20073-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/3

Koupit vydání
20072-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 7.–14. 1. 2007 20074-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 21.–28. 1. 2007
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Jde téměř o dvě miliardy, ale především o princip. Je normální, aby stát vyplatil firmě obrovské odškodné za ztráty, za které byla spoluodpovědná?
Zahraničí
V zrcadle rakouské vlády Zbyněk Petráček Rakousko má vládu. Na tom není nic divného, ač od voleb uplynulo více než čtvrt roku. Kabinet Alfreda Gusenbauera stojí na velké koalici sociálních demokratů (SPÖ) a lidovců (ÖVP). Přesto se otazník do rakouského budoucna podobá více českému než německému. Stoibere, váš čas vypršel Bára Procházková V Bavorsku je prý všechno jinak než ve „zbytku Německa“. Když pak úspěšného premiéra vyzve politička vlastní konzervativní strany, navíc rozvedená samoživitelka, působí to jako revoluce. Mám právo na svůj byt Jaroslav Formánek Chirac ve svém novoročním projevu mimo jiné vyzval vládu, aby urychlila přípravu zákona o právu na byt. Na první pohled revoluční věc přitom ve Francii není žádnou novinkou. Bush proti všem Michal Sedláček George Bush se ocitl ve své irácké politice téměř sám. USA nejenom nestáhnou své vojáky, jak to žádá politická opozice, mnozí armádní experti a většina veřejnosti, ale jejich počet zvýší o 20 tisíc.
Diskuse
Co je českou prioritou v EU? Respekt Už za dva roky bude Česko předsedat Evropské unii. Je to naprosto klíčový moment, kdy se pozornost nejen členských zemí obrátí k této zemi. Před 10 lety Respekt Václav Havel si dovolil příliš. V pravidelných Hovorech z Lán užaslému národu oznámil, že během jeho nedávného léčení ve Všeobecné fakultní nemocnici ,visel jeho život na vlásku‘.
Ekonomika
Evropa ohlašuje zelenou revoluci Jiří Sobota Evropa hraje vysokou hru o velké sázky. Může se stát lídrem světa a jeho nadějí na přežití, nebo může prohrát vše. Ropný šok pro diktátora Alexandre Gajdamacký Ekonomický tlak Ruska a Evropské unie může vyvolat krach hospodářství v Bělorusku a pád Lukašenka.
Scéna
Výstavy Respekt Ty nejlepší výstavy pro tento týden. Televize Respekt Televizní tip pro tento týden. Divadlo Respekt To nejlepší z divadel pro tento týden. Knihy Respekt Ty nejlepší knihy pro tento týden. Kulturní tip Respekt Kulturní tip na tento týden Mimochodem Zbyněk Petráček Blata. Už to slovo navozuje představu temného šera, vazkosti, mokřadu stahujícího dolů nejenom nešťastné zbloudilce, ale i bující myšlenky idealistů. Nu, jak komu.
Kultura
Agent Grey odchází Tomasz Mackowiak Před týdnem už měl být varšavským arcibiskupem. Těsně před ceremonií však odstoupil. Lustrační skandál s arcibiskupem Wielgusem způsobil v polské církvi i celé společnosti chaos nevídaný snad od začátku 90. let.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Prezident republiky Václav Klaus jmenoval druhou vládu Mirka Topolánka. Zemřel Carlo Ponti (94). Teplota vystoupala na 14 stupňů Celsia, pod Petřínem vykvetly třešně a na Vysočině z úlů vylétly včely.
Civilizace
Když v zimě kvetou višně Jan Kolář Loňský podzim byl abnormálně teplý, zatím taková zůstává i zima. Místo sněhového zpravodajství se v médiích objevují spíš zprávy o zvláštních úkazech, třeba kvetoucích ovocných stromech. Je to pouhá kuriozita, která nezasluhuje hlubší pozornost? Ecce homo Křesadlo Kateřina Kadlecová Zřejmě žádný český spisovatel druhé poloviny 20. století nepsal tak osobitě a tak mnoho, a přitom zůstal tak neznámý a nedoceněný jako Jan Křesadlo. www.hoax.cz Michaela Mužíková Už se to k vám dostalo? Vypít kokakolu a sníst bonbon Mentos znamená jistou smrt. A chcete zjistit, jak nebezpečný je váš mobil? Dejte vajíčko do hrnečku, vedle postavte svůj telefon a počkejte. Za chvíli se vejce uvaří… Klony na talíři Martin Uhlíř Maso a mléko pocházející z klonů lze bez obav konzumovat. Koncem prosince to oznámil americký Úřad pro potraviny a léčiva (FDA). Bariéry, které výrobkům z klonovaných prasat, dobytka či koz dosud bránily v cestě do supermarketů a restaurací, by měly brzy zmizet.
Rozhovory
A my je posíláme domů s prázdnou Silvie Lauder Tomáš Sedláček, jeden z pěti předních mladých ekonomů světa (Yale Economic Review), se narodil právě před třiceti lety v Československu, vyrůstal však ve Finsku a Dánsku.
Téma
Na cestě s křižáky globalizace Vladimír Ševela Poslední dvě krabice zapadnou do návěsu kamionu, který se předtím zdál beznadějně plný, na milimetr přesně. Jako chybějící díly do stavebnice. „Jsou to kouzelníci,“ prohodí pochvalně na adresu skladníků řidič Ondřej Kelíšek (22). „Tudy žádný celník určitě neproleze.“
Domov
Jáma a čerpadlo Tomáš Pavlíček Postavit další jadernou elektrárnu, nebo zpřevracet půl republiky kvůli uhlí a přidusit se jeho zplodinami? Na několika místech Česka se už hledá jiná cesta. Kdo zkrotí poslance Šeicha Tomáš Sachr Za řízení v těžké opilosti měl být bez papírů a možná i v kriminále. Místo toho poslanec David Šeich běhá na svobodě s řidičákem v kapse. Zákon o dárku pro Kellnera Ondřej Kundra Tým kolem „nejbohatšího Čecha“ Petra Kellnera je na krok od bezmála dvoumiliardové injekce – kterou by měl dostat za to, že pomáhal dvěma sty miliony odškodňovat klienty jedné ze zdejších zkrachovalých bank. Jeden den v životě Michaela Čaňková Budík zase zvoní a to ještě není sedm. Honem něco do sebe hodit, kafe dostanu tam. Popadnout ruksak a tašku na kolečkách. Běh na tramvaj, pak po schodech v metru a už jdu Štěpánskou. Hrubého ručník v ringu Silvie Lauder Češi poběží svůj první maraton evropského předsednictví už za dva roky. Minulý týden však překvapivě hodil ručník do ringu trenér vybraný tak, aby přežil vládní turbulence, které nás ještě čekají.
Komentáře
Řízky z klonů Martin Uhlíř Obědváte a váš hostitel vám řekne, že jíte maso klonovaného zvířete. Vaše zdraví to neohrozí, přesto existuje několik důvodů, proč vám v tu chvíli může sousto zaskočit. 2x na zebře Petr Třešňák Na sklonku roku srazil v Kladně muž autem čtrnáctiletou dívku, která posléze zraněním podlehla. Policie obratem sdělila novinářům jméno i věk pachatele a poskytla jim také jeho fotografii. Jaký byl důvod jejich sdílnosti? Krásné ztráty bez odpovědnosti Erik Tabery Zatímco ve Spojených státech nese odpovědnost i za kroky svých podřízených šéf, v Čechách je to přesně naopak. Viděno třemi Luboš Palata Václav Klaus může být sám se sebou spokojen. Podařilo se mu zvrátit náladu a tón diskuse na nejdůležitější téma naší současnosti a budoucnosti - Evropskou unii. Otázkou zůstává, co s tím udělá nová vláda. Putin zachraňuje Evropu Jiří Sobota Ještě že máme Vladimira Vladimiroviče Putina! Bez jeho každoročního přiškrcování kohoutů plynovodů a ropovodů bychom si možná ani nevšimli, že máme životu nebezpečný problém. Ve hvězdách Erik Tabery Je nepochybné, že povolební vyjednávání v Čechách vstoupí svou délkou do dějin. Už teď je evropskou raritou.
Dopisy
Dopisy Respekt Z dopisů našich čtenářů.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte