlavní zprávy v německých médiích. Téměř každý přípěvek ukázal nejen samotný dokument – tenký průklepový papír, ale také celé zdi ze skříní se spisy, jež jsou tak těžké, že jimi lze hnout jen pomocí pákové mechaniky.

Kontrast mezi nálezem lehoučkým jako pírko a těžkotonážním místem nálezu poukazuje na to, že uklízení a prohledávání spisů bude trvat ještě dlouho. Je tedy logické, že senzační nález přišel až tak pozdě. Současně se ale dostala na veřejnost informace, že spis s téměř identickým obsahem je možno číst už deset let v publikaci významného vydavatelství Verlag Chrisoph Link. To, co se mediálně prezentuje jako odhalení, je fakticky jen znovuodhalením. Proč nedošlo k jeho medializaci už před deseti lety?

Co vlastně rozdmýchává tyto debaty? To je jedna z posledních velkých hádanek mediální společnosti. Kdyby to…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc