Léčba trhem
Svého času se tomu s přídechem obdivu říkalo léčba Klausem. Obdiv však vyprchal, detaily byly zapomenuty. Velkolepou přeměnu komunistické ekonomiky v tržní, která proběhla před dvaceti lety, je dnes velmi snadné kritizovat. Při zpětném pohledu je ale zřejmé, že důvody pro kladné hodnocení převládají.
Když neznámý mladík ze Zlína Josef Römer dostal koncem sedmdesátých let třináct roků nejtvrdšího kriminálu za to, že si chodil na americkou ambasádu číst časopisy o hudbě, zcela jistě netušil, co se v té době děje o kus dál v centru Prahy nedaleko Václavského náměstí v Opletalově ulici. Tam každý týden zcela legálně dorážely britské, americké nebo západoněmecké časopisy a noviny. Místní osazenstvo si je podle libosti rozebralo, pročítalo a hledalo v nich inspiraci pro svoji akademickou práci pro režim.
Ekonomický ústav Československé akademie věd, o němž je řeč, byl za komunismu nezvyklým ostrůvkem trošku svobodnějších poměrů uprostřed moře okolní mizerie. Místní vědci nejen četli jinak totálně nedostupné západní tiskoviny, ale měli za sebou zahraniční stáže, zdokonalovali se v jazycích, dopisovali si s vědci z ciziny, vedli s nimi odborné debaty. „Byli jsme hýčkáni,“ vypráví jeden z tamních pracovníků, ekonom Tomáš Ježek. „Nikdo nás nebuzeroval, měli jsme volný přístup k světové literatuře, dostávali jsme Economist.“ Mělo to samozřejmě své limity – volné cestování na Západ na kongresy nepřipadalo v úvahu, ale jinak měli zaměstnanci ústavu k bádání v posledních trendech ekonomie volnost.
Sám Ježek se do Ekonomického ústavu dostal v půlce 60. let jako čerstvý absolvent vysoké školy. Rozkoukával se ve skupině komunistického reformátora Oty Šika, který, hned jak to šlo, poslal své mladé kolegy do světa sbírat zkušenosti. Ježek se vydal do Švýcarska, Ježkův spolužák a kamarád Václav Klaus do Itálie a USA.


Celý článek o kupónové privatizaci si můžete přečíst v novém čísle Respektu, které vyjde v pondělí 3. ledna 2010. První vydání tohoto roku bude mít úplně novou podobu.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















