Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Na pozvání

Kdo bude hlídat hlídače?

„Kdo bude hlídat hlídače?“ je jedním ze základních problémů státovědy.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Igor Lukeš

(1950) je profesorem na Boston University, kde přednáší historii a mezinárodní vztahy. Publikoval několik knih, například Inside the Apparat či Gorbachev’s USSR: A System in Crisis anebo Československo mezi Stalinem a Hitlerem. Benešova cesta k Mnichovu.

„Kdo bude hlídat hlídače?“ je jedním ze základních problémů státovědy. Bez úspěchu se s ním potýkal Platon a anglický autor John le Carré se ptal už jen rétoricky: „Who will spy on the spies?“ Dodnes to nikdo neví.

Nedávné události v CIA ukázaly, že je dál třeba si tuto otázku klást a najít na ni odpověď. Útoky z 11. září 2001 v očích všech myslících Američanů představovaly selhání zpravodajských služeb, a zejména muže, který je měl koordinovat. Když ale George Tenet z postu šéfa CIA odešel, prezident Bush mu udělil nejvyšší občanské vyznamenání. V sutinách newyorských dvojčat a jinde zahynulo okolo tří tisíc lidí. Usáma bin Ládin se k té hrůze hrdě přihlásil, a dál se potuluje na svobodě. A Tenet dostal vyznamenání? Už jen z toho důvodu bylo třeba se na výkon amerického zpravodajství před 11. zářím podívat a Kongres Spojených států to též nařídil.

Hned se ale ukázalo, že není jisto, kdo má právo CIA zkoumat. Odpověď měla jen CIA: jedině my sami. A tak se i stalo. Zásada, že nikdo nemá být…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].