200738-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/38

Koupit vydání
200737-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 7.–14. 9. 2007 200739-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 22.–29. 9. 2007
Editorial
Editorial Erik Tabery Vážení čtenáři a čtenářky, médiím se obecně vyčítá, že píší zejména o negativních událostech. Zřejmě stále doznívá bolševická teorie, že se má psát jen o světlých zítřcích. Anketa: Měli by Američané oznámit datum odchodu z Iráku? Respekt Anketa k návrhu stažení prvních 22 tisíc amerických vojáků z Iráku Příštích 7 dní Respekt Události příštího týdne Průzkum Respekt Průzkum BBC TV v Iráku
Trendy
Po nákupech Karolína Vránková Oskeruše je sladká hruštička, zelená a červená, a právě dozrává. Na kole v kravatě Karolína Vránková Městečku Uničov se říká malá Čína. Stačí projet kolem cedule a hned je jasné proč.
Vaše otázky
Jak to bude se slibovanou kompenzací za novou ekologickou daň? Respekt Dotazy našich čtenářů. Bulvární noviny ve veřejných knihovnách Respekt Otázky našich čtenářů.
Kultura
Stigma jihočeské matky Silvie Lauder Před pár lety použila při popisu vrchních pater české politiky příměr „vlčí smečka“, kde se všechno řídí výhradně podle zákonů džungle.
Civilizace
Osudný omyl Pána klonů Jaroslav Petr Tým biologa U-Sok Hwanga ze Soulské národní univerzity si ještě před několika lety připisoval úspěchy jako na běžícím pásu. Ukaž mi tu skrýš Martin Uhlíř Stolní deska, na ní tři mističky. Hráči jsou dva: mladá žena a malé, ani ne tříleté dítě. Sedí proti sobě a hledí na kostičky umístěné v miskách. Logický absurdní svět Václav Cílek Myslím, že už není daleko doba, kdy noviny začnou zveřejňovat pravidelnou analýzu stavu ropných trhů, podobně jako uveřejňují předpověď počasí.
Prvních 15 minut
Ztráty obrácené v nálezy Jaroslav Formánek Literární kavárna vedle pražského Divadla Na prádle je zaplněná do posledního místa.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Kvůli neshodám s vedením souboru nečekaně během rakouského turné odstoupil z funkce šéfdirigent České filharmonie Zdeněk Mácal.
Rozhovory
Zbožná lež už je nemyslitelná Ondřej Nezbeda Kdy má ještě smysl zachraňovat předčasně narozené děti?
Téma
Krásný život po katastrofě Markéta Pilátová, Jiří Sobota Do přístavu ve vesnici Lira se sjíždí hlubokou tmou. Osamělá asfaltka teď časně ráno klouže podél pobřeží západního výběžku Španělska jako hbitý plaz.
Svět
Nový vyvrhel na scéně The Economist Pro jednou se kritici i zastánci Izraele na něčem shodnou: židovskému státu hrozí větší mezinárodní izolace. Neutrální vášeň Anneke Hudalla Co mají společného Rakousko a Bill Clinton? Tak by mohl začínat jeden z těch špatných vtipů, jimž se člověk přece jen občas zasměje. Dobrodružství pákistánské čtyřky Tomáš Vlach Před volbami bývá létání s pákistánskými mezinárodními aeroliniemi adrenalinovou záležitostí.
Jeden den v životě
Vezmi mě odsud! Jan Balabán Je to jako z kýčovitého českého filmu, ale tyhle instituce skutečně bývají na konci slepé ulice za městem. Poslancovo dlouhé pondělí Jan Morava Budík zvoní v šest. Bylo by nefér tvrdit, že takhle vstávám každý den, ale dnes to tak prostě vyšlo.
Úspěch
Český ráj korejského kadeřníka Vladimír Ševela Několik nekonečných týdnů ve svém salonu v centru Prahy od rána do večera jen seděl a koukal do zdi.
Ekonomika
Atomová renesance The Economist Americký jaderný regulační úřad Nuclear Regulatory Commission (NRC) očekává v příštích několika měsících dvanáct žádostí o povolení k výstavbě nových jaderných reaktorů na sedmi různých místech.
Česko
S USA na věčné časy? Jorge Zúniga Pavlov Součástí oslav výročí Karlova mostu byla bitva se Švédy. Pražští studenti ubránili ulici u Klementina a já šel domů. Spolčení Růžového pantera Tomáš Sachr Účet za tuhle éru daňových kouzel se dnes odhaduje zhruba na šedesát miliard a o tehdejších vazbách mezi podnikateli a politiky se dosud jen spekuluje. Sladký život pod lípou Jáchym Topol Přišli z tvrdých podmínek, unikli nepřátelství, chytli se a uspěli. A pentle na klobouku české demokracie je zas o něco barevnější. Miliony padají z Norska Adam Šůra Pro brněnské radní to byla špatná zpráva. Farnost kostela svatého Jakuba nezískala osmimilionový grant na opravu podzemní kostnice uchovávající desetitisíce lebek. Díky, radare Vladimír Ševela Starosta Josef Loukota nevychází z údivu. Krátce poté, co premiér slíbil, že do brdských obcí pošle „stamiliony“, dorazily k Loukotově vsi Borovno frézy a začaly opravovat rozbitou silnici. Boj o zrno Tomáš Pavlíček Jistota cen potravin je v ohrožení, hlásají zprávy. V zemědělském byznysu se objevuje nový konkurent.
Ve hvězdách
Biograf pana Ponrepa Tereza Brdečková Českým kinům je právě sto let.
Eseje
Muž historie Ian Buruma Americký prezident George W. Bush rozhodně neproslul oslnivými znalostmi dějin. Ruský návrat k ideologii Ivan Krastev Postmoderní řád, o kterém snila Evropa od konce studené války, je už historií.
Blogy
Jsou kluci jinoši a holky buchty? Martin Fafejta Náš pohled na jednotlivé gendery či pohlaví je dán do značné míry jazykem, který používáme.
Na pozvání
Nepříjemné kosovské otázky Jacques Rupnik (1950) je francouzský politolog a novinář narozený v Praze. Nechte to na odbornících Jan Hartl (1951) vystudoval sociologii, politologii a filmovou vědu na UK.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Komentáře
Klausův boj za demokracii Erik Tabery Česká společnost nepochybně potřebuje zásadní debatu o zdejší policii, státních zástupcích i soudech. Irácké sci-fi Jiří Sobota Válku v Iráku lze vyhrát. Chce to jenom maličkost. Zhruba 250 000 až půl milionu vojáků. Příliš mnoho práce Petr Fischer Rezervoár nevyužité pracovní síly je obrovský, tato tvořivá energie má ale o svém využití úplně jiné představy než zaměstnavatelé. Démoni dvacátých let Martin M. Šimečka Představme si, že historický čas se poněkud posunul a Evropská unie se až teď chystá rozšířit o státy střední Evropy. Jak by to dopadlo? S největší pravděpodobností by členové evropského klubu tuto myšlenku odložili na nějakou dobu k ledu. A měli by k tomu dobré důvody.
Z kraje
Děti z Barrandova se brání Jáchym Topol Misijnímu středisku vyprší nájemní smlouva a Rada městské části Prahy 5 chce tohle centrum zrušit.
Krátce
Krátce Respekt Události ve zkratce

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte