20075-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/5

Koupit vydání
20074-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 21.–28. 1. 2007 20081-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 1.–8. 1. 2008
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené dámy a pánové, titulní téma nového Respektu je ze světa, o němž noviny až tak často nepíší a vlastně mu ani nikdo moc nerozumí. Ze světa kasin a peněz kolem nich, který rozhodně stojí za vaši pozornost. Editorial Martin M. Šimečka Zmenšuje se planeta a scvrkává se čas. Anebo naopak, naše vědomí se šíleným tempem rozšiřuje a do hlubin času nahlížíme stále silnějším dalekohledem. Tak by se dalo stručně popsat poselství tohoto vydání Respektu.
Komentáře
Češi v Davosu Marek Švehla Když při jednom z prvních koaličních jednání o nynější vládě zmínili Bursíkovi zelení poprvé téma boje proti globálnímu oteplování, budoucí ministr průmyslu Martin Říman v rozčilení odešel z místnosti. Haló, tady onkologie Martin Uhlíř Saháte často po mobilním telefonu? Nemusí to být bez rizika. Nejnovější vědecká studie totiž naznačila, že ten, kdo se bez mobilu neobejde už celá léta, má důvod ke znepokojení. Jak se vyhnout izolaci Erik Tabery Ať už jste volili sociální demokracii či občanské demokraty nebo ne, obě tyhle strany jsou i na vaší straně. Respektive, pokud nebudou, ztratíte na tom především vy. A neztratíte málo. Něco tu chybí Anneke Hudalla Dlouhá léta jsem se divila, proč je v Česku tolik billboardů, na kterých se více či méně nahá žena válí na kapotě auta. Teď jsem to konečně pochopila. Vlkův závěr Petr Třešňák Kardinál Miloslav Vlk se za šestnáct let v čele katolické církve vyprofiloval jako velmi opatrná a nevýrazná osobnost. Letos v květnu mu bude 75 let a podle vatikánských pravidel musí nabídnout abdikaci. Ve hvězdách Zbyněk Petráček Vrátit, co bylo ukradeno? Na to kývne každý konzervativec. Jenže nejkonzervativnější instituci Evropy, švýcarským bankám, trvalo kývnutí pěkně dlouho a přišlo až ve vrcholně vypjaté atmosféře. Medvěd se teď chce líbit Viktor Jerofejev Čí je to vina, že obraz Ruska na Západě dosáhl v poslední době tak rekordně nízkého či přímo katastrofálního hodnocení? Platini a euroústava Jaroslav Spurný Zvolení Michaela Platiniho předsedou evropské fotbalové federace trochu připomíná odmítnutí euroústavy. Krtek zahradníkem Erik Tabery Přišlo první varování, navíc z nečekané strany. Není to tak dlouho, co jsme psali zpravodajské texty a komentáře o návratu podnikatele Antonína Charouze na výsluní. Americký sen 2.0 Petr Třešňák Svět se zrychluje už nějaký ten pátek, ale kdo by si pomyslel, že může ještě přidat. Časy, kdy se důležité společenské změny odehrávaly v rozmezí generací nebo dekád, jsou dávno za námi. Tři oříšky pro politiky Erik Tabery, Jaroslav Spurný Je to zajímavé společenství – všichni tři zažívají svým způsobem osobní tragédie, které se nás ale, ať už chceme nebo nechceme, dotýkají. Ve hvězdách Zbyněk Petráček Do historie vstoupil jako jediný německý maršál zajatý v boji. Jako takový byl i objektem sporu o roli vojáků ve třetí říši. Češi v e-matrixu Kateřina Šafaříková Rok a půl po francouzském a nizozemském NE byl relativní klid, ale teď je to tu zase. Druhé kolo debaty o evropské ústavě, což v případě Česka znamená pěkně ohnivou podívanou.
Scéna
Televize Respekt Televizní tip pro tento týden. Hudba Respekt Ta nejlepší hudba pro tento týden Výstavy Respekt Ty nejlepší výstavy pro tento týden. Knihy Respekt Ty nejlepší knihy pro tento týden. Kulturní tip Respekt Kulturní tip pro tento týden. Mimochodem Zbyněk Petráček „Neprodal bys mi dvě cigarety?“ oslovil mě v kavárně básník Petr Halmay. Skoro jsem se urazil: „Tady je samozřejmě máš, ale cigarety zásadně neprodávám.“ Mimochodem Tereza Brdečková Když jsem včera jela domů, seděli v metru na lavičkách a choulili se chladem. Kapuce jim padaly přes tvář, jejich psi poštěkávali na kolemjdoucí. Retro Respekt Švédští Europe vystoupí v Retro Music Hall. Televize Respekt Výběr televizních pořadů pro tento týden. Výstavy Respekt Výstavy pro tento týden. Knihy Respekt Zajímavé knihy pro tento týden. Kulturní tip Respekt K vidění jsou nově namalovaná plátna Gerharda Richtera, Damiena Hirsta či Andyho Warhola, dále Sáňky Josepha Beyuse nebo Antropometrie Yvese Kleina.
Téma
Cinknutý svět hazardu Jaroslav Spurný Kasina, herny, svět bohatství i velkých proher. Myslíme si, že to známe jen z filmů, ve skutečnosti je ale Česko rájem hazardu, zemí s největším počtem zaregistrovaných heren na světě. Velký třesk má jméno Web 2.0 Petr Třešňák, Adam Javůrek Bohatí lidé mívají rozmarná přání a šéfové nejmocnějšího internetového vyhledávače Google nejsou výjimkou.
Ekonomika
Účet a šifrovací tabulky, prosím Tomáš Sachr, Marek Švehla I v Česku budou možná jednou zákazníci vědět, za co při obědě utratili své peníze. Jak překonat propast Heleen Meesová Chceme-li plně využít ženského talentu, musí ženy ve větší míře zastávat také vrcholové pozice, a to jak ve veřejném, tak i v soukromém sektoru. Před 15 lety Respekt Na začátku února 1992 psal Respekt o smělém cíli „dostihnout západní Evropu co nejrychleji“. Bylo jasné, že je potřeba, „aby čs. ekonomický růst byl trvalý a rychlejší, než je tempo, kterým roste západní Evropa. Chci prostitutku, pane řediteli Luboš Palata Ukazuje se, že slavné německé koncerny a špičky německých odborů jsou prolezlé korupcí. Jaké jsou šance reforem po česku Petr Fischer Druhá vláda Mirka Topolánka se konečně klidně usadila v křeslech s jistotou parlamentní důvěry a dala si i vlastní jméno.
Diskuse
Je pro nás Estonsko vzorem? Zdeněk Kudrna, Miroslav Beblavý Nejen na stránkách Respektu bylo pobaltské Estonsko dáváno za příklad dobré transformace, ze které by si ostatní země měly brát příklad. Zde přinášíme debatu mezi odpůrcem a zastáncem této myšlenky. Před 5 lety Respekt Pod titulkem Když exploduje Zeman jsme před pěti lety sledovali slovní nálože, které kvůli Temelínu z obou stran přelétávaly hranici s naším jižním sousedem. Každá vichřice neznamená kalamitu Miroslav Svoboda Česko zasáhla katastrofa obrovských rozměrů, tak by se zřejmě dala shrnout většina zdejších titulků a veřejných debat.
Kultura
Milost pro Hawkinga Martin Uhlíř „Když mě propustili z nemocnice, zdál se mi sen, v němž jsem měl být popraven. A tu jsem si uvědomil, že je spousta věcí, které by stály za to udělat,“ vyprávěl britský vědec Stephen Hawking o tom, co cítil, když se dozvěděl, že trpí nevyléčitelnou chorobou. První muslim Madžádala Filip Moravec Výměna odstoupivšího ministra stranickým kolegou, navíc v okrajovém rezortu. Ve většině fungujících demokracií je to běžný krok, ale v Izraeli důvod pro menší politické zemětřesení, alespoň na partajní úrovni.
Civilizace
Služky Latinské Ameriky Markéta Pilátová Od předkolumbovských dob převládal v Latinské Americe patriarchální společenský model. Zejména v chudých rodinách se dnes mnohdy zvrtává v jakousi formu nedobrovolné emancipace, nazývanou „šéfky rodin“. Provokatérka Danah David Grossmann Možná jste si toho už všimli. Síť mění způsob, jakým zacházíme s informacemi, ovlivňuje náš hudební vkus nebo třeba spotřebitelské návyky. www.cso.cz Kateřina Kadlecová Je zima a vám se už možná zastesklo po českém ptactvu, které zčásti odletělo do teplých krajů, zčásti se schovává před nepřízní počasí. Když otevřete webové stránky České společnosti ornitologické, můžete se opeřenci pokochat i v únoru. Oko nemocného organismu Karel Hvížďala Otázka, kterou dnes nelze obejít, zní: Proč hned po druhé světové válce, kdy se začalo pracovat na projektu sjednocené Evropy, se o společném kulturním a hodnotovém systému skoro vůbec nehovořilo? www.ian.cz Jan Kolář Díváte se rádi v noci na oblohu? Příště se nejdřív podívejte na Instantní astronomické noviny, ať vám něco neuteče – třeba zatmění Měsíce nebo nová kometa. Mapy pro potěchu Zbyněk Petráček Také si rádi prohlížíte staré mapy v antikvariátech? Také vás štve, že hodně z nich je poslední stopou po rozřezaných atlasech? Elektronické knihy hlásí nástup Jaroslav Pašmik Jste zvyklí obracet papírové stránky knih, procházet dlouhými řadami regálů knihoven, číst jména autorů na hřbetech tlustých svazků? To vše může být brzy méně samozřejmé než dnes. Kořeny lidské nezištnosti Jaroslav Petr Na jaře roku 2006 mířilo čtyřicet členů jisté expedice k vrcholu Mount Everestu. Při výstupu prošli kolem umírajícího horolezce Davida Sharpa.
Rozhovory
Německo nechce být největší slon Anneke Hudalla Andreas Maurer se narodil roku 1965 v Koblenci. Od roku 2003 vede pracovní skupinu EU v berlínské Nadaci věda a politika, což je nejdůležitější německý think tank pro zahraniční politiku. Léčení příběhem Jáchym Topol Kulturní centrum Zahrada na pražském sídlišti Chodov. V prosklené místnosti v horním patře paneláku se tísní asi šedesát lidí. Dozněly poslední údery do bubnu, šamanka končí svoji lekci.
Domov
Připomeňme si Vladimír Ševela Za zdmi českých ústavů žije nejvíc lidí v přepočtu na obyvatele na světě. O nutné změně, která by zemi více přiblížila civilizovanému světu, se mluví už od začátku 90. let, letos by konečně mohla přijít. Národní pevnost v pasti Jáchym Topol Do Terezína autobus vjíždí kolem Národního památníku, dlouhých řad pomníčků obětí druhé světové války. Podivnou atmosféru města návštěvník vycítí okamžitě. Ministerstvo nášlapných min Jaroslav Pašmik V čele ministerstva kultury se od začátku devadesátých let vystřídalo jedenáct ministrů, za posledního půl roku dokonce hned čtyři. Výsledkem jejich vlády se zatím zdá být jen úpadek úřadu a obrovská kupa restů. Třes se, Angelo Ondřej Kundra Den, kdy bude muset Topolánkův kabinet říct, jak dál s kontinentální ústavou, se blíží a v Evropě je očekáván s napětím. Pražská vláda je totiž považována za jejího čelného kritika. Takže tu je zpráva, jak se rodí zdejší příspěvek o budoucnosti Evropy. Jeden den v životě Kateřina Minková Budím se kolem druhé hodiny ranní a cítím, že už nastal ten správný čas. Již včera odpoledne miminko, které jsem si po devět měsíců v sobě hýčkala, dalo zřetelně najevo, že si pro start do nového života zvolilo první letošní úplněk. Hollywood už to nespraví Vladimír Ševela Co vadí Čechům víc – radary, nebo Amerika? Ta hádanka se dostala na pořad dne po vzrušené veřejné debatě o návrhu USA postavit v Česku radarovou základnu. Klášter na okraji republiky Anneke Hudalla Nebudeme si lhát: na první pohled to vypadá jako obrovské zklamání. Plevel až do pasu, drolící se omítka, rezavá brána a nápis „Vstup zakázán“. Očekávali jsme trochu víc. Shořel Palach zbytečně? Tomáš Pavlíček V anketě Největší Čech obsadil 45. místo, za Gottem, Jágrem, Šebrlem či Landou. Jestliže chtěl Palach vyprovokovat národ k akci, podařilo se to jen na chvíli. Za pár měsíců začaly čistky, občané se takřka bez odporu stáhli do soukromí a veřejný život opanovali neostalinisté. Byla tedy Palachova oběť marná? Kyklopové se vracejí, šedivější, ale při chuti Ondřej Kundra Václav Klaus a Miloš Zeman se snaží ovládnout zpět své partaje. Budou mít úspěch? Čekání na Šuleje Jaroslav Spurný Dá si Maroš Šulej ještě někdy pivo v irském pubu? Na správnou odpověď by se daly uzavírat tučné sázky. Jeden den v životě Veronika Chábová Budík mi tradičně zvoní o dvacet minut dřív, jinak bych asi nevstala. Po záchodu následuje návštěva koupelny a s ní spojený ten tradičně vražedný pohled do zrcadla. Praha chce létat Jaroslav Spurný, Vladimír Ševela Toto je příběh kmene domorodců z okraje Prahy, který se snaží udržet mocného nepřítele za obzorem svého domova. Jde o miliardy, spravedlnost – a pražské letiště.
Zahraničí
Místo Langoše matičník Monika Žemlová Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) má po půl roce opět šéfa. Ivan Petranský přichází z historického ústavu Matice slovenské a už dnes je jasné, že Jána Langoše nahradit nedokáže. Pět za pět ve slovenských Peter Javůrek Bratislava vyrukovala s precedentem: tamní justice odsoudila komunálního politika za úplatek, o který si pouze říkal. Druhá zima v Kašmíru David Ševčík Na první pohled nepoznáme, že před rokem a půl zemětřesení zdevastovalo hlavně pákistánskou část Kašmíru a zanechalo 75 tisíc mrtvých. Jak se s katastrofou vyrovnali místní obyvatelé a jaké výzvy jim přinesla? Modrá vítězí, oranžová pláče Luboš Palata Odchod ukrajinského ministra zahraničí to doložil i formálně: Janukovyč poráží reformátora a revolučního lídra Juščenka. Nemilosrdní žádají o milost Zbyněk Petráček Téma terorismu, účinné obrany proti němu, ale i souvisejícího ohrožení občanských svobod přerůstá v politikum všude na světě, Německo nevyjímaje. Davos ukazuje cestu Zbyněk Petráček Svoboda, rovnost, bezpečnost. To, co zní jako abstraktní hesla, dostává v Davosu konkrétní náplň naléhavého problému. Al-Káida s druhým dechem Zbyněk Petráček Prý už byla potřena, zatlačena a vytěsněna. A přece se o ní začalo opět mluvit. Symbol globálního terorismu znovu zaměstnává USA, Evropu i Pákistán. Jak svést Ameriku Jiří Sobota Steven Spielberg nemá klidné spaní. Spolu s hollywoodskými kolegy plánuje na únor večírek na podporu Baracka Obamy, demokratického kandidáta pro Bílý dům. Zachraňoval Francouze, aby pomáhali Jaroslav Formánek Po dlouhá léta byl zdaleka nejpopulárnějším Francouzem. Politici a intelektuálové mu na žebříčku sahali sotva po paty, herci a zpěváci po pás. Do Kosova stejně nejezdíme Matyáš Zrno Může za to Kosovo? Tato otázka jako by interpretovala výsledek srbských voleb.
Dopisy
Dopisy Respekt Z dopisů od našich čtenářů. Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Po varování meteorologů přišel znovu silný vítr. Statistikové oznámili, že letošní leden byl nejteplejším lednem za poslední půlstoletí. Miloš Forman přivezl do Prahy Goyovy přízraky. Do počítačů vtrhly Windows Vista. <strong>Tlačí na nás policie &ndash; buď prý zmizí stromy, anebo se bude omezovat rychlost,</strong> vysvětlila zaměstnankyně Ředitelství silnic a dálnic ČR Marie Tesařová, proč její firma zahájila rozsáhlou akci s cílem vykácet všechna stromořadí podél českých silnic. Pod heslem stínového ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) &bdquo;Není hodný radar, není zlá raketa&ldquo; demonstrovaly po celé zemi stovky občanů proti žádosti americké vlády, aby Česko povolilo americkým spojencům postavit na svém území vojenskou základnu pro radar zaměřující eventuální rakety vypálené proti USA, Západu či Izraeli zeměmi jako Írán nebo Severní Korea. Minulý týden Ivan Lamper Na svém setkání v Praze zahájili astronomové mezinárodní rok Slunce. Republiku zasypal sníh. Česko navštívila německá kancléřka Angela Merkelová. <strong>Ženy té noci brečely a daleko k tomu neměli ani muži</strong>, popsala novinářům obyvatelka obce na Karlovarsku Blanka Krpalová úder orkánu, který vzal jejich domu střechu a vesnicím v širokém okolí na celou noc elektrický proud. 98 dní po těžkém zranění hlavy se do branky Chelsea opět postavil Petr Čech a pustil jenom dvě branky.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte