V šeru a bez reklam
Ztišený zvuk, pološero, nečíslovaná sedadla a žádné reklamy. A taky trochu neklidnější obecenstvo, nad jehož pobíháním nebo hlasitými projevy se nikdo nepozastavuje. Takové je Kino v klidu, které startuje tuhle sobotu v pražském Biu Oko. „Chtěli bychom, aby se podobná promítání rozšířila i do jiných měst v Česku,“ říká Draha Kráčmarová, která za projektem kina stojí.

O co v Kině v klidu jde?
Jedná se o promítání běžné filmové produkce pro dětské diváky a dospělé s autismem, ADHD nebo mentálním handicapem. Jít na běžné představení je pro ně složité – ruší, často nevydrží sedět na místě, přílišná hlučnost třeba v multikinech v nich může vzbudit úzkost, stres… Jejich rodiče jsou pak osočováni, že mají nevychované děti, takže do kina se raději vůbec nevypraví, což spirálu izolovanosti těchto rodin dál roztáčí.
V čem je promítání v Kině v klidu jiné než běžné představení?


Kromě toho, že je určeno pro specifického diváka, je to taky promítání specifické: od nižší hladiny zvuku přes pološero a absenci jakékoli reklamy až po možnost sednout si, kam se komu zachce. Personál kina je také na diváka a jeho možné projevy proškolen.
To znamená co?
Jednoduše řečeno, pobíhání či hlasité komentování filmu je dovoleno, nikdo se nad tím nepozastavuje. Pokud se stane, že to dítě přestane bavit nebo má třeba strach z nějaké filmové scény a chce ze sálu odejít, v předsálí je připraven stolek se židlemi, aby nemuselo stát na chodbě.
Podle čeho vybíráte filmy?
Jak jsem říkala, jde o běžnou produkci. Tím, že promítání je koncipováno hlavně pro rodiny s dětmi, vycházíme z této cílové skupiny a vybíráme hlavně rodinné filmy, pohádky. Takže tuto sobotu startujeme s Planetou Česko, na další promítání v…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















