20074-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/4

Koupit vydání
20073-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 14.–21. 1. 2007 20075-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 28. 1. – 4. 2. 2007
Editorial
Editorial Erik Tabery Vážené čtenářky, vážení čtenáři, dokonce ani pohnutí nad faktem, že máme konečně vládu s důvěrou parlamentu, nám nezabránilo připravit pro vás číslo. Ještě než ale přijde krátký průvodce tímto vydáním, tak máme příjemné oznámení. Po více než roční pauze se do redakce vrátil Ondřej Kundra a tým rozšířil i dosavadní spolupracovník Jaroslav Formánek.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Koaliční kabinet ODS, zelených a lidovců dostal důvěru sněmovny. Po 230 dnech skončilo v Česku bezvládí. Začaly nákupy letních dovolených. Stovka lidí si na hřbitově ve Všetatech připomněla výročí heroické smrti studenta Jana Palacha.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Scéna
Mimochodem Jaroslav Formánek Sobotní odpoledne v poloprázdné kavárně pomalu a zvolna plyne jako nedaleká řeka ve svém kamenném korytě. Čtu si, piju čaj, kouřím, a tak pořád dokola. Literatura Respekt Vysoká hra je nevyléčitelná a nelze ji hrát než jednou. A my ji chceme hrát v každém okamžiku našeho života. Televize Respekt Zajímavé televizní pořady pro tento týden. Výstavy Respekt Zajímavé výstavy pro tento týden. Knihy Respekt Nejzajímavější knihy pro tento týden. Kulturní tip Respekt Úvodní text Anny Fárové doprovází monografii Iren Stehli (1953), švýcarské fotografky, jejíž život je od počátku sedmdesátých let spojen s Českem, respektive Československem.
Kultura
Řek obhajuje Kjóto Petr Šourek Výroky evropského komisaře pro životní prostředí Stavrose Dimase už leckoho zdvihly ze židle, v neposlední řadě i českého prezidenta Václava Klause.
Civilizace
Konec básníků v Čechách? Petr Behenský Kdepak, básníci ještě nevymřeli! Pravda, uživit se poezií je dnes takřka nemožné. S tím však žádný z novodobých básníků ani nepočítá. Právo zemřít Martin Uhlíř, Peter Singer Dne 20. prosince odpojil italský lékař Mario Riccio dýchací přístroj Piergiorgia Welbyho, zařízení, které tohoto pacienta udržovalo při životě. Co skrývají ruské archivy Martin Uhlíř Ruský státní archiv nejnovějších dějin se nachází kousek od Kremlu, v bývalé budově ÚV KSSS. Dle líčení českých historiků, kteří sem zavítali, je výprava do jeho útrob skutečnou cestou proti času.
Rozhovory
Hned jak se vrátím z Antarktidy Ondřej Kundra, Jiří Sobota Petr Matějů (1950) studoval na Filozofické fakultě UK, po roce 1990 se podílel na obnově Sociologického ústavu a učil sociologii na domácích i zahraničních univerzitách, roku 2005 získal profesuru.
Téma
Strana je mrtvá? Ať žije strana Anneke Hudalla Je to zpráva, u které by měl každý zpozornět: východní Německo hnědne. Po Sasku dobyla „Národně-demokratická strana Německa“ už i Meklenbursko-Přední Pomořansko.
Zahraničí
Bushův limit Jiří Sobota George Bush možná provede důležitý kotrmelec. Britský nedělník The Observer přišel s informací, že americký prezident by ve své letošní Zprávě o stavu Unie měl zaujmout nový postoj k otázkám změny globálního klimatu. Dinkovo memento Zbyněk Petráček Odpůrci evropských ambicí Turecka mají další munici. V pátek odpoledne byl v Istanbulu zastřelen Hrant Dink, výrazná osobnost tamní liberální scény. Slovenské kyvadlo se zhouplo Ivo Samson Slovenská zahraniční politika se mění, přátelé mají být Rusko, Kuba, Libye a Venezuela. S třetím světem na satana Markéta Pilátová, Cyril Bumbálek Slavnostní rozhalenka bez kravaty, zato s indiánskými motivy. Zářivé úsměvy a symbolické zlaté žezlo v rukou. Tak vstupuje do prezidentské funkce Ekvádorec Rafael Correa. Oprátky i jehly hlásí problém Jiří Sobota Absolutní trest je ve Spojených státech na ústupu. Dostát všem nárokům stále stoupajících právních a etických standardů je stále obtížnější. Nejméně špatné Rakousko Robert Schuster Proč vlastně v lednu zvítězil model, který si ještě v listopadu Rakušané ošklivili?
Diskuse
Před 5 lety Respekt „Bez větších emocí, rozruchu a zákulisních dohod prošla Senátem definitivní verze volebního zákona,“ napsal Respekt ve čtvrtém čísle roku 2002. Co s obchodováním s důvěrnými informacemi Tomáš Pavlíček, Tomáš Hájek Článek Tomáše Pavlíčka o obchodu s informacemi týkajícími se našeho soukromí vyvolal zájem nejen čtenářů, ale i samotných obchodníků. Přinášíme polemiku jednoho z nich.
Ekonomika
Jak přežít finanční globalizaci Dani Rodrik Myšlenka, že příliv zahraničního kapitálu podpoří hospodářský růst, může být iluzí. Překážky větší než Atlantik Petr Fischer S velkým napětím a nadějí sledovali němečtí i američtí byznysmeni cestu kancléřky Angely Merkelové do Spojených států počátkem ledna.
Domov
Jistě, pane ministře Ondřej Kundra Nevyplácet, dokud o věci nerozhodne Ústavní soud. Vyplatit, neshledáváme relevantní důvody pro nevyplácení. To jsou dva verdikty totožných úředníků ministerstva financí. Služba na staveništi boha Anneke Hudalla Německý kněz chce na Mostecku zachránit nejen zchátralý barokní klášter. Máte svůj národní zájem? Silvie Lauder Jestli udržujeme v poslední době nějakou národní tradici, tak jsou to občasné zmínky o českých národních zájmech. Tenhle návyk před pár dny znovu oživil prezident pochybami o tom, jestli ministr zahraničí s majetkem v cizině a švýcarským pasem bude schopen a ochoten národní zájmy hájit. Od podlahy to pak vzal Jiří Paroubek, když program Topolánkovy vlády napadal rovnou jako „protinárodní“ a „protilidový“. Jeho obvinění a slovník vzbudily překvapivě jen malou pozornost. Jeden den v životě Michal Křivohlávek Ráno jedu Koněvkou. Jako každý den. Jen pár set metrů, než uhnu dolů tunelem do Karlína. Pár set metrů, ale docela to stačí. Prvně se na tu ulici vůbec dostat! Paragrafy na uštvané lékaře Tomáš Pavlíček Kdyby se měl po vzoru čínského horoskopu každý rok jmenovat podle události, kterou každý pocítí na vlastní kůži, tak se dá říct, že začátkem ledna předal silniční zákon vládu zákoníku práce.
Komentáře
Lhát se smí Petr Třešňák Německá ministryně spravedlnosti má v plánu přesvědčit Evropskou komisi, aby plošně zakázala popírání holocaustu. O loži dvou T. Erik Tabery Fascinace cizí ložnicí je v lidstvu odnepaměti. Tím spíše, když jde o lože pohledné ženy. Když vysoké tresty nestačí Jaroslav Spurný Dohromady sto osmnáct let vězení, devatenáct odsouzených, pojmenování zločinů. To je viditelný konec procesu s gangem, pro nějž se nespravedlivě vžil název Berdychův. Dobré vztahy nevysedíme Uwe Müller Když se novináři na začátku roku 1997 zeptali Jiřího Gruši, českého velvyslance v Německu, jaký je vlastně význam česko-německé deklarace, odpověděl stroze: „Je to dvojtečka.“ Ve hvězdách Zbyněk Petráček Nahlédneme-li do českých médií, vidíme, že stále někdo chodí do Canossy. Jedna bitva skončila Erik Tabery Češi mají vládu – skoro se chce tu větu opakovat hned třikrát a plivnout přitom přes rameno, aby se to nezakřiklo. A to ne z nadšení nad okolnostmi vzniku tohoto kabinetu, ale proto, že konečně skončí éra ústavní nejistoty.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte