Kdo volí Babiše, je taky Čech
Na Václavském náměstí demonstrovalo několik tisíc lidí proti Babišovi a Zemanovi
Protesty proti Miloši Zemanovi - které se potkaly s protesty proti Andreji Babišovi podobně, jako se zájmy obou politiků protnuly v praktické politice - jsou si navzájem velmi podobné. Jedno větší srovnání už máme, říjnové uctění československého státu na Staroměstském náměstí. Přichází na ně víc lidí, než sami účastníci i pořadatelé čekají. Na ten středeční na Václavském náměstí přišlo bezpochyby několik tisíc lidí (podle ČTK přes 10 tisíc) - i když organizátoři počítali s řádově nižší účastí.
Demonstrující jsou naštvaní, ovšem ve velké většině usměvaví, místo zoufalství a vzteku zabírá humor. Na malé výjimky nejsou vulgární; snad jediné sprosté slovo z davu mířilo na prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka. A řečníci mluví jasnými slovy, bez zbytečných štráchů, opatrnických obratů, většinou k věci.
Nejzajímavější je však snaha nevymezovat se vůči lidem, kteří si myslí něco jiného. Tedy vůči voličům obou politiků. Asi jedinou výjimkou byla herečka Bára Štěpánová, která se z pódia ujistila, že Zeman i Babiš jsou zlo, které však nezařídili ani ona, ani ostatní přítomní. Nemůžou za něj, tudíž za něj tedy můžou ti druzí, a tak na závěr navrhla revoluční heslo „kdo volí Babiše, není Čech“. Což sice ve shromážděném davu vyvolalo pobavení, ovšem heslo se neujalo a dav na návrh reagoval osvědčeným „Babiše do koše“.


A to s vědomím, že se v Česku konají i demonstrace, kde se ve velkém pro „ty druhé“ houpají čekající oprátky. Pokud tahle „davová státotvornost“ vydrží i ve čtvrtek na Hradčanech a za týden opět na Václavském náměstí (a v řadě dalších měst), kam organizátoři všechny zúčastněné znovu pozvali, bude to dobrá vizitka naší pouliční politiky.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















