Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Newsletter

Kdo půjde k soudu příště? Donalda Trumpa střídá Hunter Biden

Americká krása: Jak eskapády Bidenova syna komplikují současnému americkému prezidentovi život

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota, Silvie Lauder a Andrea Procházková.

Americká nejvyšší politika definitivně doputovala do soudních síní. Historicky prvnímu usvědčení bývalého prezidenta z trestného činu jsme se věnovali v komentáři i podcastu, tento týden můžeme pokračovat vůbec prvním soudem vedeným s potomkem úřadujícího amerického prezidenta. Před soudem v delawarském Wilmingtonu stanul Hunter Biden, prostřední syn Joea Bidena, obviněný ze lhaní o užívání drog a nákupu zbraně, za které mu teoreticky hrozí až 25 let vězení. 

Srovnání s odsouzením Donalda Trumpa z minulého týdne samozřejmě neobstojí: na jedné straně stojí bývalý a dost možná budoucí americký prezident, na té druhé pak soukromá osoba, která by si nejspíš jakoukoli pozornost veřejnosti nejradši odpustila. Přesto nejde o běžný proces, i kdyby jen proto, že jeho zahájení z první řady sledovala první dáma a nevlastní Hunterova matka Jill Biden. A ať už proces dopadne jakkoli, může ovlivnit i blížící se prezidentské volby. Hunter Biden se v minulých letech stal jednou z největších slabin svého otce. Republikáni v Kongresu se opakovaně snažili vyšetřovat a dokazovat, že Joe Biden svého syna nezákonně protežoval a ovlivňoval kvůli němu jako Obamův viceprezident i americkou zahraniční politiku. Loni na podzim republikány ovládaný Kongres dokonce zahájil pokus o impeachment Joea Bidena odůvodněný snahou „vykreslit korupci Bidenovy rodiny“. Vyšetřování však nic striktně nezákonného neprokázalo.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].