Odposlechy trhají rekord
Policie tento týden předloží prezidentu Václavu Klausovi analýzu prováděných odposlechů, kterou si u policie objednal před dvěma měsíci. Podle už publikovaných informací policejního prezidia analýza prokázala, že je vše v pořádku. V počtu nasazených odposlechů prý patříme v Evropě k průměru a odposlechy přinášejí policii závažné informace. Jenže policie použila statistická čísla, u kterých i laik – dostane-li tu možnost – po krátkém srovnání pochopí, že jsou neprůkazná a nedokazují vůbec nic.

Policie tento týden předloží prezidentu Václavu Klausovi analýzu prováděných odposlechů, kterou si u policie objednal před dvěma měsíci. Podle už publikovaných informací policejního prezidia analýza prokázala, že je vše v pořádku. V počtu nasazených odposlechů prý patříme v Evropě k průměru a odposlechy přinášejí policii závažné informace. Jenže policie použila statistická čísla, u kterých i laik – dostane-li tu možnost – po krátkém srovnání pochopí, že jsou neprůkazná a nedokazují vůbec nic.
Hra s čísly
„Zajímalo by mě, jestli institut odposlechů není v České republice zneužívaný,“ prohlásil prezident Václav Klaus letos koncem října. Řekl to poté, co zjistil, že policie zachytila jeden z jeho rozhovorů se srbským podnikatelem Ranko Pecičem, na něhož detektivové nasadili odposlech v rámci prověřování podvodů společnosti H-Systém. Prezident požádal ministra vnitra Františka Bublana, aby jeho znepokojení prošetřil. „Na analýze pracovaly dva měsíce stovky policistů, její výsledky mě uspokojují, prokázaly, že používání odposlechů je v pořádku,“ sdělil ministr těsně před Vánocemi. A šéf policie Jiří Kolář krátce nato zveřejnil základní čísla analýzy.
Podle policejního prezidenta patříme v Evropské unii mezi země, které používají odposlechy v menším počtu. „Na sto tisíc obyvatel je to šestnáct odposlechů. V Rakousku je jich devět, v Německu patnáct, ve Francii dvacet čtyři, ale třeba v Itálii a Holandsku…


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















