200739-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/39

Koupit vydání
200738-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 15.–22. 9. 2007 200740-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 29. 9. – 6. 10. 2007
Editorial
Anketa: Změnil se nějak způsob vyučování v novém školním roce? Respekt Máme trochu jiný styl učení, učitelé jsou na nás tvrdší, přibyl nám druhý jazyk – k angličtině máme ještě němčinu. Editorial Martin M. Šimečka Zda budou soutěžit olympionici v Praze, se tak brzo nedozvíme, jednu velkou soutěž však už máme na dohled: soutěž mezi českou skepsí k velkým projektům a nadšením politiků pro ně. Příštích 7 dní Respekt V úterý 25. září začíná schůze Poslanecké sněmovny. Poslanci proberou antidiskriminační zákon a na schválení čeká norma, která pro rostoucí počet zadlužených lidí zavádí institut osobního bankrotu. Průzkum: hodnocení vlády a parlamentu Respekt Průzkum-hodnocení vlády a parlamentu
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Agentury oznámily, že rozsáhlé tání arktického ledu uvolnilo poprvé v dějinách lodím bájnou cestu kolem Ameriky na severozápad. Začal podzim. Připravujeme Respekt Co připravujeme do dalšího čísla
Blogy
Landa for (policejní) prezident? Michal Tošovský Už téměř rok je v platnosti nový zákon o službě příslušníků bezpečnostních sborů a zhruba stejně dlouho existuje i Unie bezpečnostních sborů (UBS) – nové a radikálnější policejní odbory, které vznikly na protest proti některým bodům tohoto zákona.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Jeden den v životě
Mimochodem Jiří Kratochvil Když Carl Gustav Jung předvedl Sigmundu Freudovi pacientku schizofreničku, ten okamžitě zareagoval: <em>&bdquo;Víte, Jungu, to, co jste o této nemoci vypátral, je jistě ohromující, jen nechápu, jak jste se mohl zabývat tak ošklivou ženskou.&ldquo;</em> Paní doktorka je na houbách Jindra Hrůzová Je středa ráno a já právě vyvěšuji na dveře své ordinace nedůstojnou cedulku: neordinuji v důsledku celostátní stávky.
Ve hvězdách
Ani šosáci mu neodolali- 1809 František Houdek Sám se sebou ohromně zápasiti jsem musel, neboť bych se byl neodolatelně rád všemu naučil, každé vědě, každému umění a nauce, abych každému zaměstnání lidskému od rolnictví až ku nebehlednému hvězdářství řádně rozuměl, svěřoval se <strong>Karel Slavoj Amerling</strong>.
Eseje
Konečně čas na štrúdl Thea Dornová Ti, kdo vždy tušili, že ďábel hledající oběť, již by posedl, si přednostně vybírá ze slabých žen, přesněji jejich slabých mozků, jsou zřejmě rádi, že jejich podezření se naplňuje. Braňme se čtením knih David Grossmann Být izraelským spisovatelem, který zahajuje Mezinárodní literární festival v Berlíně &ndash; kromě toho, že je to velká čest &ndash;, je samo o sobě kombinací, jež by v jedné větě, ba ani v jedné myšlence ještě nedávno nebyla možná a dodnes mě svým způsobem vzrušuje.
Trendy
Středně chytré triko Karolína Vránková Turista z Čech se kdekoliv na světě snadno pozná. Moderní, hezké, šumperské! Karolína Vránková Stal se symbolem zneuctění vesnice, neumělé socialistické samovýroby a zednických melouchů.
Civilizace
V čem se Platon nemýlil Lubor Kysučan S potěšením jsem si v Respektu přečetl článek pánů Martina Konvičky a Zdeňka Frice Platonův omyl (Respekt č. 37/07). Uštvaní američtí vědci Pavel Jungwirth Letní měsíce, které v těchto dnech končí, mají pro vědce ve Starém a Novém světě trochu jiný nádech. Globální špačci na úsvitu nové doby Václav Cílek V posledních třech měsících jsme se stali svědky zdražení obilí o 20&ndash;40 procent. Bdělé oči v kosmu Tomáš Přibyl Ostraha hranic, ochrana důležité infrastruktury před teroristy, záznam podezřelého shromažďování osob někde v odlehlé části Spojených států.
Prvních 15 minut
Hraje vám Rádio Kebrle Jan Gregor Příběh v sobě kloubí nakažlivý humor s trpkým pohledem na stáří.
Kultura
Putinův kolektivní prezident Tomáš Vlach Když nový ruský premiér Viktor Zubkov několik hodin po své nominaci na premiéra přijel do Kremlu, stopla ho ochranka a musel vysvětlovat, co tam pohledává.
Rozhovory
Češi vyžadují větší citovou investici Americká novinářka Dinah Spritzer (42) se před šesti lety natrvalo usadila v Praze.
Téma
Počátky dobrovolné hojnosti Vladimír Ševela Podle propagátorů permakultury by jeden hektar měl bez problémů uživit rodinu s několika dětmi.
Svět
Američané, zůstaňte! Cyril Bumbálek Další a další krvavé atentáty, boje mezi milicemi, chronicky slabá šíitsko-kurdská koaliční vláda, rozhádaný parlament. Francouzský splněný slib Tereza Brdečková Nicolas Sarkozy plní volební slib: do konce roku chce z Francie deportovat dvacet pět tisíc ilegálních přistěhovalců. Hledá se úspěšná Indka z vesnice Michaela Kreuterová Nedávno jsem probírala indické časopisy a v jednom z nich narazila na seznam jedenácti nejmocnějších indických žen.
Úspěch
Dáma s karavanem Tomáš Sachr O takové situaci řada lidí v jejím věku jen sní &ndash; prosperující rodinná firma, čtyři úspěšné děti a vyhlídka na celkem spokojenou penzi.
Ekonomika
Bod obratu The Economist Kdyby ekonomie byla pohádka pro děti, dlouhé období stoupajících příjmů a zlepšující se životní úrovně by vždy střídala velká a ošklivá recese.
Česko
Důchod za mřížemi Je správné posílat před soud a do vězení staré lidi? Tuhle debatu naposled vyvolaly nedávné zprávy o možném soudu s prokurátorkou, která před 57 lety prosadila šibenici pro Miladu Horákovou. Jiné oči Anneke Hudalla Víte, proč miluji svého manžela? Můj manžel je umělcem jazyka. Jako překladatel si každý den zváží, ohmatá, vychutná každé jednotlivé slovo, které ťuká do klávesnice. A to samozřejmě nezůstalo bez důsledků i pro mě. Krajina po Duškovi Tomáš Sachr Padala slova o tunelování, vzduchem létaly výhrůžky žalobami a celé to skončilo odchodem ikony zdejších odborů a člověka, který ovlivnil jak osud železné dráhy, tak i zdejší politiku. Můžou za to medvědi Vladimír Ševela Když vláda minulý týden oznámila, že uvolní miliardy na vybudování obchvatů kolem devadesáti českých měst, mnozí jejich obyvatelé si jistě oddechli. Hlavní je ekonomika Markéta Pilátová, Jiří Sobota Vyspělá země a vyspělé město může využít pořádání olympijských her pro svůj vlastní rozvoj &ndash; je to jedinečná obchodní příležitost. Olympijské sny Markéta Pilátová, Jiří Sobota Praha před čtrnácti dny odeslala mezinárodnímu olympijskému výboru v Lausanne oficiální žádost o pořadatelství her v roce 2016, a až 1. října složí administrativní poplatek ve výši sto tisíc dolarů, bude definitivně ve hře.
Polemika
ČEZ: jde o firmu, či stát? Respekt Respekt se v prvním poprázdninovém čísle se změněnou grafickou podobou rozhodl věnovat společnosti ČEZ, ale příliš se to nepovedlo.
Komentáře
Fandíme slušně! Jan H. Vitvar Proč vlastně v kultuře neexistují disciplinární komise? Na koho se teď má chudák klavíristka Heléne Grimaudová obrátit, když tvrdí, že ji ředitel festivalu Pražský podzim Pavel Spiroch vyhnal z Rudolfina? Mnoho povyku pro Klause Erik Tabery Chvílemi se téměř zdálo, že Václav Klaus vyráží do OSN vyhlásit někomu válku. Tady vládne Brusel The Economist Vítězství pro spotřebitele a pro volný trh. Tak Evropská komise minulý týden prezentovala rozsudek evropských soudců potvrzující mnohamilionovou pokutu, kterou komise uložila Microsoftu za šikanování konkurence. Křest ohněm Jiří Sobota Průzkumy opakovaně ukazují, že velká část nás, Čechů, by pořádání olympijských her v Praze nejraději zakázala.
Na pozvání
O rozpočtu do počtu Když se porovná rozpočet na rok 2008 s ostatními rozpočty, vyplyne jediná věc: letošní rozpočet je výjimečný tím, že není výjimečný vůbec ničím. Kdo bude hlídat hlídače? &bdquo;Kdo bude hlídat hlídače?&ldquo; je jedním ze základních problémů státovědy.
Vaše otázky
Vaše otázky: Proč nesmím platit hotově, ale jen přes konto? Respekt Správa kolejí a menz Univerzity Palackého v Olomouci nutí mého syna platit poplatek za kolej převodem z účtu na účet a odmítá přijímat platby v hotovosti.
Z kraje
Někdo to rád po naszymu Kateřina Čopjaková Bo kějśi to tak strašoł jedyn drugigo na tym dole a stary chlop řek jednomu mlademu &ndash; je z ćebě havjyř jako z djobla kośćelny.&ldquo;
Krátce
Krátce: přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Středeční stávka pěti tisíc praktických lékařů a pediatrů přinesla ovoce &ndash; zdravotní pojištovny, proti jejichž platební politice byl protest zaměřen, doktorům o krok ustoupily.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte