2007-1838-mobr-32AR392007.gif
2007–1838-mobr-32AR392007.gif • Autor: Respekt

2007-1838-vobr-32AR392007.jpg
Fotografie: Co bychom chtěli? Jasnější zákony. (Nelegální imigranti na pařížském úřadu) – Autor: Isifa Image Services • Autor: Respekt

Nicolas Sarkozy plní volební slib: do konce roku chce z Francie deportovat dvacet pět tisíc ilegálních přistěhovalců. Ti, kdo se chtějí připojit k příbuzným, kteří už ve Francii žijí legálně, budou muset prokázat příjem ve výši minimální mzdy. Pokud by konzulární úředník někde v Maghrebu pochyboval o pokrevním spříznění žadatele s rodinou ve Francii, může po něm žádat test DNA. Opozice to kritizuje jako ponižující proceduru s rasistickým podtextem. Sarkozy ovšem už jako ministr vnitra mluvil o „biometrických vízech“ a jeho dnešní plány vycházejí ze zjištění, že nejvíc lidí se do Francie stěhuje právě na základě zákona o slučování rodin. Sarkozy se ho teď snaží okleštit a zároveň připomíná prefektům, že málo pronásledují ilegály. Francie ročně deportuje deset až patnáct tisíc osob. Odsunout jich dvojnásobek může znamenat jen rozsáhlé razie a s nimi také rozsáhlé nespravedlnosti.

Zmatky a emoce

Každý čtvrtý Francouz má dnes rodiče anebo prarodiče imigranty. V zemi žije oficiálně pět milionů cizinců, z toho tři miliony Afričanů a Asijců. Dalších dvě stě až čtyři sta tisíc jich je „bez papírů“. Většinou jim vypršela víza a teď čekají na zázrak anebo se snaží o „papírový“ sňatek. Všichni mají známé, kteří ve Francii ilegálně žijí léta a cítí se tam doma – tak proč to nezkusit?

Masová imigrace začala po válce, kdy Francie…

200739-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200739-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte