20072-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/2

Koupit vydání
20071-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 1.–8. 1. 2007 20073-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 14.–21. 1. 2007
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka „Když to člověk jednou zkusí, není návratu. Bylo to těžké, ale ten pocit svobody, který získáváte, byl úžasný. A není to laciná svoboda,“ říká paní Květa Princová. Ona a její rodina ví, jakou cenu zaplatili.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Na své pravidelné pouti do Svaté země prošli Českem tři králové Kašpar, Melichar a Baltazar. Do Evropské unie vstoupilo Rumunsko s Bulharskem. Meteorologové informovali veřejnost, že po listopadu a prosinci bude i leden nebývale teplý a rok 2007 se s šedesátiprocentní pravděpodobností stane nejteplejším rokem sledované historie. <strong>Teplo zahání lyžaře na ledovec</strong>, komentovala vývoj počasí Mladá fronta Dnes.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Scéna
Mimochodem Tereza Brdečková Pokud nejste bankéři, máte možná stejně jako já k bankám spletitý a nerovnoprávný vztah, který by zasloužil psychoanalýzu. Hudba Respekt Nové CD zachycuje veškeré dochované písně kapely Bílé světlo. Televize Respekt Dokumenty i filmy na ČT tento týden. Výstavy Respekt Zajímavé výstavy pro tento týden. Knihy Respekt Autobiografie, literární časopis, kniha novel a další zajímavé tituly pro tento týden. Kulturní tip Respekt Knižní shrnutí tvorby dvaašedesátiletého fotografa, vůbec první pokus o podchycení díla autora, který se dosud vyhýbal jakémukoli galerijnímu i publikačnímu provozu a živil se reklamními zakázkami.
Kultura
Pan Gazprom Alexandre Gajdamacký Šéf monopolního gigantu Gazprom, zásobujícího plynem značnou část Evropy, je typickým představitelem establishmentu, který vládne v Moskvě od přelomu tisíciletí.
Rozhovory
Policii musí vést nová generace Jaroslav Spurný Ivan Langer dlouhá léta zastával pozici stínového ministra vnitra, v současnosti je ministrem vnitra Topolánkovy vlády.
Civilizace
Pach chudoby Mario Vargas Llosa Před třemi lety, když jsme v Peru cestovali z Limy do Ayacucha, zastavili jsme na plošině vysoko v horách, ve vesnici, kde byla i policejní stanice. kurdove.ecn.cz Karel Černý Podle střízlivých odhadů je Kurdů v současnosti až 31 milionů. Jde tedy o jeden z největších národů bez vlastního státu či alespoň politické autonomie. www.psp.cz Petr Bratský Každé slovo pronesené v Poslanecké sněmovně se díky někdy až neuvěřitelnému umění parlamentních stenografů ocitá za pár chvil na webu. Dýchejte zhluboka Pavel Jungwirth Co spojuje Nový Zéland a Česko? Kdo má děti nebo alespoň dětskou duši, ví, že se na obou místech točí filmy žánru fantasy: Pán prstenů u protinožců a pár scén z Narnie u nás.
Téma
Chartistou na konci světa Petr Třešňák Před třiceti lety podepsali Chartu 77 &ndash; ve zchátralém domě v Sudetech, na vesnické faře u Mostu nebo sami uprostřed rudé Ostravy. Daleko od Prahy, přátel, vůdčích postav disentu i zahraničních ambasád.
Zahraničí
Bílý dům vítá EU Zbyněk Petráček Je to už novinové klišé: Angela Merkelová má jedničku ze zahraniční politiky, ale horší je ve všem ostatním. Teď ve Washingtonu ovšem německá kancléřka ukázala, že ono klišé nese ovoce. Španělská těžká rána Markéta Pilátová Zazněla na madridském letišti Barajas. ETA jí pod čtyřmi tisíci tunami betonu pohřbila devítiměsíční naději na mír. Zároveň zasáhla dosud úspěšné premiérování Rodrígueze Zapatera. Kdo zaujme televizí, vítězí Jan Boček, Martin Vlnas Když katarský šejk Al Thání vyzval v listopadu Západ na souboj, jako zbraň si zvolil globální zpravodajské televize, takzvané 24-news. Opona má opět zakrýt slovenskou minulost Monika Žemlová Ústavu paměti národa po tragické smrti Jána Langoše hrozí zánik. Saddámův konec dělí svět Zbyněk Petráček &bdquo;A máme to úředně. Premiér Málikí a jeho lidé jsou psychopati. Odporné &ndash; poprava ve svátek oběti. Pobouřeni jsou muslimové po celém světě kromě Íránu.
