Útoků jako WannaCry bude přibývat. Vydírat velké firmy se nevyplatí
Hackerské vydírání je poslední dobou velmi oblíbené. Svým rozsahem bezprecedentní útok z minulého týdne pomocí viru WannaCry je jednou ukázkou. Dalším je vydírání firmy Disney, že hackeři zveřejní ještě před premiérou pátý díl Pirátů z Karibiku, pokud studio nezaplatí tučné výkupně.
Především vydírání velkých firem je logické, je to vlastně nejjednodušší způsob hackerského zločinu. Rozhodně přímočařejší než postupně, pomalu a po haléřích vysávat peníze z bankovních účtů. V případě krádeže filmu či dat nějaké velké organizace je to prosté: jedna oběť, jasné položený požadavek, velká suma peněz najednou.
Jenže jak píše server Wired, je tu drobná potíž, protože se to nakonec nevyplácí. Z dlouhodobého hlediska je to marná strategie. Hackeři už totiž překročili jistou míru. V případě prvního takového útoku zavládne v napadané firmě panika, v případě druhé už menší - a ve všech dalších případech už oběti zvládají zločin vcelku s bravurou.


Navíc, nonšalance vyráží hackerům zbraně z rukou. Netflix byl vydírán, že pokud nezaplatí, unikne jeho seriál Orange is The New Black. Netflix byl odhodlán nezaplatit, hackeři hrozili, že to opravdu zveřejní. A protože Netflix nezaplatil, seriál unikl - a nic se vlastně nestalo. Další podstatná věc je publicita. Publicita vydírání škodí, nikdo nechce být viděn, jak vyjednává se zločinci.
Možná tedy vydírání velkých obětí odzvonilo. Což je dobrá zpráva pro velké oběti, ale možná ne pro oběti malé. Disney a jemu podobní už asi nezaplatí sto milionů dolarů výkupného. U malých jednotlivých obětí útoků je to jiné. Zaplatit sto dolarů a zbavit se starostí je lákavé a pochopitelné. Pokud takových lidí bude milion, z hlediska zločinců to vyjde nastejno. Útoků virem jako WannaCry tedy bude přibývat. Jak se jim bránit, to se dočtete v pondělním Respektu.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