Diskuse
Před 5 lety Respekt &bdquo;Historie běží rychle,&ldquo; napsal Respekt před pěti lety ve svém hlavním komentáři. &bdquo;Pomyslel by si někdo před rokem, když americké soudy teprve rozhodovaly o vítězi prezidentských voleb, že Bush povede USA do války? Je Česko ve studené válce? Jiřina Šiklová, Vladimíra Dvořáková Prezident situaci v Česku dokonce přirovnal ke &bdquo;studené občanské válce&ldquo;. Požádali jsme tedy dvě zajímavé pozorovatelky zdejšího dění o jejich pohled.
Ekonomika
Symbol úspěšné země Miroslav Beblavý Česká republika a Slovinsko, které právě zavedlo euro, mají z pohledu ekonomů mnoho společného. Jsou to nejbohatší postkomunistické země a jejich nadstandardní hospodářská vyspělost má kořeny už v 19. století. Sen o občanské dávce ožil Anneke Hudalla Nový model sociálního zajištění má mezi německými politiky s výjimkou těch z SPD stále více zastánců a jeho název je &bdquo;Bürgergeld&ldquo; čili &bdquo;občanská dávka&ldquo;.
Domov
Ztraceni v Kubiceho biolihu Jaroslav Spurný Média &ndash; včetně tohoto listu &ndash; ji překřtila na největší korupční aféru historie České republiky. Brodit se jí a ztrácet v ní nervy musel každý, kdo loni otevřel noviny či zapnul televizi. Osm &bdquo;velkých ryb&ldquo; pod zámkem a některé z nich už začaly veřejně sypat první informace o rozsáhlé korupční síti. Hltali jsme policejní zprávy o propojení politiků, těch nejbohatších podnikatelů a gangsterů plní naděje, že se konečně vnese světlo do temných koutů zdejšího vládnutí. Jsem hejtman a kdo je víc Silvie Lauder Rodí se z nich nová mocenská elita. A ovlivňují náš život víc než parlament v Praze. Řekni, kdo jsi, a já ti řeknu, co chceš Tomáš Pavlíček Indiáni věřili, že když se nechají vyfotit, přijdou o svoji duši. Jejich obezřetnost možná dnes dostává nový rozměr. Jeden den v životě -nas Čtyři hodiny ráno. Poslepu vstávám a zavírám okno, ačkoli vím, že je to zbytečné. Hlasy muezzinů zaléhající celé městečko Hadža v horách severního Jemenu spolehlivě proniknou do pokoje i přes zavřená okna. Teplý leden bez vrásek Kateřina Mahdalová Kolem Prahy kvete řepka olejka. Krávy se pasou, tráva zelená, na stromech vyrašily pupeny, v Třebíči rozkvetla višeň.
Komentáře
Topolánkovo loučení? Erik Tabery Český premiér nemůže zažívat horší situaci: po krku mu jde otevřeně opozice, vlastní strana, prezident, bulvár, nemá důvěru pro svůj kabinet a do toho ještě řeší rozpad jedné a vznik druhé rodiny. Nechtěný a prokletý úřad Jaroslav Pašmik Ministerstvo kultury se chystá opět řídit nezkušený pilot. Situaci má zachránit létající Talíř. Charta jako pozitivní mýtus Martin M. Šimečka Chartu jsem nepodepsal. V době jejího vzniku mi bylo dvacet a měl jsem pocit, že je to záležitost generace mého otce. Později už to bylo jedno. Policajti se ke mně chovali, jako bych ji býval byl podepsal. Ve hvězdách Zbyněk Petráček 120. výročí české premiéry lyží upozorňuje spíše na posuny klimatické než sportovně-technologické. Žádný z těchto posunů se však netýká nositele tehdejší novinky Josefa Rösslera-Ořovského. Relativizace jedné popravy Jiří Pehe Nedávná poprava bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna stále vyvolává vášnivou diskusi. Když se ale shrnou základní argumenty, pak v západních demokraciích zaznívají zhruba dva typy reakcí.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte